fa-IR

ارزش پیشنهادی (Value Proposition)

نسخه صوتی را گوش دهید ۱۱/۸۵MB

خروجی تمام کسب‌وکارها به شکل محصول یا خدمت به بازار عرضه می‌شوند و مشتریان در بازار اقدام به خرید آن‌ها می‌کنند. این تصور اشتباه است که احساس کنید مشتریان محصولات را صرفاً از روی علاقه به آن محصول خریداری می‌کنند. شاید عواملی مانند تبلیغات باعث افزایش انگیزه‌ی مشتریان برای خرید باشد اما دلیل اصلی خرید نیستند.

در حقیقت مشتریان، محصولات و خدمات شما را ازاین‌جهت مصرف می‌کنند که توانسته است مشکلی از آن‌ها را حل کند و باعث بهبود وضعیت فعلی آن‌ها شود. مشتریان بر همین اساس تصمیم می‌گیرند که از کدام محصول و به چه میزان استفاده کنند. به‌طور مثال انتقال پول به‌صورت اینترنتی باعث ایجاد ارزش برای مشتریان شده است، چون توانسته راه‌حلی برای مشکل وقت و هزینه مشتریان باشد و مردم به‌جای حضور در بانک می‌توانند به‌صورت اینترنتی و به شکل راحت‌تر این کار را انجام دهند. هر محصولی که بتواند مسائل بیشتری از مشتریان را برطرف کند مورد استقبال بیشتری هم قرار خواهد گرفت. هر زمان که کسب‌وکار شما بتواند با ارائه راه‌حل مناسب مسئله‌ای از مشتری را برطرف کند، می‌توان گفت ارزشی برای مشتری ایجاد کرده است. راه‌حلی که برای برطرف شدن مشکل مشتری ارائه می‌دهید همان محصول یا خدمت کسب‌وکار شما است؛ به همین دلیل باید محصولات و خدمات در جهت ایجاد ارزش برای مشتری طراحی شوند. مشتریان کسب‌وکار شما دقیقاً به دنبال ارزشی هستند که به‌واسطه‌ی محصول یا خدمت برای آن‌ها به وجود می‌آید.

اگر کسب‌وکاری نتواند ارزشی مناسب به مشتریان خود پیشنهاد دهد، تمامی فعالیت‌های آن بی‌فایده خواهد بود. هرگز نمی‌توانید به مشتری اجبار کنید که محصول یا خدمت توانسته مسئله و دغدغه‌ای را برای او حل کند. فقط خود مشتری است که تشخیص می‌دهد محصول یا خدمت چه‌قدر توانسته به او در حل مشکلاتش کمک کند. ممکن است کسب‌وکار دیگری نیز وجود داشته باشد که مشابه محصول شما را ارائه دهد و باعث ایجاد ارزش برای مشتری شده باشد اما می‌توانید محصول یا خدمتی ارائه دهید که درنهایت ارزش بیشتری برای مشتری ایجاد کند. با توجه به این موارد، طراحی و خلق ارزش پیشنهادی اهمیت فوق‌العاده‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار داشته و باید از خلاقیت و نوآوری در طراحی و خلق یک ارزش منحصربه‌فرد برای مشتریان کمک بگیرید تا ارزش پیشنهادی شما متناسب با نیاز مشتری و راه‌حلی در جهت رفع مسائل او باشد.