fa-IR

نوآوری در کسب‌وکار (Business Innovation)

نسخه صوتی را گوش دهید ۱۳/۸MB

مهم‌ترین بخش هر کسب‌وکاری که تازه آغاز به کار کرده این است که بتواند ایده‌ی خود را به یک محصول یا خدمت قابل‌استفاده تبدیل کند. درنهایت آن چیزی که به دست مشتری می‌رسد، محصول یا خدمتی است که توسط این کسب‌وکار به‌وجود آمده است. نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که برای مشتری ایده کسب‌وکار شما هرگز مهم نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد مفهومی است که در قالب یک محصول یا خدمت از کسب‌وکارتان دریافت می‌کند؛ یعنی کاربرد و استفاده آن برای مشتری ارزشمند است و به ایده شکل‌گیری محصول یا خدمت کاری ندارد. هرچقدرهم که ایده شما برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار منحصربه‌فرد باشد، اما نتواند به‌درستی به یک محصول یا خدمت تبدیل شود، در حقیقت از همان ابتدا ایده‌ای بی‌ارزش بوده است. واقعیت این است که پیاده‌سازی یک ایده از خود ایده با ارزش‌تر است. تبدیل ایده به یک محصول قابل‌استفاده برای مشتری، مهم‌ترین هدف نوآوری در کسب‌وکار است. در حقیقت نوآوری به فرایند پیاده‌سازی یک ایده خلاقانه گفته می‌شود که درنهایت منجر به خلق یک ارزش جدید برای مشتریان خواهد شد. دو نکته مهم در این تعریف حائز اهمیت است.

اول آن‌که نوآوری دارای یک فرآیند است؛ یعنی برای تبدیل ایده به یک محصول باید مراحل مختلفی به‌مرور طی شود درنتیجه نمی‌توان یک‌روزه ایده‌ای را به محصول تبدیل کرد. شما نیازمند تصمیمات و فعالیت‌های مختلفی هستید که زمان‌بر هستند و هزینه‌های خاص خود را دارند.

دوم آن‌که نوآوری به خلق ارزش برای مشتری منجر می‌شود به این معنا که می‌تواند مسئله‌ای از مشتری را برطرف کند. بنابراین هر ایده‌ای که بتواند در یک کسب‌وکار خلق ارزش کند، به معنی نوآوری در آن کسب‌وکار است.
با توجه به این تعریف، نوآوری بیشتر از آن‌که با طراحی محصول در ارتباط باشد با طراحی و خلق ارزش برای مشتری در ارتباط است. نوآوری در کسب‌وکار علاوه بر تولید محصول یا خدمت جدید، انواع دیگری هم دارد. می‌توانید در شیوه‌های تولید محصول و یا شکل‌گیری خدمت استارت‌آپ خود نوآوری داشته باشید. می‌توانید در ایجاد یک بازار جدید برای محصولات و خدمات خود نوآوری داشته باشید. با یک سازمان‌دهی جدید در استارت‌آپ خود به یک نوآوری برسید. اگر از منابع جدید در استارت‌آپ خود استفاده کنید به نوآوری دست‌ خواهید یافت؛ بنابراین نوآوری فقط تولید محصول و خدمت جدید در یک استارت‌آپ نیست.

 نوآوری در کسب‌وکار (Business Innovation)
نوآوری در کسب‌وکار (Business Innovation)