تغییر رویکرد مرکز رشد دانشگاه آزاد دزفول در حمایت از ایده‌های فناورانه
مدیر مرکز خبر داد

تغییر رویکرد مرکز رشد دانشگاه آزاد دزفول در حمایت از ایده‌های فناورانه

مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه آزاد اسلامی دزفول با بیان این‌که گسترش کیفی مرکز در برنامه‌های آینده قرار دارد، گفت: با توجه به حجم فعالیت‌های کمی و محدودیت منابع مالی ازاین‌پس بیشتر بر ایده‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که منجر به تولید محصول شوند یا مشکلی از جامعه را حل کنند.

دکتر علی افروس با اشاره به این‌که از سال ۸۵ طی عقد تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه شهید چمران اهواز گام‌های اولیه برای تأسیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی دزفول برداشته شد، اظهار کرد: در سال ۸۶ سازمان مرکزی دانشگاه آزاد با فعالیت این مرکز موافقت کرد و در سال ۹۱ ساختمان مرکز رشد دانشگاه افتتاح شد و این مرکز فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: از سال ۹۱ تاکنون ایده‌های بسیاری به مرکز رسیده است؛ در حال حاضر حدود ۲۶ ایده دانش‌بنیان در مرکز در حال فعالیت هستند که حدود ۱۲ ایده در مرحله رشد مقدماتی، ۹ ایده در مرحله رشد و ۶ ایده نیز به مرحله دانش‌بنیانی رسیده‌اند.

مدیر مرکز رشد فناوری دانشگاه آزاد اسلامی دزفول، رسالت این مرکز را بارورسازی ایده‌های مبتنی بر دانش عنوان کرد و گفت: درواقع تلاش می‌کنیم ایده‌ها را ازنظر علمی و مالی با مشاوره‌های تخصصی بارور کنیم و به شرکت‌ها کمک می‌کنیم که در مرکز مستقر شوند؛ همچنین تلاش می‌کنیم که شرکت‌ها در نمایشگاه‌های مهم معرفی شوند و کارهای آن‌ها ارائه شود. اخیراً یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مرکز در جشنواره تعاونی‌های برتر خوزستان بین شرکت‌های دانش‌بنیان مقام اول را کسب کرد.

افروس با بیان این‌که گسترش کیفی مرکز در برنامه‌های آینده قرار دارد، تصریح کرد: در طول سال‌های فعالیت به‌اندازه کافی در حوزه کمی تلاش کرده‌ایم، منابع مالی ما نیز محدود است به همین دلیل ازاین‌پس بیشتر بر ایده‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که منجر به تولید محصول شوند یا مشکلی از جامعه را حل کنند و یا تلاش می‌کنیم که به شرکت‌های موفق پروبال بیشتری بدهیم تا فعالیت خود را گسترش دهند.

وی افزود: از حدود چهار سال پیش مجوز فعالیت مرکز رشد دانشگاه به‌صورت اصولی دریافت شده است؛ این مجوز ابتدا ۲ ساله و سپس یک‌ساله بود و سالانه تمدید می‌شد؛ برای صدور مجوز قطعی مسائلی مانند ساختارهای اداری و سازمانی مرکز، وضعیت کیفی ساختمان یا اعضای شورای مرکز ازنظر منطبق بودن با شرایط تعیین‌شده وزارت علوم بررسی می‌شوند. اکنون در حال ارائه مستندات لازم هستیم و تا پایان اسفندماه مجوز قطعی فعالیت مرکز را اخذ می‌کنیم با اخذ این مجوز وضعیت فعالیت‌های مرکز پایدار می‌شود.