آغاز به کار «همایش حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی بومی» با همت دانشگاه صنعتی شریف

آغاز به کار «همایش حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی بومی» با همت دانشگاه صنعتی شریف

رونمایی از بسته‌های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه‌های اجتماعی برای تمامی ذی‌نفعان این حوزه با حضور وزیر ارتباطات
همایش ملی حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی با همت دانشگاه صنعتی شریف و با حضور دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس جهانگرد ریاست سازمان فناوری اطلاعات و دکتر فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در پژوهشگاه نیرو برگزار شد.

مهندس نصرالله جهانگرد، رئیس سازمان فناوری در همایش ملی حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی که با رویکرد حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی و برگزار شد گفت: شبکه‌های اجتماعی باعث شده کاربران هرروز راحت‌تر از فضای وب استفاده کنند و شبکه‌های اجتماعی را محیط مبادله دانست. 
وی در ادامه اظهار داشت: در حوزه دولت تمام تلاشمان این است که از این شبکه‌ها حمایت کنیم و باید بر رویکرد حقوقی توافق قضایی داشته باشیم. برای کاربر دو چیز مهم است: حریم خصوصی و امنیت دیتا. 
رئیس سازمان فناوری در ادامه اظهار داشت: شبکه‌های اجتماعی بستر خوبی برای ایجاد هم‌افزایی و تقویت بنیان‌های فرهنگی و درنتیجه حفظ زبان و خط فارسی هستند. 
اشتغال‌زا بودن شبکه‌های اجتماعی موضوع دیگری بود که رئیس سازمان فناوری به آن اشاره داشت و از جذب نیروهای جوان و فارغ‌التحصیلان دوره‌دیده در بازار کار سخن گفت.
وی در بخش دیگری از سخنانش به فضای سایبر پرداخت و بیان داشت: در فضای سایبر هر کشوری که بتواند به زبان و خط خودش داده‌ها را زیاد کند درواقع مرز فرهنگی خود را افزایش داده است. 
مهندس جهانگرد در بخش پایانی سخنانش اشاره‌ای به حوزه دین کرد و گفت: ما در حوزه علوم دینی قطب شیعه جهان هستیم و هراندازه این شبکه‌ها را توسعه دهیم می‌توانیم در معرفی فرهنگ خود موفق‌تر باشیم.

وجود
صد هزار کانال در تلگرام/ روزی یک‌میلیون مطلب ثبت می‌شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این‌که در حال حاضر صد هزار کانال در شبکه تلگرام وجود دارد، گفت: متأسفانه بخش عمده‌ای از استفاده مردم از این فضا برای سرگرمی است.
وی در ادامه اظهار کرد: اکنون روزانه در کانال‌های تلگرام یک‌میلیون و دویست هزار مطلب گذاشته می‌شود و متوسط بازدید آن‌ها نیز حدود ۱۴۰۰ بار است که اگر این یک‌میلیون و دویست را در میزان بازدیدهای آن ضرب کنیم رقم بالایی به دست می‌آید.
وی ادامه داد: نیاز به شبکه‌های اجتماعی روزبه‌روز در حال افزایش است و این شبکه‌ها و دسترسی به آن‌ها نیازی ضروری به شمار می‌رود و رسانه‌های موردتوجه آن‌هایی هستند که می‌توانند ما را هرچه سریع‌تر به تصمیم برسانند و مزایایی در حوزه‌های آموزش، سرگرمی، خدمات و آموزش و غیره نیز داشته باشند.
وی همچنین متذکر شد: بااین‌وجود بخش عمده‌ای از استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی به موضوعات سرگرمی مربوط می‌شود که این مطلب امری نگران‌کننده است، چرا که حدود ۲۰ میلیارد دلار تجهیزات الکترونیکی تأمین‌شده و حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش گوشی‌های تلفن همراهی است که مورداستفاده قرار می‌گیرد. حال آیا منطقی است که این حجم از سرمایه تنها برای سرگرمی مورداستفاده قرار گیرد.
فیروزآبادی در پایان صحبت‌های خود گفت: یکی از خصایص شبکه‌های اجتماعی مردمی‌شدن آن‌هاست و این همان چیزی است که ما به دنبال آن هستیم و از سوی دیگر امنیت هم موضوعی مهم و ضروری به شمار می‌رود.

اندیشه «مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی» کار درستی نیست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه همایش حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی بومی گفت: استفاده از شبکه‌های اجتماعی در سرتاسر دنیا مرسوم است و اندیشه مسدود کردن این شبکه‌ها کار درستی نیست چرا که با نیازهای مردمی نمی‌شود برخورد کرد.

وی ادامه داد: ما باید تلاش کنیم به‌جای مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی، آن را بومی‌کنیم که با عادت‌ها و روش‌های ما سازگاری داشته باشد و اگر نگاهمان این‌گونه باشد همراهی مردم را در پی خواهیم داشت.
دکتر واعظی در ادامه افزود: بومی کردن شبکه‌های اجتماعی باید در دستور کار تمامی بخش‌های وزارت ارتباطات، مرکز ملی، وزارت ارشاد و سایر ارگان‌های دیگر قرار گیرد تا به این وسیله فرصت‌های فضای مجازی را افزایش و تهدیدها را کاهش دهیم.
این مقام مسئول عنوان کرد؛ معتقد نیستیم که شبکه‌های اجتماعی در دولت ضرر و زیان ندارد اما ما باید هنرمند باشیم و با حفظ اصل آن فرصت‌ها را دریافته و برای تهدیدها راه‌حل داشته باشیم.
دکتر واعظی افزود: جامعه ما با شبکه‌های اجتماعی وارداتی مواجه شده است و در حال حاضر هرچه اقدام به مسدود کردن این شبکه‌های اجتماعی کنیم بازهم ۱۰ برابر این فضا آماده است. برای استفاده نکردن از این شبکه‌های اجتماعی تنها راه‌حل این است که بتوانیم مردم را متقاعد کنیم تا از شبکه‌های اجتماعی بومی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه باید حقوق شهروندی و دسترسی آزاد بر اطلاعات را فراهم کنیم گفت: قطعاً این شبکه‌های بومی مزایای مشابه خارجی آن را داراست ولی مشکلات آن را ندارد. اکثریت اجتماع با تکیه‌بر آرامش دوست ندارند که خانواده‌ها درگیر مسائل غیراخلاقی باشد.
دکتر واعظی ابراز داشت: محتوای بین‌المللی بر اساس فرهنگ غربی است و باید پالایش هوشمند شود و به‌جای بستن کل سایت از فیلترینگ هوشمند استفاده می‌کنیم.
وزیر ارتباطات در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی افراد به‌غلط فکر می‌کنند که نظارتی بر روی شبکه‌های اجتماعی خارجی نیست و شبکه‌های اجتماعی بومی تحت نظارت هستند؛ درصورتی‌که در هردوی این‌ها سیاست دولت تحت نظر گرفتن نیست و شبکه‌های اجتماعی و اپراتورهای مختلف نظارت نیازمند دستور مقام قضایی است.
وی با بیان اینکه استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی باعث افزایش سرعت و کیفیت و قیمت ارزان‌تر پهنای باند می‌شود اذعان داشت: کار دولت فراهم کردن زیرساخت‌هاست و بخش خصوصی ما باید تولید کند.
این مسئول در ادامه افزود: همه‌چیز به بخش خصوصی واگذارشده و قوانین شبکه اجتماعی هم کار دولت نیست و شبکه‌های اجتماعی داخلی نمی‌تواند کار تبلیغات و همچنین دولت الکترونیک و خرده‌بانکداری انجام دهد.
در ادامه دکتر واعظی نمونه‌های آماده‌شده شبکه‌های اجتماعی را ذکر کرد و گفت: دو سال پیش دو شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شدند که به دلیل عدم استقبال کاربران هردو شکست خوردند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مردم یک‌بار مهاجرت به شبکه‌های اجتماعی بومی داشته باشند اگر موفق بود ادامه می‌دهند اگر نبودند که دیگر انجام نمی‌دهند.

گفتنی ست: در ادامه این مراسم از دستاوردهای پروژه ملی توسعه امن شبکه‌های اجتماعی داخلی رونمایی شد و پس‌ازآن سخنرانی‌های کلیدی با موضوعات شبکه‌های اجتماعی فرصت‌ها و آسیب‌ها، راهبرد توسعه شبکه‌های اجتماعی موضوعی و توسعه هنجارهای مطلوب جامعه به کمک شبکه‌های اجتماعی ارائه گردید.
شایان‌ذکر است؛ همایش ملی حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی با رویکرد حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی تا روز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی ادامه خواهد داشت.