fa-IR

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

نسخه صوتی را گوش دهید ۱۱/۸۵MB

بازاریابی ایمیلی یکی از مشهورترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی است که برای افزایش مشتریان، معرفی محصولات یا خدمات، افزایش فروش وب‌سایت، تولید آگهی، تقویت روابط با مشتری، افزایش ترافیک وب‌سایت و ایجاد وفاداری برای یک برند تجاری استفاده می‌شود.

وقتی کاربری وارد سایت شما می‌شود و با ثبت‌نام، ایمیلش را در اختیار شما قرار می‌دهد، علاقه‌اش را به خدمات سایتتان نشان داده است. با طراحی مناسب صفحهٔ ورود و معرفی محصولات یا خدمات، می‌توانید کاربران علاقه‌مند را جذب سایت کنید و با ارسال منظم ایمیل به آن‌ها دربارهٔ محتوا، خدمات یا محصولاتتان اطلاع‌رسانی کنید. سپس با آنالیز نتایج بازاریابی ایمیلی، اطلاعات رفتار بازار هدفتان را جمع‌آوری کنید. علاوه براین بعد از ترک احتمالی برخی از کاربران، به‌راحتی می‌توانید از طریق ایمیل آن‌ها را به سایت خود برگردانید. با استفاده از بازاریابی ایمیلی زمانی که فراخوان و یا محصول جدیدی دارید، در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید پیام تجاری خود را به کاربران ارسال کنید یا در هر زمان به شیوه‌های مختلف از مخاطبین خود نظرسنجی کنید و بر مبنای نیاز آن‌ها خدمات یا محصولاتتان را طراحی و ارائه کنید. با جمع‌آوری اطلاعات افراد علاقه‌مند و ارسال ایمیل‌های مناسب، آن‌ها را به خریدار تبدیل کنید. بعد از بررسی نتایج بازاریابی ایمیلی به‌راحتی می‌توانید علاقه‌مندان وب‌سایت را از سایر بازدیدکنندگان سایت تفکیک کرده و آن‌ها را در لیست مخاطبین هدفتان قرار دهید.

ایمیل‌های ارسالی را می‌توان در انواع زیر دسته‌بندی کرد:


خبرنامه: بسیاری از شرکت‌ها و گروه‌های تجاری و غیرتجاری از خبرنامه به‌عنوان ابزاری برای ارتباط بهتر و بیشتر با مخاطبان و ارسال آخرین مطالب و اخبار سایتشان استفاده می‌کنند.


خلاصه پیشنهاد‌ها: به ایمیل‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها خلاصهٔ فعالیت‌های انجام‌شده یا برنامه‌ها و پیشنهادهای آینده ارائه می‌شود.


ایمیل‌های اختصاصی: ایمیل‌هایی که در آن‌ها اطلاعاتی فقط در مورد یک موضوع خاص، برای مخاطبان ارسال می‌شود. مثلاً در مورد محصولی که اخیراً ارائه شده اطلاع‌رسانی کرده و استفاده از آن را به کاربران علاقه‌مند خود به‌صورت شخصی‌سازی‌شده، پیشنهاد می‌دهید.


ایمیل‌های تبلیغاتی: هزینه‌ای را به فرد یا گروهی پرداخت می‌کنید تا برای شما ایمیل‌های تبلیغاتی ارسال کنند یا این‌که با پرداخت هزینه به گروهی درخواست می‌کنید که تبلیغات شما را در خبرنامهٔ خود قرار دهند.


ایمیل‌های تبادلی: ایمیل‌هایی که در پایان عملیاتی که کاربر انجام داده است برای او ارسال می‌شود. برای مثال ایمیلی که پس از عضویت در سایت یا خبرنامه برای خوش‌آمد گویی به کاربر ارسال می‌شود.


برای جمع‌آوری اطلاعات مخاطبان می‌توانید یک محصول هدیه مانند یک کتاب آموزشی، فایل صوتی، تصویری و یا یک خبرنامه پیشنهاد دهید. در طراحی ایمیل، نوشته‌ها را طوری قرار دهید که در لحظهٔ باز شدن ایمیل توسط کاربر، به‌سرعت بتواند مطلب موردنظر شما را مشاهده کند. سعی کنید از تصاویر کمتری استفاده کنید و جملات کلیدی ایمیلتان را برجسته کنید. ایمیل‌ها را کوتاه و مختصر ارسال کنید. نام ارسال‌کننده یکی از بخش‌های مهم ایمیل ارسالی شما است، در این بخش باید نام برند خودتان را بنویسید. حتی زمانی که نام ارسال‌کننده یا برند برای مخاطب شناخته‌شده باشد، بازهم از عنوانی جذاب برای ایمیل استفاده کنید تا توجه کاربران را جلب کند. متن ایمیل، مهم‌ترین بخش است؛ پس به بهترین نحو ممکن آن را نگارش کنید. زمانی که برای جلب‌توجه کاربر در اختیار دارید فقط چند ثانیه است پس به‌سرعت پیام اصلی خودتان را برای مخاطب بیان کنید. حتماً امکان لغو عضویت را در ایمیل‌های ارسالی خودتان قرار دهید. آدرس کامل پستی شرکت به زبان انگلیسی به همراه شماره تماس نیز باید در ایمیل ذکر شود. این یکی از قوانین ارسال ایمیل است و در صورت رعایت نکردن این موارد ممکن است ایمیلتان به‌عنوان هرزنامه (spam) شناخته شود. با استفاده از گزارش‌هایی که نرم‌افزارهای ارسال خبرنامه یا ایمیل در اختیارتان قرار می‌دهند، رفتار کاربران بعد از دریافت ایمیل‌های ارسالی را تحلیل کنید و نرخ تبدیل مشتری یا فروش خود را به ازای هر ایمیل محاسبه کنید.

درنهایت، همیشه رقیبانتان را بررسی کنید، در فهرست مخاطبان آن‌ها عضو شوید و استراتژی‌های بازاریابی ایمیلی آن‌ها را پیگیری کنید.

فرایند پنج مرحله‌ای بازاریابی ایمیلی
فرایند پنج مرحله‌ای بازاریابی ایمیلی
مقایسه نرخ بازگشت سرمایه در انواع روش‌های بازاریابی
مقایسه نرخ بازگشت سرمایه در انواع روش‌های بازاریابی