طرح توسعه فناوری با روش پژوهش از توانمندی‌های پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس

طرح توسعه فناوری با روش پژوهش از توانمندی‌های پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس

رئیس پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس از طرح توسعه فناوری با روش پژوهش، تولید دانش فنی قابل‌واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید دارو، غذا و انرژی از ظرفیت دریا به‌عنوان بخشی از توانمندی‌های این پارک نام برد.

سید‌‌‌محمودرضا آقامیری اظهار کرد: هدف اصلی ما تبدیل این مجموعه به یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های زیست‌فناوری منطقه است و هم‌اکنون شش شرکت معتبر دانش‌بنیان در این مجموعه مستقر و مشغول به کار شده‌اند.

وی افزود: این پارک سال ۷۶ با عنوان مرکز پژوهش‌های بیوتکنولوژی خلیج‌فارس کار خود را در قشم آغاز کرد و در سال ۸۷ باهدف تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان نام این مرکز به پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس تغییر یافت.

رئیس پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس با اعلام اینکه فناوری زیستی شاخه‌های مختلف دارد، اظهار کرد: فناوری زیستی علمی است با کاربردهای مختلف و با این دانش می‌توان از ظرفیت دریا برای تولید دارو، غذا و انرژی استفاده کرد.

وی ادامه داد: پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس با دانشگاه هرمزگان درزمینهٔ ایجاد مرکز رشد تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده و با دانشگاه جندی‌شاپور اهواز هم برای تولید داروهای دریایی همکاری خواهد کرد.

آقامیری، موقعیت قشم را درزمینهٔ ایجاد مرکز مطالعات پستانداران دریایی بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: با توجه به وجود دلفین‌ها در آب‌های نزدیک هنگام، می‌توانیم در اطراف جزیره قشم پیست‌های مربوط به پستانداران دریایی داشته باشیم و مطالعات علمی خود را در این زمینه انجام دهیم.

وی از برنامه پرورش و تکثیر مرجان‌ها که هم کاربرد زینتی و هم پزشکی دارند در کنار تکثیر و پرورش خیار دریایی و تکثیر و تولید ماهی‌های زینتی به‌عنوان دیگر اقدامات پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس در قشم نام برد.

رئیس پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس اظهار کرد: در این مجموعه به دانشجویان و دانش آموزان بااستعداد در حوزه رباتیک نیز آموزش داده می‌شود و یکی از شرکت‌های مستقر در این مجموعه نیز در حال بررسی علمی دانش IT  است که با حمایت دولت می‌توانیم نتایج بسیار خوبی از فعالیت‌های مختلف این پارک در راستای خدمت به کشور ارائه کنیم.

پارک زیست‌فناوری خلیج‌فارس با ۳۸۰ هکتار مساحت در ۱۵ کیلومتری شهر قشم، یکی از ظرفیت‌های مناسب جهت بهره‌گیری و توسعه علوم زیستی و پژوهشی به شمار می‌رود.