زیست‌بوم کارآفرینی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی ایجادشده است
ستاری در چهاردهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس معاونت علمی:

زیست‌بوم کارآفرینی در پارک فناوری پردیس معاونت علمی ایجادشده است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در چهاردهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس معاونت علمی گفت: پارک فناوری پردیس معاونت علمی چتری برای شرکت‌های دانش‌بنیان است. امروز شاهد آن هستیم که زیست‌بوم کارآفرینی در این پارک ایجادشده است.

چهاردهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و اعضا هیئت‌امنا پارک پردیس باهدف تقویت هم‌افزایی و همگرایی شرکت‌های دانش‌بنیان، ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله پارک، آگاهی از آخرین اقدامات و دستاوردهای شرکت‌های عضو و رونمایی از دستاوردهای برجسته فناورانه برگزار شد.

گفتمان علم و فناوری در کشور
ستاری در این مراسم اظهار کرد: امروز خوشحالم می‌بینم بسیاری از مباحثی که از روز اول مطرح کردیم، امروز تبدیل به گفتمان علمی و فناوری در کشور شده است.

وی با بیان این‌که امروز شاهد ایجاد فرهنگ جدیدی حتی در مراکز علمی سایر استان‌ها هستیم عنوان کرد: درگذشته مفاهیمی همچون آموزش یا پژوهش جزو وظایف دانشگاه‌ها مطرح بود؛ اما امروز واژه کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان نیز در کنار این مباحث قرارگرفته است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همچنین افزود: طی صدسال گذشته با اتکا به پول فروش نفت، فرهنگ غنی و پنج‌هزارساله کارآفرینی را در کشورمان نابود کردیم. باید بدانیم که سرمایه اصلی هر کشور، نیروی انسانی آن است که ویژگی‌هایی همچون اعتمادبه‌نفس و خودباوری را دارد.

تربیت نیروی انسانی صاحب اعتمادبه‌نفس
رئیس هیئت‌امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، با بیان اینکه باید نیروی انسانی صاحب با اعتمادبه‌نفسی را در کشور تربیت کنیم که از شکست نترسد گفت: دولت باید فرهنگ‌سازی کرده و بستر را آماده کند تا زیست‌بوم کارآفرینی در کشور ایجاد شود. نیروی جوان کشور نباید فقط منتظر استخدام دولتی باشد. استخدام دولتی اعتمادبه‌نفس و خلاقیت جوانان را از بین می‌برد. ملتی که خلاقیت در آن وجود ندارد پیشرفت نمی‌کند.

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور با اشاره به این‌که امروز علم و فناوری در کشورها حرف نخست را می‌زند تصریح کرد: خوشحالم که بحث‌های همچون شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل به گفتمان در کشور شده است. این تغیر رویکرد تغییری مثبت در کشور محسوب می‌شود.

وی همچنین ابراز کرد: در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور پیشرفت خوبی کرده‌اند. در بازدیدی که روز گذشته از یکی از این شرکت‌ها در اراک داشته‌ایم، این شرکت خط تولید و دستگاهی را بدون هیچ کمک دولتی ساخته است که تا دیروز در کشور وجود نداشت. این دستگاه یکی از مشکلات ما در مخزن‌های CNG را برطرف می‌کند. این همان ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی و بهره‌گیری از خلاقیت در کشور است.

ایجاد فضای مناسب برای آغاز کسب‌وکار
ستاری با بیان این‌که فضای مناسب باید برای آغاز کسب‌وکار شرکت‌ها ایجاد شود، گفت: پارک فناوری پردیس چتری برای شرکت‌های دانش‌بنیان است. امروز شاهد آن هستیم که زیست‌بوم کارآفرینی در این پارک ایجادشده است.

رونمایی از هشت محصول
در این اجلاس، همچنین هشت محصول فناورانه نیز در حوزه‌های الکترونیک، مکانیک، نانو، دارویی و ارتباطی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری رونمایی شد.
بر اساس این گزارش، «دالفمپریدین» از شرکت نانو حیات دارو با کارایی «بهبود علائم حرکتی در بیماران مبتلا به ام‌اس»، «رادیو مایکرویو دیجیتال» از شرکت مهندسی سازگان ارتباط با کارایی «برقراری ارتباط رادیویی دوطرفه روی دو فرکانس مستقل با ظرفیت 16E»، «دستگاه بارگذاری دینامیتی خطی» از شرکت آریانا مدرن صنعت مورداستفاده در «بارگذاری دینامیتی سازه‌ها، قطعات و مکانیسم‌های صنعتی، خودرویی و هوایی»، «درایو آسانسوری» از شرکت فنی مهندسی سنابرق توان باقابلیت استفاده در «انواع آسانسورهای کششی (غیر هیدرولیک)»، «دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات» از  شرکت نانومتری پژوه برای «اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات جهت دستیابی به خواص و ویژگی کاربردی آن‌ها»، «یونیت نظارت و کنترل مرکزی سیستم شارژر» از شرکت الکترونیک سپیدافرا برای «کنترل، مانیتورینگ و حفاظت از شارژرها و باطری‌های نصب‌شده و اتاق‌های باطری و پایش و نظارت بر اجزای سیستم»، «نوروتک» از شرکت نانو حیات دارو برای «کنترل علائم نوروپاتی بیماران مبتلا به دیابت»، «محصولات مصرفی درمان‌های پیشرفته ناباروری» از شرکت دانش‌بنیان تکوین شامل «وسایل کمکی و مصرفی جهت انجام عمل‌های IUI، IVF و فریز جنین و درمان بیماری‌های ناباروری»، هشت محصولی جدیدی هستند که در این گردهمایی، توسط معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری رونمایی شد.

تقدیر از شرکت‌های برتر
همچنین در این مراسم از شرکت نارین ایده پاسارگاد به‌عنوان همگرای برتر صنعت و دانشگاه، شرکت مدیریت پروژه‌های صنعتی ابدال به‌عنوان جهان گرای برتر، شرکت آسان پرداخت پرشین به‌عنوان ارزش‌آفرین برتر، صندوق توسعه فناوری‌های نوین به‌عنوان هم‌افزای رتر، شرکت حسگر سازان آسیا به‌عنوان فن آفرین برتر، شرکت پژوه گستر مهد به‌عنوان کارآفرین برتر، شرکت حسگر سازان آسیا فناور برتر، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به‌عنوان همیار برتر شرکت‌های عضو پارک پردیس، معاونت حقوقی ریاست جمهوری به‌عنوان سازمان برتر همکار پارک و شرکت‌های عضو، شرکت فناوری فرا طیف پویا به‌عنوان نوآور برتر و شرکت سازگان ارتباط به‌عنوان برترین شرکت دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس، جایزه ویژه خود را از ستاری و هیئت‌امنای پارک دریافت کردند.
در بخش دیگری از این مراسم، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از پروژه در حال ساخت مجتمع فرهنگی، ورزشی پارک فناوری پردیس معاونت علمی نیز بازدید کرد.