پارک‌های علم و فناوری مصداق بارز چشم‌انداز بیست‌ساله کشور هستند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

پارک‌های علم و فناوری مصداق بارز چشم‌انداز بیست‌ساله کشور هستند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان، گفت: پارک‌های علم و فناوری مصداق بارز چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور هستند.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی ظهر جمعه در بازدید از پارک علم و فناوری مشهد، در حضور استاندار خراسان رضوی و جمعی از کارکنان و محققان پارک علم و فناوری، اظهار کرد: پارک‌های علم فناوری مصداق بارز سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور است که سال‌ها پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد و به تأیید رهبر معظم انقلاب اسلامی رسید.

وی افزود: سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور در خصوص طرح‌های تحقیقاتی دانشمندان که هنوز تجاری‌سازی نشده است، مسئولیتی مهم برای مسئولان مشخص می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: باوجوداینکه اجرای این سند به تأخیر افتاده اما اقدامات مثبتی همچون فعالیت‌هایی که در پارک علم و فناوری خراسان رضوی انجام می‌شود، در کشور آغازشده است.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته تاکنون در ۴۵۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور نزدیک به ۹۰۰ شرکت دانش‌بنیان تأسیس‌شده است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: در شرایط کنونی که استاد و دانشجو برای کسب نتیجه لازم مشغول فعالیت‌های تحقیقاتی هستند، باید در عرصه تجاری‌سازی قدم گذاشته و امکانات مناسب از قبیل وام و زمین در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۸۰ پارک صنعتی علمی در دانشگاه آزاد اسلامی طراحی‌شده است که این پارک‌ها به‌یقین می‌تواند دستاوردهای بسیار مثبتی را به همراه داشته باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: تاکنون بیشتر کالاهای کشور وارداتی بوده اما در شرایط فعلی با وجود ۱۰ میلیون دانش‌آموخته نخبه می‌توان شرایط مناسب را برای تولید کالای با کیفیت داخلی فراهم کرد.

وی اظهار کرد: بسیاری از دانشجویان به دلیل فراهم نبودن بازار کار مناسب برای ایشان در کشور، هم‌اکنون در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: صندوق ذخیره ارزی می‌تواند با در اختیار دادن وام‌های مناسب به محققان و دانشمندان شرایط مناسبی را برای توسعه علم و فناوری در کشور فراهم نماید.

وی افزود: اگر به جوانان و محققان میدان داده شود حتماً شرایط در بسیاری از عرصه‌ها تغییر می‌کند، به‌یقین توان جوانان و دانشمندان ایران بیش از این‌ها است به شرطی که به آن‌ها میدان دهیم.