تغییر چهره جامعه به نفع اقتصاد دانش‌بنیان توسط استعدادهای برتر
ستاری تأکید کرد:

تغییر چهره جامعه به نفع اقتصاد دانش‌بنیان توسط استعدادهای برتر

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: استعدادهای برتر و جوان کشور می‌توانند با خلاقیت و نوآوری تغییرات جدی در فرهنگ جامعه ایجاد کرده و با اصلاح جامعه به سود اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنند.

سورنا ستاری شب گذشته در مراسم تقدیر از مدال‌آوران طلای المپیادهای جهانی و کشوری با اشاره به نقش استعدادهای برتر و دانش‌آموزان در تغییر فرهنگ جامعه به سود اقتصاد دانش‌بنیان گفت: استعدادهای برتر و جوان کشور ازجمله المپیادی‌ها می‌توانند با خلاقیت، نوآوری و ثبات قدم خود منشأ یک باز ساخت اساسی فرهنگی باشند.

وی آینده کشور را گره‌خورده با سرنوشت جوانان مستعد، فناور و نوآور دانست و افزود: اکنون‌که جامعه در مقطع حساس تغییر مسیر از یک اقتصاد نفتی به دانش‌بنیان است و نیروی انسانی در این اقتصاد اهمیت بالایی دارد، نقش استعدادهای برتر و نخبگان در سرنوشت کشور پررنگ‌تر و مهم‌تر از پیش است.

ستاری گفت: برای شکوفایی استعدادهای جوانان و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان باید فضای فرهنگی به‌منظور ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری تغییر پیدا کند. 

وی افزود: از لازمه‌های این تغییر، دانشگاهی است که به دنبال جذب و تربیت و پروش بهترین دانشجو باشد، قراردادهای ارتباط با صنعت منعقد کند و مهم‌تر از همه جوانانی هستند که بدون واهمه از شکست، بارها و بارها تلاش می‌کنند و حرکت در مسیر اهدافشان را شجاعانه ادامه می‌دهند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، دست برتر کشور را در بهره‌مندی از نیروی انسانی جوان دانست و اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان صرفاً نیازمند خروجی علمی نیست بلکه دانش‌آموز و دانشجوی شجاع، معتقد و متدین می‌تواند زمینه تغییر و حرکت را با ایجاد بستر فرهنگی مناسب فراهم کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این‌که کسب رتبه برتر دانشگاهی یا کسب مدال المپیادی‌ آغاز مسیر حرکت استعدادهای برتر است افزود:  درحالی‌که بسیاری از استعدادهای برتر تصور می‌کنند مسیر را تا انتها طی کرده‌اند، باید بدانند صرفاً استعداد ذاتی آنان کشف‌شده است و هنوز ابتدای راه هستند. 

وی یادآور شد: این افراد مسیری طولانی توأم با چالش‌های بسیار پیش روی دارند و خانواده‌ها موظف‌اند آنان را در ادامه این مسیر و تبلور خلاقیت‌ها همراهی کنند.

 

 

خروجی مطلوب دبیرستان‌ها در مقایسه با دیگر کشورها

 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری خروجی نظام آموزش‌وپرورش کشور را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: علی‌رغم انتقاداتی که به‌نظام آموزشی کشور وجود دارد، خروجی دبیرستان‌های کشور ما بهتر از بسیاری کشورهاست و گرچه کاستی‌هایی وجود دارد اما نظام آموزشی کارآمدی خود را در تربیت افراد مستعد علمی نشان داده است.

وی زحمات وزارت آموزش‌وپرورش و باشگاه دانش‌پژوهان جوان در پرورش و تربیت استعدادهای درخشان ستودنی برشمرد و گفت: در دوره‌های پیاپی المپیادها نتایج موفقیت‌آمیزی را در سطوح کشوری و جهانی کسب کرده‌اند  و بنیاد ملی نخبگان وظیفه خود می‌داند با حمایت از  آنان، مسیر اثرگذاری و  تبدیل استعداد به نخبه فناور و نوآور را هموار کند.

 

 

 تجهیز ۶۱۵ پژوهش سرای دانش‌آموزی به آزمایشگاه نانو فناوری

 

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش‌وپرورش نیز در این مراسم، با اشاره به گسترش پژوهش سراهای دانش‌آموزی با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و افزود: معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ۶۴ پژوهش سرا را به آزمایشگاه نانو فناوری با تجهیزات ساخت ایران مجهز کرده است و در سال تحصیلی ۹۶-۹۵، تعداد ۶۱۵ پژوهش سرا در ۶۱۵ منطقه کشور فعالیت می‌کنند.

فانی به مشارکت ۳ میلیون و ۳۰۰ دانش‌آموز مقطع ابتدایی از بین ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار در جشنواره جابربن حیان شرکت اشاره کرد و افزود: دانش‌آموزان مقطع ابتدایی جشنواره جابرابن حیان دستاوردها و نوآوری‌های خود را ارائه می‌کنند و این جشنواره در کنار جشنواره‌های جوان و نوجوان خوارزمی، گامی برای ارتقای کیفیت حوزه تعلیم و تربیت است.

وی برگزاری مسابقات و المپیادها را ترغیب‌کننده و در راستای ایجاد و افزایش انگیزه دانش‌آموزان برشمرد و گفت: سال‌های پیش اغلب دانش‌آموزان رغبتی به فعالیت‌های آزمایشگاهی و به کار بردن دانش در عمل نداشتند که با برگزاری مسابقات آزمایشگاهی علاقه دانش‌آموزان به این موضوع به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرد.

 

 

 درخشان‌ترین دوره المپیادها در سال ۹۴

 

علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش افزود: برگزاری المپیادها و مسابقات علمی به‌عنوان روشی برای ارتقای کیفیت و کمیت مشارکت دانش‌آموزان در رده مدرسه، منطقه، استان، کشور و بین‌الملل نشان‌دهنده فراگیر کردن موضوع علم در کشور است.

وزیر آموزش‌وپرورش سال ۹۴ را درخشان‌ترین سال در دریافت مدال‌های المپیاد جهانی برشمرد و در این خصوص گفت: در این سال تمام تیم‌های شرکت‌کننده در عرصه جهانی رتبه تک‌رقمی و هر تیم حداقل یک مدال برای کشورمان به ارمغان آوردند.

در ادامه این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، وزیر آموزش‌وپرورش، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از دارندگان مدال طلای المپیادهای جهانی و کشوری در رشته‌های ادبی، ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، کامپیوتر، نجوم و اخترفیزیک و نیز روسا و اعضای کمیته‌های علمی تقدیر شد.