مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب وکارهای نوپای فاوا امسال در ۱۵ استان راه‌اندازی می‌شود
شهلا اصولی مدیر مرکز اعلام کرد:

مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب وکارهای نوپای فاوا امسال در ۱۵ استان راه‌اندازی می‌شود

مرکز توانمندسازی با چه اهدافی تشکیل شده است؟
اهداف را می‌توانیم به‌طورکلی در نام مرکز جستجو کنیم که بر همین اساس در دو گروه توانمندسازی و تسهیل‌گری قابل‌تعریف هستند. درواقع ما بخش توانمندسازی را برای کلیه ذی‌نفعان زنجیره کسب‌وکارهای نوپا که در بستر فناوری اطلاعات ایجادشده‌اند در نظر گرفتیم و در بخش تسهیل‌گری نیز اهدافی در ارتباط با چالش‌های موجود در رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوپا را پیگیری می‌کنیم که معمولاً تحت عنوان دسترسی به منابع و حتی بهینه‌سازی یا تغییر روندها در دولت و شرکت‌های بزرگ تعریف می‌شوند.

رویکرد ما در طراحی و ارائه خدمات نیز ایجاد یک بستر برای تعامل آسان، آزاد و حرفه‌ای تمام ذی‌نفعان این زیست‌بوم بوده است و تلاش می‌کنیم یک مرجع مورد اعتماد برای رشد و توسعه‌ کسب‌وکارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات باشیم.

اصولاً راه‌اندازی چنین مرکزی از سوی دولت چه اهمیتی دارد؟
ما برای رسیدن به این پاسخ، دو سال زمان در فاز مطالعاتی صرف کردیم و زیست‌بوم‌های مختلفی در دنیا را موردبررسی قراردادیم. در برخی کشورها مثل هلند، دولت از طریق دانشگاه‌ها مانند یک بازیگر اقتصادی وارد بازار می‌شود و عملاً فعالیت جذب و شتاب‌دهی دارد اما در برخی کشورهای دیگر مانند کره جنوبی، دولت با هدف دستیابی به اقتصاد پایدار و بلندمدت از زیست‌بوم حمایت می‌کند. به‌طور خلاصه اهداف مختلفی در کشورها موردنظر هستند اما در ایران اهمیت راه‌اندازی این مرکز نسبتاً متفاوت است. در حال حاضر منابع گسترده‌ای در اختیار بازیگران مختلف قرار دارد که هرکدام بر اساس شیوه و نظر خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. ما معتقدیم در این زمینه کمبود قابل‌توجهی وجود ندارد اما نحوه صرف منابع باعث شده توان این بازیگران تجمیع نشود و اثربخشی کافی را نداشته باشد. مباحثی مثل اشتغال، رکود،‌ تولید ناخالص داخلی و موارد دیگر نیز که از موضوعات ملی هستند در اهمیت راه‌اندازی این مرکز مؤثر بوده است.

این مرکز تاکنون چه دستاوردهایی داشته است؟
ترجیح می‌دهم از عنوان دستاورد استفاده نکنم زیرا هدف ما ایجاد تحول در این حوزه نیست، اما فکر می‌کنم در همین مدت کوتاهی که از شروع فاز عملیاتی مرکز می‌گذرد توانسته‌ایم اثرگذاری مثبتی داشته باشیم که بدون حضور این مرکز دستیابی به آن‌ها کار ساده‌ای نبود. به‌عنوان‌مثال تلاش کردیم این مفاهیم جدید را در همه نقاط کشور توسعه دهیم؛ سفرهای متعددی برای ارتباط با فعالان این حوزه در استان‌های مختلف انجام دادیم و علاوه بر ذی‌نفعان با مسئولان محلی و استانی حتی در نقاط دورافتاده دیدار داشته‌ایم.

 علاوه بر این سعی کرده‌ایم جلوی مداخله غیرضروری دولت را بگیریم. این مداخلات می‌توانند تعادل زیست‌بوم را مختل کنند و حتی در جریان شکل‌گیری کسب‌وکارها تأثیر مخرب داشته باشند. یکی از خدمات ما به‌عنوان بخشی از بدنه دولت ارائه مشاوره و راه‌حل برای تعامل با زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا است که نتایج آن لزوماً بازتاب رسانه‌ای ندارند اما اثرات آن در فضای کسب‌وکارهای نوپا غیرقابل‌انکار است.

قسمتی دیگر از این فعالیت‌ها شامل مذاکره با سازمان‌ها و شرکت‌های دارای منابع بوده است همچنین مذاکراتی که برای تسهیل امور کسب‌وکارهای نوپا انجام داده‌ایم. یکی از برنامه‌های مهم ما این است که ذی‌نفعان این زنجیره بتوانند منابع موردنیاز یکدیگر را تأمین کنند. قسمتی دیگر هم به حوزه آموزش مربوط می‌شود. ما درزمینهٔ تولید محتوای آموزشی و برگزاری رویدادها عملکرد قابل‌قبولی داشته‌ایم.

مرکز توانمندسازی در استان‌ها با چه اهدافی راه‌اندازی شده و تاکنون در چند استان این مرکز تشکیل شده است؟

تا امروز سه استان به‌طور رسمی افتتاح شده‌اند و در 12 استان فعالیت‌های مقدماتی را شروع کرده‌ایم. در حال حاضر واحدهای استانی نیز اهداف مشترکی را با واحد تهران دنبال می‌کنند و از این نظر تفاوتی میان اهداف و برنامه‌ها وجود ندارد. معتقد هستم که در واحدهای استانی می‌توانیم به نتایج بزرگی دست پیدا کنیم زیرا حجم فرصت‌ها و نحوه ارتباط اعضای چرخه کسب‌وکارهای نوپا در استان‌های کشور کاملاً قابل‌توجه است. استان‌ها به‌زودی در سایت مرکز نیز اضافه خواهند شد تا مخاطبان بتوانند بر اساس موقعیت جغرافیایی کلیه خدمات مرکز را دریافت کنند.

علاقه‌مندان به همکاری با مرکز چگونه می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شده و آیا این خدمات هزینه‌ای دارد؟

خدماتی که در مرکز ارائه می‌شوند از سوی اعضای همین زیست‌بوم تأمین شده‌اند و درواقع چند خدمت محدود توسط ما انجام می‌شود و مابقی توسط افراد و سازمان‌هایی است که می‌توانند به این زنجیره کمک کنند. به همین دلیل برخی خدمات تحت شرایطی به‌طور رایگان ارائه می‌شود که خدمات مرکز نیز از همین نوع هستند و سایر خدمات ممکن است رایگان نباشند اما قطعاً برای کسب‌وکارهای نوپا با هزینه متفاوتی در دسترس خواهند بود که ما این موضوع را در گفتگوهایی که با صاحبان خدمت یا سازمان‌های دارای منابع داریم اعلام می‌کنیم. در حال حاضر خدماتی مثل مشاوره‌های حقوقی و قانونی، پرورش ایده، طراحی کسب‌وکار و رابط تجربه کاربری به‌صورت رایگان توسط مشاوران مرکز ارائه می‌شود. ما حتی امکان استفاده از سالن اجتماعات مرکز را برای کسب‌وکارهای نوپا فراهم کردیم تا اگر نیاز به محلی برای برگزاری رویدادهای خود داشتند بتوانند از این فضا بدون پرداخت هزینه استفاده کنند.

برای ادامه کار مرکز چه برنامه‌هایی در دستور کار دارد؟

در نقشه راهی که برای راه‌اندازی مرکز طراحی شده بود، بعد از فاز مطالعاتی و اولیه، ما از ابتدای مردادماه فاز دوم را آغاز کردیم که در این مرحله روی توسعه فعالیت‌ها تمرکز داریم. برای فاز دوم تلاش می‌کنیم از ذی‌نفعان جهت تشکیل کمیته‌های راهبری و مشورتی استفاده کنیم و از این طریق ارتباط بهتری با اعضای این زنجیره داشته باشیم.

چالش‌های موجود در برابر توسعه کار مرکز چیست و چه راهکارهایی دارید؟

چالش به معنای محدودیت یا مشکل برای مرکز وجود ندارد اما به‌هرحال بعضی فرآیندها زمان‌بر هستند و نیاز به انرژی بیشتری دارند. این شکل از فعالیت که قسمتی از بدنه دولت به‌عنوان حامی بخش خصوصی وارد مذاکره با سازمان‌ها و نهاد‌ها شود و امور مربوط به کسب‌وکارهای نوپا را تسهیل کند تا پیش‌ازاین تجربه نشده است و طبیعی است که فعالان دولت و بخش خصوصی هم در ابتدای راه متوجه تمام اهداف این مرکز نباشند. ما تعامل بسیار خوبی با اعضای زیست‌بوم داریم و در حال حاضر با برخی شتاب‌دهنده‌ها، مربیان، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کسب‌وکارهای نوپا و سایر بازیگران به‌طور مستمر در ارتباط هستیم. پیش‌بینی ما این است که با راه‌اندازی کمیته‌های راهبری و مشورتی این ارتباطات افزایش پیدا کند و در آینده نزدیک با چالش‌های کمتری مواجه خواهیم بود. ضمن اینکه تفکر کارآفرینی و حمایتی در بدنه دولت نیز طی سال‌های اخیر توسعه یافته است.

استان‌هایی که متقاضی راه‌اندازی این مرکز باشند چه باید بکنند؟

برای راه‌اندازی واحدهای استانی، ابتدا دستورالعمل فعالیت‌ها را تهیه کردیم که شامل شرح وظایف و نحوه کار کمیته‌های اجرایی بود. این دستورالعمل برای تمام استان‌ها ارسال شد و با چند استان که در این زمینه پیشرو بودند کار را آغاز کردیم. از آن‌ها درخواست کردیم برای راه‌اندازی مرکز برخی اقدامات اولیه را انجام دهند و نتایج را از طریق ادارات کل فناوری اطلاعات و ارتباطات آن استان پیگیری کردیم. خوشبختانه به نتایج خوبی رسیده‌ایم و امسال 15 واحد استانی کار خود را آغاز خواهند کرد. در هفته دولت واحدهای کردستان، فارس و اردبیل مورد بهره‌برداری قرار گرفتند و در چند روز گذشته نیز برای آشنایی سایر استان‌ها با نحوه فعالیت‌های مرکز کارگاه آموزشی برگزار کردیم و اقدامات اجرایی مرکز را توضیح دادیم.