fa-IR

کسب کاربر (User Acquisition)

نسخه صوتی را گوش دهید ۱۳/۰۷MB

کسب کاربر فرآیندی است که در طول آن کاربران اینترنتی را به سمت سایت خود می‌کشانید و آن‌ها را به کاربران سایت‌تان تبدیل می‌کنید. یکی از راه‌های انجام این کار، بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) است؛ قرار دادن کلیدواژه‌های موردنظر کاربران در محتوای سایت‌تان باعث می‌شود که موتورهای جست‌وجوگر، سایت شما را در اولویت بالاتری قرار دهند. این کار باعث افزایش ترافیک سایت شما و تعداد بازدیدکنندگان آن خواهد شد. یکی دیگر از عوامل مهم در فرآیند کسب کاربر، سرعت بالای بارگذاری صفحات وب‌سایت است تا کاربران در زمان کم‌تری به محتوا یا خدمات وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند.

با استفاده از سرویس‌های آنلاین آنالیز، مانند گوگل آنالیتیک، Crazy Egg، Optimizely و... انگیزه‌های باقی ماندن بازدیدکنندگان در سایت، نحوهٔ جست‌وجو و دلایل خروج آن‌ها را بررسی کنید.

کاری کنید که کاربران تازه‌وارد سریعاً به اطلاعات موردنظرشان دسترسی پیدا کنند تا بازدیدکنندگان علاقه‌مند به محتوای سایت شما، به‌راحتی بتوانند اطلاعات مربوط به خدمات سایت، استفاده از آن و نحوهٔ عضویت را دریافت کنند.

برای مثال Dropbox در صفحهٔ اولیهٔ خود، توضیحات مختصری دربارهٔ کارکردهایی که به کاربرانش ارائه می‌دهد بیان کرده و یک ویدیوی کوتاه آموزشی هم در مورد چگونگی استفاده از این کارکردها و نحوهٔ عضویت در صفحهٔ اول سایت خود قرار داده است تا کاربران جدید به‌سادگی با خدمات آن آشنا شوند.

هیچ‌وقت فرآیند ثبت کاربران جدید را پیچیده طراحی نکنید؛ هرچقدر این فرآیند کوتاه‌تر و ساده‌تر باشد، امکان بیشتری برای کسب کاربران جدید وجود دارد.

در اوایل کار شبکهٔ توییتر، بسیاری از کاربران در اولین مراجعه به سایت، نمی‌توانستند به‌راحتی درک کنند که این سایت اصلاً چطور کار می‌کند و چه کاربردهایی برای آن‌ها دارد و مدام در گوگل، نحوهٔ استفاده از آن را جست‌وجو می‌کردند. بعدازآن مهندسان طراح توییتر تصمیم گرفتند تا با ساده کردن صفحهٔ اولیه و ارائهٔ اطلاعاتی ساده در مورد سایت، کاری کنند که کاربران جدید به‌سرعت بتوانند وارد سایت شوند، عضو شوند و یاد بگیرند که چطور می‌توانند از این سایت استفاده کنند. حالا توییتر یکی از بزرگ‌ترین و پر بازدیدترین سایت‌های اجتماعی جهان است.

برای کسب تعداد بیشتر کاربران جدید، می‌توانید این امکان را فراهم کنید که کاربران بتوانند محتوای سایتتان را به‌راحتی با دیگران به اشتراک بگذارند یا لینک محتوای سایت شما را در سایت‌های دیگر قرار دهند. این کار باعث جذب کاربران جدید خواهد شد. فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و بسیاری از سایت‌های بزرگ از این روش برای کسب کاربران بیشتر استفاده کرده‌اند. یکی دیگر از روش‌های کسب کاربر استفاده از روش ویروسی است. در این روش، کاربران قبلی با اشتراک‌گذاری محتوا در سایت‌های دیگر و یا شبکه‌های اجتماعی، باعث مراجعهٔ کاربران جدید به سایت شما خواهند شد.