بسته‌های حمایتی برای توسعه شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شود

بسته‌های حمایتی برای توسعه شبکه‌های اجتماعی ارائه می‌شود

بسته‌های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه‌های اجتماعی در راستای حفظ حریم خصوصی کاربران در استفاده از این شبکه‌ها و نیز تسهیلات فنی برای توسعه‌دهندگان این خدمات، ارائه می‌شود.

سازمان فناوری اطلاعات ایران از رونمایی از بسته‌های حمایتی شبکه‌های اجتماعی در حاشیه همایش حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی بومی خبر داد. این همایش فردا سه‌شنبه ۱۶ شهریورماه با حضور وزیر ارتباطات و دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار می‌شود.

سیدهادی سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران دراین‌باره گفت: شبکه‌های اجتماعی یکی از حوزه‌هایی است که به‌عنوان یک رسانه، بستر پیشرفته‌ای را برای تبادل داده‌ها و ارتباط میان افراد فراهم کرده است. براین اساس توجه به جنبه‌های حفظ حریم خصوصی کاربران و امنیت این نوع از سامانه‌ها، یکی از موضوعات مهمی است که باید در کنار توسعه‌های فنی و قانونی حوزه شبکه‌های اجتماعی موردتوجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا علاوه بر تسهیلات فنی، آگاهی‌های امنیتی و تأمین ابزارهای صیانت از حقوق کاربران در شبکه‌های اجتماعی داخلی که می‌تواند یکی از زمینه‌های از بین بردن تهدیدات ناشی از حضور شبکه‌های اجتماعی خارجی باشد، موردتوجه و اهتمام دولت است.

سجادی با بیان اینکه سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری دانشگاه شریف اقدامات گسترده‌ای را طی یک سال گذشته در جهت آگاهی بخشی به آحاد جامعه آغاز کرده است، گفت: بر این اساس، ذینفعان حوزه شبکه‌های اجتماعی به سه گروه «توسعه‌دهندگان، کاربران و حاکمیت» دسته‌بندی شدند.

وی ادامه داد: برای گروه نخست، یکی از موتور جستجوهای متن‌باز موجود در دنیا انتخاب و با بررسی معماری آن و تغییر معماری و بهبود امنیت آن، برای استفاده توسعه‌دهندگان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد تا با استفاده از مستندات ارائه‌شده بتوانند از این موتور جستجو در جهت اهداف و نیازهای خود استفاده کنند.

معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، استفاده‌کنندگان از شبکه‌های اجتماعی را یکی از ذینفعان مهم در این حوزه ارزیابی و تصریح کرد: بسته‌های آگاهی رسان در جهت چگونگی حفظ حریم خصوصی در بستر شبکه‌های اجتماعی و توصیه‌های مفید در این حوزه آماده‌شده است که صبح فردا رونمایی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: همایش حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی بومی با همکاری انجمن کامپیوتر ایران برگزار و طی دو روز برگزاری، علاوه بر سخنرانی‌های عملی، کارگاه‌های تخصصی برای فعالان در این حوزه برگزار خواهد شد.

قرار است در این همایش، موتور بومی توسعه شبکه‌های اجتماعی آنلاین (موتوشاب) با رویکرد حفظ امنیت و حریم خصوصی رونمایی شود. در همین حال رونمایی از اسناد توصیه‌های امنیتی و حریم خصوصی برای متولیان شبکه‌های اجتماعی، رونمایی از بسته‌های آگاهی رسان فعالیت امن در شبکه‌های اجتماعی و اعلام آغاز فعالیت پرتال ارائه خدمات و محصولات حمایت از توسعه شبکه‌های اجتماعی (shub.ir) از دیگر برنامه‌های این همایش است.