fa-IR
شهامت سرمایه‌گذاری در حوزه ICT را برای مردم ایجاد کنیم
همایش معرفی دستورالعمل‌های واحدهای استانی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا برگزار شد

شهامت سرمایه‌گذاری در حوزه ICT را برای مردم ایجاد کنیم

همایش معرفی دستورالعمل‌های واحدهای استانی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا با حضور رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد. در این جلسه که با شرکت ۱۰ واحد از استان‌های اصفهان، فارس، کردستان، لرستان، آذربایجان شرقی، مازندران، سیستان و بلوچستان، قزوین، گلستان و خوزستان روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور در محل سالن اجتماعات این مرکز اجرا شد، نحوه فعالیت‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا توضیح داده شد.

مهندس باقری اصل: «وام یک بدهی است و نباید مردم را وادار کنیم تا طرح کسب‌وکار بنویسند و برای آن وام بگیرند»

رضا باقری اصل در ابتدای این همایش با اشاره به شرایط اقتصادی کشور بر لزوم توجه به کسب‌وکارهای نوپا با هدف تولید ارزش تأکید کرد و گفت: «ما در این مرکز در مورد فعالیت‌های غیرانتفاعی صحبت نمی‌کنیم زیرا موضوع فعالیت ما کسب‌وکارها هستند. این کسب‌وکارهای نوپا بخش مهمی از اقتصاد را تشکیل می‌دهند و خلق فرصت و ثروت می‌کنند. هدف ما تأثیر مثبت بر اقتصاد و افزایش تولید ناخالص داخلی است». معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه به واقعیت‌های موجود در حوزه سرمایه اشاره کرد و گفت: «نقدینگی و سرمایه وجود دارد اما وارد کسب‌وکارها نمی‌شود، پول در کشور گردش لازم را ندارد و وظیفه ما این است که پول را وارد کسب‌وکارهای ICT کنیم. زمانی که از سرمایه صحبت می‌کنم منظور من وام نیست، وام یک بدهی است و نباید مردم را وادار کنیم تا طرح کسب‌وکار بنویسند و برای آن وام بگیرند، با این تفکر فقط پول را جابجا کرده‌ایم. به‌عنوان راهبران فناوری اطلاعات و ارتباطات باید شهامت سرمایه‌گذاری در حوزه ICT را برای مردم ایجاد کنیم». در ادامه این جلسه، شهلا اصولی مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا به شرح فعالیت‌های مرکز پرداخت و با اشاره به تحقیقات انجام‌شده در فاز مطالعاتی مرکز، بر توسعه این اقدامات در سراسر کشور تأکید کرد.

در بخش دیگر این برنامه دستورالعمل اجرایی واحدهای استانی توضیح داده شد و مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا به توضیح اهداف واحد استانی پرداخت. او مهم‌ترین اهداف واحد استانی را در چهار گروه طبقه کرد که شامل موارد زیر هستند:

۱- شناسایی فعالین کارآفرین استان و ایجاد تعامل سازنده و هم‌افزا بین اعضای زیست‌بوم کارآفرینی استان

۲- شناسایی، تجمیع و تخصیص منابع استان برای آموزش، رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوپای محلی

۳- جلب حمایت کسب‌وکارهای توسعه‌یافته استان جهت سرمایه‌گذاری و تخصیص امکانات به کسب‌وکارهای نوپای محلی

۴- تسهیل ایجاد و رشد کسب‌وکارهای نوپای محلی برای حفظ سرمایه‌های انسانی استان

در ادامه این برنامه، موضوعاتی در حوزه کارآفرینی، فعالیت‌های در حال اجرا در زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا و همچنین روابط عمومی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.