بزرگ‌ترین حامی علم و فناوری از فرانسه به ایران می‌آید
قائم‌مقام وزیر علوم:

بزرگ‌ترین حامی علم و فناوری از فرانسه به ایران می‌آید

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از ورود هیئت‌هایی از کشورهای روسیه، آلمان و فرانسه به ایران خبر داد و گفت: رؤسای ۱۲ دانشگاه روسی برای همکاری با ۱۲ دانشگاه داخلی به ایران می‌آیند.

دکتر حسین سالار آملی صبح دیروز در نهمین نشست معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری منتخب که در وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به بحث بین‌الملل دانشگاه‌ها گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیتی که دانشگاه‌های داخل کشور از آن برخوردار هستند ما نتوانستیم سهم منطقه‌ای و جهانی خود را از توسعه علم و فناوری به دست بیاوریم همچنین در نوشتن یکسری از مقررات بین‌المللی در این زمینه فعال نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: اعتقاد ما این است که بدون تضمین جریان علم و فناوری امنیت کشور تأمین نمی‌شود و همکاری‌های علم و فناوری به‌عنوان یک سرمایه مهم در داخل کشور است.

وی با بیان اینکه ما چاره‌ای نداریم و باید به دنیای پیشگامان علم و فناوری بپیوندیم، افزود: علم و فناوری و بین‌المللی سازی که می‌خواهیم در داخل کشور پیش ببریم یک پدیده مستقل و خودبه‌خودی نیست و باید بخش‌های مختلف کشور در این زمینه همکاری کنند.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل ادامه داد: در سال گذشته از لایه اولیه همکاری بین‌المللی به لایه درونی‌تر نفوذ کرده‌ایم. هدف ما عبور کردن به لایه‌های عمیق‌تر است که این لایه‌های عمیق‌تر شامل پروژه‌های مشترک با اساتید خارجی، برگزاری دوره‌های مشترک در سطح دکتری با کشورهای خارجی و جذب دانشجوی خارجی است. بر همین اساس ورود و خروج دانشمندان بزرگ دنیا به کشور بسیار مهم است.

وی ادامه داد: مهرماه امسال رؤسای ۱۲ دانشگاه روسی قرار است به ایران آمده و با ۱۲ دانشگاه بزرگ داخلی همکاری کنند همچنین رئیس مؤسسه ماکس پلانک و همراهان وی مهرماه وارد کشور خواهند شد. DFG بزرگ‌ترین مؤسسه حامی علم و فناوری از فرانسه وارد ایران می‌شود با این روند امیدواریم ایران به قطب علم و فناوری منطقه تبدیل شود.

سالار آملی ادامه داد: در عرض سه ماه اول امسال سه دوره مشترک با کره جنوبی و دو کشور اروپایی در مقطع دکتری مجوز برگزاری آن صادرشده است و از اوایل مهرماه اجرایی می‌شود. در بخش پژوهش و فناوری سال گذشته ۱۴۱ پروژه مشترک با کشورهای دنیا داشتیم و آرزوی ما این است تا ۱۰ سال آینده به‌جایی برسیم که ۱۰ درصد پژوهش‌های ما بین‌المللی شود.

وی ادامه داد: در سال ۹۴، ۲۱۰۰ دانشجوی خارجی به ایران آمدند که ۱۱۰۰ نفر آن‌ها بورسیه و هزار نفر با هزینه خود در ایران تحصیل می‌کنند که این مسئله بسیار حائز اهمیت است.