کسب‌وکار با وام دولتی به نتیجه نمی‌رسد
باقری اصل در اختتامیه ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه شریف

کسب‌وکار با وام دولتی به نتیجه نمی‌رسد

رضا باقری اصل در همایش اختتامیه سومین ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه دانشگاه شریف با تقدیر از برگزاری این رقابت‌ها نسبت به افزایش متخصصان برنامه‌نویسی در زنجیره ارزش حوزه فناوری اطلاعات ابراز امیدواری کرد. او با اشاره به بازار بزرگ فناوری اطلاعات در کشور گفت: «پول در بازار فناوری اطلاعات است که ارزشی معادل ۳۹ هزار میلیارد تومان دارد. این حوزه تنها بخشی است که پس از انقلاب به‌طور متوسط نوزده درصد رشد داشته درحالی‌که در همین مدت رشد نفت هفت درصد بوده است؛ اما سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی بیش از دو ممیز پنج‌دهم درصد نیست و گفته می‌شود تا پنج سال دیگر تلاش می‌کنیم به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برسیم که پنج درصد از GDP است درحالی‌که این رقم برای چین حدود یازده درصد و در کشورهای OECD‌نیز همین حالا بالای پنج درصد است».

مخالف وام هستم
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه با تشریح وضعیت اقتصادی حوزه IT و ICT به افزایش سهم IT اشاره کرد و با اشاره به افزایش نقش خدمات در فناوری اطلاعات در توصیه به تیم‌های حاضر در این رقابت‌ گفت: ده درصد از درآمدهای این حوزه به فناوری اطلاعات و نود درصد آن به ارتباطات اختصاص دارد درحالی‌که در دنیا این نسبت به پنجاه‌وپنج درصد برای فناوری اطلاعات و چهل‌وپنج درصد برای ارتباطات رسیده است و ما نیز به همین سمت حرکت می‌کنیم، پس پول در خدمات حوزه فناوری اطلاعات است و اهمیت سرویس‌ها به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند.

ازاین‌پس مسئولیت کاربری نرم‌افزارها بر عهده کاربر خواهد بود و این موضوع باعث توسعه سرویس‌ها خواهد شد. این یک تغییر مثبت است به این معنی که حاکمیت این کسب‌وکارها را به رسمیت می‌شناسد و از آن‌ها حمایت می‌کند.
من مخالف وام‌دهی به جوانان هستم زیرا آن‌ها باید یاد بگیرند کجا می‌توانند پول پیدا کنند، پول در وام نیست اگر دولتی‌ها گفتند وام بگیرید، بدانید که با این ده یا پانزده میلیون تومان، کسب‌وکار راه نمی‌افتد و به آنچه می‌خواهید نمی‌رسید.

درآمد سه هزار و پانصدمیلیاردی اپراتورها از خدمات
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه افزود: در طرح کسب‌وکار خود به دنبال بازار باشید، پول در مشتریان انبوه و ریزپرداخت‌ها است و از طریق بانک‌ها و اپراتورها می‌توان به بازار پنجاه‌میلیونی دست پیدا کرد. روند‌های توسعه بازار را نیز جدی بگیرید، به‌عنوان‌مثال فقط ۲۲۰۰ میلیارد تومان حجم خدمات ارزش‌افزوده اپراتورها است که با حاشیه‌های آن به ۳۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. باوجود برنامه‌های پیام‌رسان و ابزارهای دیگر درآمد اپراتورها نه‌تنها کاهش پیدا نکرده بلکه نسبت به سال گذشته سی درصد افزایش داشته است؛ زیرا مدل کسب‌وکارها در حال تغییر است.
رضا باقری اصل با اشاره به بازار گسترده فناوری اطلاعات و اهمیت همراهی سریع با تغییرات این حوزه گفت: دیگر نمی‌توانید یک نرم‌افزار تولید کنید و فقط به پنجاه‌هزار نفر سرویس دهید، به کاربران میلیونی فکر کنید اگرنه شکست خواهید خورد. منظور از سرویس، ارائه یک برنامه نیست، یک محصول کامل با تراکنش‌های میلیونی است. به کمتر از این راضی نشوید. این مدل کار، نیاز به تلاش بیشتری دارد. توجه داشته باشید که ازاینجا به بعد دیگر ماراتون نیست و دو سرعت شروع می‌شود. طول عمر یک برنامه موبایل شش ماه و چرخه بازآوری آن دو تا چهار ماه است پس عملاً نمی‌توانید در یک دور بلندمدت فعالیت کنید و باید زمان‌ها را کوتاه کنید. برای کاهش زمان نیاز به همکاری بیشتر دارید و تیم‌ها باید قوی‌تر شوند. افراد قوی در تیم قوی ارزش پیدا می‌کنند.

دولت مداخله نمی‌کند
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در پایان به فعالیت‌های انجام‌شده در دولت اشاره کرد و گفت: یک اینکه دولت تصمیم گرفت در این بازار مداخله نکند، این حرکت شایسته تشویق است. حرکت بعد که به دنبال همراهی چند وزارتخانه با دادستانی کل کشور انجام شد این بود که ازاین‌پس مسئولیت کاربری نرم‌افزارها بر عهده کاربر خواهد بود و این موضوع باعث توسعه سرویس‌ها خواهد شد. این یک تغییر مثبت است به این معنی که حاکمیت این کسب‌وکارها را به رسمیت می‌شناسد و از آن‌ها حمایت می‌کند. حمایت فقط وام و آموزش نیست، همین‌که بستر فعالیت مهیا شود هم نوعی حمایت است و این کار باید در زمان مناسب انجام ‌شود. اگر یک نرم‌افزار خارجی بر بازار مسلط شود دیگر نمی‌توان با آن رقابت کرد.