طراحی محصول

استارت‌آپ‌ها تلاش می‌کنند تا به سرعت ایده خود را تبدیل به محصول یا خدمتی کنند که قابل استفاده برای مردم باشد. زمانی که به اولین محصول و خدمت خود دست یابند آن را به سرعت روانه بازار می‌کنند و انتظار دارند خیلی سریغ به فروش زیادی دست یابند. در همین مرحله است که  بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا در اولین سال‌های عمر خود شکست می‌خورند. اکثر آن‌ها ایده‌های بسیار خوبی هم داشتند اما مشکل از آ‌ن‌جایی شروع می‌شود که می‌خواهند ایده‌ی خود را به محصولی مناسب برای مشتری تبدیل کنند و به اشتباه احساس می‌کنند محصولی که طراحی کرده‌اند بدون شک مناسب مشتریان خواهد بود. در قسمت‌های قبلی با توسعه مشتری آشنا شدیم و آموختیم که باید برای تبدیل ایده خود به محصول و ورود آن به بازار مراحلی را طی کنیم. ابتدا باید مساله مشتری خود را درک کنیم و بدانیم مشتری ما چه دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی در فضای بازار دارد تا بتوانیم محصولی متناسب با نیاز و مساله او ارائه دهیم. حال زمان طراحی یک محصول قابل قبول برای مشتری است.

برای این که تشخیص دهیم مشتریان از محصول کسب‌وکار ما استقبال می‌کنند یا نه، باید یک محصول یا خدمت طراحی شده را در معرض عموم قرار دهیم. باید این نکته مهم را به یاد داشته باشیم که مشتریان با ایده کسب‌وکار ما هیچ کاری ندارند. آن‌چه که برای آن‌ها مهم است صزفا نیاز و مساله‌ای است که به‌وسیله خرید از محصولات و خدمات برطرف می‌شود. پس باید بتوانیم حداقل محصولی برای ارائه به مشتری داشته باشیم تا بتوانیم تشخیص دهیم محصول ما به چه میزان توانسته است مساله مشتریان کسب‌وکار ما را برطرف کند.

در فضای استارت‌آپ به «حداقل محصول قابل ارائه» به مشتری MVP (Minimum Viable Product) گفته می‌شود. در حقیقت MVP چیزی جدای از محصول نهایی کسب‌وکار نیست فقط در سطح بسیار ساده‌ای شکل گرفته‌است تا بتوانیم نظر مشتری را نسبت به محصول طراحی شده ارزیابی کنیم. ما محصولی را طراحی می‌کنیم که بتواند ایده کسب‌وکار ما را به خوبی نمایش دهد و مساله مشتری هم در خود جای داده باشد. نباید MVP را با نمونه اولیه اشتباه بگیریم. نمونه اولیه از یک محصول یا خدمت دقیقا همان چیزی است که مشتری در آینده پول می‌دهد و از کسب‌وکار ما خریداری می‌کند ولی در MVP به دنبال طراحی محصول نهایی نیستیم. ما فقط به طراحی محصولی می‌پردازیم که بتواند ایده‌ی ما را به شکل قابل درک به مشتری نشان دهد.  باید به این نکته مهم توجه کنیم که هرگز هدف ما در این مرحله فروش محصول به مشتری نیست. ما صرفا می‌خواهیم بدانیم که مردم چه نظری نسبت به محصولی دارند که قرار است نیاز آن‌ها را در بازار برطرف کند. به این وسیله می‌توان فهمید که محصول ما تا چه میزان توانسته است مساله مشتری را هدف قرار دهد.