ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان‌ها آغاز شد
معاون وزیر ارتباطات:

ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان‌ها آغاز شد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز ارزیابی وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه این بخش، در استان‌های کشور خبر داد.

مرتضی براری در جلسه با مدیران ادارات کل استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اشاره به برنامه‌های تحول در این وزارتخانه، تأکید کرد: لازم است بر مبنای این تحولات، سیاست‌گذاری‌های وزارت ارتباطات در بخش توسعه زیرساخت‌ها و تولید محتوا در استان‌های کشور مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

وی یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه در این بخش را حجم بازار دانست و گفت: ارتباطات و فناوری اطلاعات رشد چند برابری در بازار را تجربه می‌کند، به‌طوری‌که پیش‌بینی رشد ۳ برابری حجم این بازار را طی برنامه ششم توسعه داریم.

معاون امور دولت و مجلس و استان‌های وزیر ارتباطات، شاخص دوم را تغییر در نوع بازار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و ادامه داد: اقتصاد این حوزه از شکل اقتصاد شبکه‌ای به اقتصاد محتوا محور، تغییر کرد که این موضوع به‌عنوان رویدادی مهم بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

براری با بیان اینکه وزارت ارتباطات توانست زیرساخت‌های موجود در کشور را تا چندین برابر ارتقاء دهد و زمینه‌سازی لازم برای ارائه خدمات باکیفیت‌تر فراهم‌شده است، به وجود پتانسیل نیروهای تحصیل‌کرده دانشگاهی و متخصص در استان‌ها اشاره کرد و گفت: مجموع این مسائل یعنی مهیا شدن شرایط فنی و زیرساختی ازیک‌طرف و وجود نیروهای متخصص و آماده‌به‌کار از طرف دیگر، سبب شده تا شرایط لازم برای کمک به رشد و توسعه اقتصاد ICT استان‌ها فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: در این بستر متخصصان با تولید محتوای بومی مختلف مانند تولید خدمات، تولید اپلیکیشن و تولید سرویس می‌توانند سهم استان‌ها را حداکثری کنند.

معاون وزیر ارتباطات در خصوص اساس این برنامه‌ریزی در استان‌ها گفت: سیاست‌های کلان ابلاغی وزارت ارتباطات و دولت تدبیر و امید در زمینه ICT و مزیت‌های محلی هر یک از استان‌ها، به‌عنوان عوامل اصلی و خمیرمایه تدوین این برنامه‌ها در استان بود که نتایج آن نیز قطعاً در همین راستا رقم خواهد خورد.

وی افزود: با توجه به پیشرانی، توانمندسازی و تسهیل گری ICT در توسعه، این حوزه می‌تواند به سایر بخش‌های اقتصاد مانند گردشگری، صنایع‌دستی، سلامت، آموزش و... خدمات دهد و در تولید ثروت کمک کند.

براری در خصوص آغاز بررسی و ارزیابی در استان‌ها گفت: از همین هفته ارزیابی برنامه‌ها آغازشده و سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به ارائه دستاوردهای خود در این حوزه پرداختند که نتایج نشان‌دهنده روند مثبت حرکت استان‌ها در این حوزه است.

وی افزود: این روند بررسی از این هفته به‌صورت متداول و در هر هفته با حضور چند استان مجاور هم برگزار می‌شود تا همه استان‌ها در یک بازه زمانی، علاوه بر اعلام نتایج برنامه‌های خود، مشکلات، موانع و تنگناهای احتمالی را اعلام کنند تا موضوع مورد حل‌وفصل قرار گیرد.

معاون وزیر ارتباطات هدف این برنامه را خلق ثروت و ایجاد فضای کسب‌وکار برای فعالان استانی دانست و گفت: وزارت ارتباطات به ارتقای زیرساخت‌ها در کشور و استان‌ها می‌پردازد و هم‌اکنون زمان آن است که بر اساس ویژگی‌ها و مزیت‌ها، هر استانی، به تولید محتوا در جهت ارائه خدمات بهتر به مشترکان و کاربران، تولید ثروت و درآمد و تحول و جهش در اقتصاد ICT بپردازد.