به میزبانی قروه انجام شد

برگزاری اولین دوره مسابقات آموزشی نوآوری و ابتکارات دانش‌آموزی کردستان

اولین دوره مسابقات آموزشی نوآوری و ابتکارات دانش‌آموزی (نادکاپ) کردستان به میزبانی شهرستان قروه برگزار شد.
دبیر اجرایی اولین دوره مسابقات نادکاپ کردستان گفت: ۱۲۰ دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در قالب ۷۵ تیم در این رقابت‌ها حضور دارند.

لیلا رضایی اظهار داشت: هدف از برگزاری مسابقات ملی نادکاپ شناسایی توانمندی‌ها و استعدادهای دانش‌آموزی و رفع موانع پرورش خلاقیت‌های آن‌هاست.

به گفته این دبیر، پرورش اساتید کارآمد حامی تفکر واگرا، توجه به رغبت‌ها و علایق متفاوت دانش‌آموزان، فرصت لذت بردن از کار عملی برای پرورش خلاقیت، ایجاد تفکر، تحرک و تفنن در فضای هوش‌های چندگانه و لذت حل مسئله به شیوه‌های گوناگون در فرآیندی خلاقانه برخی از اهداف بنیادی این رقابت‌هاست.

وی دیگر هدف مهم این رقابت‌ها را از بین بردن استرس حضور در رقابت‌های ملی در بین دانش‌آموزان اعلام کرد و گفت: دانش‌آموزان کردستانی همه‌ساله در رقابت‌های نادکاپ شریف، مقام‌های خوبی را به دست می‌آورند که حاکی از توانمندی‌های آنان در این زمینه است.

رضایی به اهداف توسعه‌ای این مسابقات نیز اشاره کرد و افزود: تقویت وجدان کار، انضباط اجتماعی و کارآفرینی، ایجاد خودباوری و اعتمادبه‌نفس در دانش‌آموزان، تقویت هویت ملی و فرهنگی با تأکید بر توانایی‌های علمی داخلی، برگزاری مسابقه دانش‌آموزی مطابق با سن و توانمندی‌های دانش‌آموزان، گسترش و ترویج علوم نوین با محوریت مهارت و خلاقیت در فضای دانش‌آموزی و نبود مسابقات سرگرمی‌های علمی آموزشی صرفاً دانش‌آموزی در کشور با رویکرد هوش‌های چندگانه، اهداف توسعه‌ای مسابقه نادکاپ است.

به گفته وی، ۱۵ نفر برتر این رقابت‌ها به رقابت‌های کشوری نادکاپ به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف که بزرگ‌ترین مسابقه دانش‌آموزی کشور در این حوزه است، راه می‌یابند.

این رقابت‌ها با مشارکت آموزش‌وپرورش شهرستان قروه برگزار شد که شرکت‌کنندگان در ۵ رشته ربات آتش‌نشان، روبیک، ربات جنگجو، ربات فوتبالیست و پارک نوری باهم به رقابت پرداختند.