ایجاد تابلوی بورس دانش‌بنیان از سوی معاونت علمی

ایجاد تابلوی بورس دانش‌بنیان از سوی معاونت علمی

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان این‌که در حال حاضر ۲۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان مجوز فعالیت گرفته‌اند، گفت: در تلاش هستیم تا در آینده نزدیک نخستین تابلوی دانش‌بنیان را در بورس ایجاد کنیم تا شرکت‌ها از این طریق اقدام به معرفی محصولات خود کنند.

علیرضا دلیری در نشست ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار سرمایه با بیان اینکه بر اساس تفاهم‌نامه معاونت علمی با سازمان بورس تابلویی به محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داده می‌شود، افزود: بر این اساس نگاه ویژه‌ای به این شرکت‌ها در بازار سرمایه به وجود می‌آید.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی، امکان ارتباط شرکت‌ها با بازار سرمایه را از مزایای این اقدام دانست و خاطرنشان کرد: به‌منظور تسهیل فرآیند حضور شرکت‌ها در بورس، شرکت تأمین سرمایه آرمان به‌عنوان مشاور معاونت علمی برای انجام امور انتخاب‌شده است. این اقدام با هدف حضور موفق شرکت‌های دانش‌بنیان در تابلوی بورس انجام شد؛ زیرا حضور در بازار سرمایه علاوه بر توانمندتر شدن آن‌ها افزایش سهام را نیز برای آن‌ها به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکتی تولیدی با پایه علمی هستند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در طول زمان مرتب در حال ارتقا هستند و همین مسئله تأثیر مثبتی را در حضور آن‌ها در بازار بورس خواهد گذاشت بنابراین حضور شرکت‌ها در بازار سرمایه تأمین مالی پایدارتری را کنار بازاری که خود آن‌ها دارند، فراهم می‌کند و برندی قابل‌قبول برای شرکت است.

دلیری همچنین با اشاره به پشتیبانی معاونت علمی از شرکت‌ها برای حضور در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: معاونت علمی در این مسئله همراه شرکت‌ها است و در مسیر کاهش دغدغه آن‌ها حرکت می‌کند در تلاش هستیم به‌زودی نخستین تابلوی دانش‌بنیان را در بورس ایجاد کنیم تا شرکت‌ها معرفی محصولات خود به این طریق هم داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان مجوز فعالیت گرفته‌اند، اضافه کرد: امروزه فعالیت این شرکت‌ها ارتقا پیداکرده و فروش بالایی را دارند همچنین حمایت‌های معاونت علمی همچون معافیت مالیاتی و گمرکی بستر را برای فعالیت بهتر آن‌ها فراهم می‌کند. از سوی دیگر، باید بستر بازار سرمایه و صادرات را هم برای این شرکت‌ها مهیا کرد تا تولید دانش‌بنیان برای کشور اولویت داشته باشد.

دلیری اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد با ورود به بازار سرمایه، شرکت‌ها رشدی تا ۲۰۰ درصد را دارند بنابراین واحد مستقلی برای تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی راه‌اندازی کردیم تا زمینه برای این امر آماده شود.  افق آینده‌ای که ترسیم کردیم بدین‌صورت است که همه شرکت‌های دانش‌بنیان در تابلوی اول بورس حضورداشته باشند و برای این منظور حمایت‌های لازم را از شرکت‌ها خواهیم داشت و تا ۵۰ درصد هزینه‌های پذیرش شرکت‌ها در بورس را معاونت عهده‌دار می‌شود.

در این نشست، همچنین سید محمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، هدف معاونت علمی را حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان ذکر کرد و گفت: موضوع تبدیل شرکت‎های دانش‌بنیان مسئولیت محدود به سهامی خاص مورد مهمی است که در این زمینه از طریق اداره ثبت شرکت‎ها و مؤسسات غیرتجاری پیگیری خواهد شد.