تصمیم فرانسوی‌ها برای خرید همراه اول در جریان رونق بازار ارتباطات ایران

تصمیم فرانسوی‌ها برای خرید همراه اول در جریان رونق بازار ارتباطات ایران

اپراتور بین‌المللی اورنج فرانسه سرانجام با مقاومت یک‌ساله، خبر از انجام مذاکراتی فنی و تجاری با همراه اول در راستای خرید سهام این شرکت داد.
سال گذشته در جریان سفر وزیر تجارت خارجی فرانسه به ایران، مقام عالی وزارت ارتباطات کشورمان عنوان کرد که بعد از توافق وین، فرانسوی‌ها برای همکاری با ایران اقبال خوبی نشان داده‌اند.

در جریان همان سفر مسئولان اجرایی اعلام کردند که یکی از اپراتورهای بزرگ فرانسه با نام اورنج که در ۲۸ کشور دنیا فعال است برای همکاری بیشتر با اپراتورهای موبایل ایران و نیز تولید کارت هوشمند و سیم‌کارت ابراز تمایل کرده است.
واعظی –وزیر ارتباطات- همچنین ابراز کرد: این اپراتور در حال مذاکره با یکی از اپراتورهای کشور است تا بخشی از سهام این اپراتور را خریداری کند.

این اظهارات زمانی مطرح شد که مسئولان ارتباطی این اپراتور فرانسوی پیش از آن گفته بودند «اورنج برای حضور در اپراتور مجازی موبایل ایران آمادگی دارد».

با توجه به اینکه در آن زمان اسمی از اپراتور ایرانی موردعلاقه اورنج برده نشد، اواخر سال گذشته خبـرگزاری تسـنیم با طرح سناریویی احتمال داد که اپراتور موردنظر فرانسوی‌ها، همراه اول باشد.

طرح چنین احتمالی با توجه به اینکه فرانسوی‌ها پیش‌ازاین مشاور شرکت مخابرات ایران (شرکت سفره‌کام اورنج) بوده و بارها اعلام کردند دنبال خرید سهام یکی از اپراتورهای بزرگ ایران هستند، کار چندان سختی نبود.

از سویی با توجه به اینکه بازیگران اصلی مخابرات سیار کشورمان همراه اول و ایرانسل هستند که ایرانسل هم دارای سهامدار خارجی (MTN) است، طرح چنین احتمالی بسیار ساده‌تر شد.

اورنج شرکت مخابراتی فرانسوی و چندملیتی است که معروف‌ترین نام تجاری شرکت «فرانس تلکوم» به‌حساب می‌آید. این شرکت در سطح بین‌المللی، خدمات تلفن همراه، خطوط تلفن ثابت، اینترنت، اینترنت تلفن همراه و همچنین خدمات تلویزیون اینترنتی را ارائه می‌کند و دارای بیش از ۲۲۶ میلیون مشترک در سراسر جهان است.

این شرکت در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط شرکت فرانس تلکوم خریداری شد و در حال حاضر همچنان به‌عنوان یک شرکت تابعه آن اما با مدیریتی مستقل فعالیت می‌کند.

«فرانس تلکوم» هم بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی فرانسه و هفتاد و یکمین شرکت بزرگ دنیاست؛ حدود ۲۲۱ میلیون مشترک در جهان دارد و دفتر مرکزی آن در پاریس مستقر است.

بعد از حدود پنج ماه سکوت درباره تصمیم اورنج برای خرید سهام یکی از اپراتورهای بزرگ موبایل ایران، در جریان سفر بهمن‌ماه گذشته حسن روحانی –رئیس‌جمهور- به اروپا میزان علاقه این اپراتور به هلدینگ مخابرات ایران مشخص شد که درواقع مُهر تأییدی بر پیش‌بینی و سناریوی مطرح‌شده از سوی تسنیم بود.

رفته‌رفته با شفاف شدن زوایای طرح مشارکت ارائه‌شده از سوی کمپانی فرانسوی، این شائبه ایجاد شد که با وجود واگذاری بخشی از سهام همراه اول در بورس، چطور می‌شود که شرکتی خارجی تقاضای خرید سهام آن را داشته باشد؟!

وحید صدوقی -مدیرعامل همراه اول- بدون اینکه تمایل اورنج و مذاکرات پشت پرده را تأیید کند، صرفاً در ارتباط با این شائبه گفت: ورود اپراتورهای خارجی به بازار ارتباطات ایران در قالب خرید سهام، نیازمند رعایت مقررات خاصی است و در زمان مقرر باید درباره آن صحبت کرد.

وی عنوان کرد: همراه اول منعی برای واگذاری سهام در بورس ندارد. شرکت ارتباطات سیار به دلیل اینکه یک شرکت بورسی است فروش سهام آن می‌تواند از طریق بورس انجام شود.

مدیرعامل همراه اول پیش‌ازاین درباره علاقه‌مندی بسیاری از کمپانی‌های خارجی برای خرید سهام بزرگ‌ترین اپراتور ارتباطی ایران نیز گفته بود که توافقاتی با دو اپراتور اروپایی داشته‌ایم که ترجیح می‌دهیم با توجه به حساس بودن شرایط نامی از آن‌ها نبریم.

وی اذعان کرد: آن‌ها به‌صورت جدی دنبال خرید سهام همراه اول به‌عنوان یک شرکت سود ده هستند زیرا طی ۱۰ سال گذشته، وضعیت این صنعت دستخوش تحولاتی شده و درآمد اپراتورهای دنیا به‌شدت کاهش‌یافته است درحالی‌که ما همچنان وضعیتی رو به رشد دارد.

درحالی‌که همه توجهات حول اورنج و همراه اول بود اما کسی حاضر به تأیید مذاکرات پشت پرده این دو اپراتور نمی‌شد، اوایل سال جاری محمود واعظی در حاشیه افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا صراحتاً همراه اول را به‌عنوان مرکز توجه فرانسوی‌ها مطرح کرد و درباره ورود اپراتور اورنج و سرمایه‌گذاری در پروژه MCI گفت: این دو اپراتور در حال مذاکره هستند و حین سفر به فرانسه، رئیس این اپراتور با من دیدار و گفت‌وگویی داشت که وضعیت مذاکرات این دو اپراتور در آینده مشخص خواهد شد.

حال با گذشت حدود شش ماه بی‌خبری در ارتباط با این موضوع، سخنگوی اورنج صراحتاً اعلام کرده که این اپراتور فرانسوی در حال مذاکره با اپراتور اول ارتباطی ایران (همراه اول) برای همکاری در برخی زمینه‌های تجاری که پتانسیل بالقوه‌ای دارد، است.

وی همچنین گفته است که پیش‌بینی می‌کنیم نتیجه این مذاکرات تا چند ماه آینده مشخص شود.

او درحالی‌که اخبار منتشرشده توسط رسانه‌ها از جزییات مذاکرات را تأیید یا رد نکرده، گفته است که این مذاکرات فنی و تجاری بعد از توافق هسته‌ای ۵+۱ با ایران صورت گرفته و ما هم مانند سایر اپراتورهای بین‌المللی در حال بررسی فرصت‌های موجود در بازار ارتباطات ایران هستیم.

این سخنگو همچنین با بیان اینکه هنوز برخی تحریم‌های اقتصادی خاص در مورد ایران و برخی نهادهایش اجرا می‌شود، گفته است که در چنین شرایطی مطالعات امکان‌سنجی را برای دستیابی به آنچه در این فضای پیچیده ممکن است، انجام می‌دهیم.

به گزارش تسنیم، رسانه‌های خارجی با انتشار این اظهارات اعلام کردند که ارزش بازار همراه اول در بورس تهران بالغ‌بر ۴ میلیارد دلار است.

اورنج به‌سرعت در حال گسترش فعالیت‌های خود در آفریقا و خاورمیانه است و در حال حاضر ۳۳ میلیون مشترک مصری دارد. مجموع مشترکان منطقه‌ای این اپراتور هم حدود ۱۰۸ میلیون است.

دولت فرانسه ۲۳ درصد سهام اورنج را در اختیار دارد.

حصول توافق تجاری اورنج و همراه اول می‌تواند باب جدیدی درزمینه‌ی فعالیت‌های مربوط به اتصالات رومینگ MCI و چگونگی فعال کردن اپراتورهای مجازی (MVNO) در ایران بگشاید.