fa-IR

تست A/B

نسخه صوتی را گوش دهید ۱۲/۵۵MB

یکی از پرسش‌های بحرانی بازاریابان این است که چه چیزی باعث می‌شود شخصی یک ایمیل بازاریابی را باز کند، با کلیک روی آن وارد وب‌سایت شود و درنهایت خرید کند؟ شرکت‌های هوشمند برای پاسخ به این سؤال به‌جای اینکه فقط حدس بزنند، از تست A/B استفاده می‌کنند تا دقیقاً بدانند چه چیزی در کمپین‌های بازاریابی آن‌ها این تبدیل‌ها را ایجاد می‌کند. تست A/B برای مقایسهٔ یک موضوع در دو حالت مختلف به کار می‌رود. درواقع در شرایطی یکسان شما یک موضوع را با تغییر در یک عامل آزمایش می‌کنید تا ببینید کدام‌یک از حالت‌های A یا B بهتر عمل می‌کند. بازاریابان از این تست برای پیدا کردن بهترین و مؤثرترین فعالیت‌های بازاریابی در میان مشتریانشان استفاده می‌کنند.

تست A/B یکی از ساده‌ترین راه‌های افزایش نرخ تبدیل سایت و کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ مخاطبان شماست. برای مثال، با انجام این تست می‌توانید ترافیک سایتتان را به دو قسمت تقسیم کنید، طوری که بازدیدکنندگان از دو محتوای متفاوت در صفحات سایت شما بازدید کنند. بعدازاین کار به‌راحتی می‌توانید محتوایی را که بالاترین نرخ تبدیل را ایجاد کرده است شناسایی کنید و ازاین‌پس محتوایی متناسب با خواسته‌های کاربران سایتتان تولید کنید.

برای ارسال ایمیل به مخاطبانتان هم می‌توانید از تست A/B برای طراحی ایمیلتان استفاده کنید مثلاً با تغییر در تصاویر یا متن ایمیل خود و ارسال هرکدام به یک گروه از مخاطبان، طراحی مؤثرتر را پیدا کنید.

از طرفی دیگر، هکرهای رشد به دنبال پاسخ دادن به این سؤال هستند که چطور استارت‌آپ‌ها می‌توانند با بودجه و سابقهٔ بازاریابی کم به‌سرعت مشتریان زیادی کسب کنند؟ تست A/B یکی از راه‌های پاسخ دادن به این سؤال و فهمیدن این موضوع است که کدام فعالیت‌های کسب‌وکار شما باعث جذب مشتریان خواهد شد.

 

به‌طورکلی، دو نوع تست A/B وجود دارد:

تست بهینه‌سازی: این تست با هدف بهینه‌سازی فرآیند موجود انجام می‌شود مثلاً قرار دادن یک دکمهٔ کلیک در وب‌سایت یا تغییر عنوان یک صفحه.

پس از انجام این تست به این موضوع پی می‌برید که کدام موضوعات، بازدید بیشتری را برای وبلاگ یا سایتتان به دنبال دارند و یا این‌که کدام فیلم‌ها یا تصاویر، تبدیل بهتری را ایجاد می‌کنند.

تست استراتژیک: این تست‌ها با هدف تغییر کامل یک مورد انجام می‌شوند. مانند قیمت‌گذاری، موقعیت کلی برند، کانال‌های بازاریابی شما و ... .

بیشتر تست‌های A/B با هدف بهینه‌سازی انجام می‌شوند.

 تست چند متغیره A/B
تست چند متغیره A/B
 تست دو متغیره A/B
تست دو متغیره A/B