چشم‌انداز تأثیر هوش مصنوعی در دنیا تا ۲۰۳۰
پروژه بزرگ متفکران؛

چشم‌انداز تأثیر هوش مصنوعی در دنیا تا ۲۰۳۰

گروهی از دانشمندان به بررسی دقیق تأثیرگذاری هوش مصنوعی بر کیفیت زندگی افراد در سال ۲۰۳۰ پرداخته‌اند.

گروهی از متفکران دانشگاهی و علوم صنعتی در تلاش هستند که تأثیرگذاری هوش مصنوعی بر کیفیت زندگی انسان‌ها در سال‌های آتی را مورد ارزیابی قرار دهند. آن‌ها در نگاه موشکافانه خود، اثرات مختلف این فناوری مهم بر زندگی روزمره مردم را در یک شهر معمولی منطقه آمریکای شمالی ترسیم می‌کنند.

سیستم حمل‌ونقل، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش ازجمله مواردی هستند که به‌واسطه حضور سطوح مختلفی از هوش مصنوعی در زندگی انسان‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

پروژه مطالعاتی این محققان تحت عنوان «هوش مصنوعی و زندگی در سال ۲۰۳۰» آغازشده و نزدیک به یک سال به طول می‌انجامد. این پروژه نخستین محصول از یک پروژه کلان موسوم به «یک قرن مطالعه در زمینه‌ی هوش مصنوعی» (A۱۰۰) محسوب می‌شود که به میزبانی دانشگاه استنفورد صورت می‌گیرد.

هدف کلی این پروژه ارائه راهکارها و توصیه‌های کاربردی در خصوص اثرات حسگرها، نرم‌افزارهای هوشمند و ماشین‌آلات مرتبط با هوش مصنوعی بر زندگی آینده افراد است.

پتر استون از دانشمندان علوم رایانه دانشگاه تگزاس و رئیس این گروه که متشکل از ۱۷ دانشمند برجسته است می‌گوید: ما معتقدیم که تجهیزات مخصوص مبتنی بر هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ به‌طور فزاینده‌ای در سراسر جهان به کار گرفته خواهند شد.

بااین‌حال وی اعتراف می‌کند که این فناوری چالش‌های خاص خود را هم به همراه خواهد داشت به‌طوری‌که مشاغل زیادی تحت تأثیر قرارگرفته و حقوقی که افراد دریافت می‌کنند هم متأثر از آن خواهد شد.

برخی عقیده دارند روند ورود هوش مصنوعی به زندگی مردم تا سال ۲۰۳۰ چیزی شبیه یک دوی ماراتن خواهد بود.