ارائه «خدمات ارتباطی مکان محور» قانونمند می‌شود
برای ارائه سرویس‌های اینترنت اشیا؛

ارائه «خدمات ارتباطی مکان محور» قانونمند می‌شود

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) را در جهت ارائه خدمات اینترنت اشیاء در کشور، تدوین می‌کند.

سرویس‌های مبتنی بر مکان یا مکان محور (LBS) مجموعه‌ای از خدمات وسیع و گسترده با کاربردهای متنوع فنی، تجاری، فرهنگی و امنیتی است که با استفاده از شبکه‌ها و ادوات انتهایی مخابراتی (گوشی، تبلت و ...) ارائه می‌شود و عملاً بخشی از پلتفرم‌ها و خدمات اینترنت اشیاء IoT به شمار می‌رود.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌عنوان متولی تنظیم مقررات حوزه فاوا در کشور، با تدوین مقررات لازم، زمینه ارائه خدمات پایه و ارزش‌افزوده ارتباطی در کشور را فراهم می‌کند.

در ۱۰ سال اخیر با توسعه زیرساخت‌ها، شبکه‌ها و متعاقب آن خدمات پایه ارتباطی در شهرها و روستاها و مناطق دوردست کشور و با اشباع نسبی این خدمات، سرویس‌دهندگان بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به دنبال تنوع کمی و کیفی در خدمات ارزش‌افزوده بر بستر این شبکه‌ها با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از سرمایه‌گذاری و ارزش‌آفرینی اقتصادی بوده‌اند.

بر این اساس هم‌اکنون نیز با توجه به اینکه اینترنت اشیاء (IoT) به‌عنوان موج بعدی توسعه در فضای ICT پس از انقلاب اینترنت و باند پهن، تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی و OTTها، در حال رشد است و روزبه‌روز فناوری‌ها، پلتفرم‌ها و خدمات آن گسترش می‌یابد، رگلاتوری قصد دارد در مورد چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) در کشور تصمیم‌گیری کند.

ازآنجاکه عموماً کشور ما توسعه‌دهنده فناوری ازجمله در حوزه اینترنت اشیاء نیست، سیاست‌گذاری فعال و تنظیم مقررات کارآمد، مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند کشور را درزمینهٔ تسهیل توسعه این فناوری و خدمات مرتبط با آن یاری کند.

در حال حاضر اینترنت اشیاء (IoT) در حوزه‌های مختلفی چون سلامت، خدمات شهر هوشمند، حمل‌ونقل توسعه‌یافته است. ازآنجاکه در ارائه بخشی از این خدمات گسترده، دارندگان پروانه (اپراتورهای ارتباطی) نقش مستقیمی دارند، به نظر می‌رسد عدم وجود مقررات لازم برای ارائه این دسته از خدمات از یک‌سو، منجر به گسترش خدمات مبتنی بر GPS که تحت کنترل و نظارت شرکت‌های بین‌المللی غیر ایرانی است می‌شود و از سوی دیگر مانع از سرمایه‌گذاری اپراتورها برای ارائه این خدمات مبتنی بر شبکه‌های تلفن همراه در کشور خواهد شد.

بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اخیراً تدوین مقررات لازم برای ارائه خدمات مکان محور (LBS) به‌عنوان اولین دسته از خدمات اینترنت اشیاء را در دستور کار خود قرار داده و هم‌اکنون در حال تهیه پیش‌نویس پیشنهاد لازم برای تصویب در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است.

این سازمان با اعلام فراخوان شرکت در نظرسنجی تخصصی، از صاحب‌نظران و کارشناسان این حوزه خواسته است که در مورد چارچوب و مقررات خدمات ارتباطی مبتنی بر مکان (LBS) در کشور نظرات خود را اعلام کنند.