fa-IR
فاز نخست شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد
با حضور معاون اول رئیس‌جمهور؛

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات رونمایی شد

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات پس از گذشت ۱۱ سال از طرح اولیه آن صبح امروز یکشنبه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

شبکه ملی اطلاعات یکی از تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه و نیز مصوبه سال ۹۲ شورای عالی فضای مجازی است تا شبکه‌ای مبتنی بر اینترنت اما به‌صورت مستقل به‌عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور ایجاد شود.

بر این اساس امروز وزارت ارتباطات در فاز نخست، این شبکه را باقابلیت‌هایی چون دسترسی به خدمات دولت الکترونیک، خدمات دیجیتال در داخل کشور، دسترسی مقرون‌به‌صرفه پرسرعت ارتباطات و دسترسی به محتوا و خدمات داخلی در سراسر کشور برای کاربران نهایی فراهم کرد.

همچنین این شبکه با تأکید بر امنیت زیرساخت‌ها، استقلال شبکه، افزایش سهم ترافیک داخلی در سبد مصرفی کاربران و شکل‌گیری اقتصاد محتوای بومی برای حاکمیت تعریف‌شده است. همچنین از ویژگی‌های شبکه ملی ارتباطات برای بنگاه‌های اقتصادی ایجاد ظرفیت زیرساختی برای ارائه خدمات در بستر باند پهند داخلی و مراکز داده و تبادل ترافیک داخلی است که کاهش هزینه ارتباطات داخلی را نیز به همراه دارد.

این شبکه در سه فاز تعریف‌شده است به‌نحوی‌که قرار است فاز دوم آن باهدف رشد و ارتقا شبکه در دهه فجر ۹۵ باهدف دسترسی به خدمات ویدیویی داخلی با هزینه مقرون‌به‌صرفه برای کاربران نهایی، توسعه کسب‌وکارهای مبتنی بر IT و شکل‌گیری اقتصاد دیتاسنترها برای حاکمیت و نیز افزایش کیفیت خدمات زیرساختی برای بنگاه‌های اقتصادی فراهم شود.

در همین حال در فاز سوم که فاز بلوغ این پروژه ملی خواهد بود دسترسی به محتوا و خدمات باند پهن داخلی در سراسر کشور به‌صورت مقرون‌به‌صرفه و باکیفیت و نیز گسترش ظرفیت‌های زیرساختی و امکانات لازم برای شرکت‌های داخلی در بازار منطقه و بین‌الملل و درنهایت تحقق کامل استقلال زیرساخت ارتباطی کشور، حفظ حریم خصوصی و رشد کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات و خدمات دولت الکترونیک بر روی این شبکه ملی فراهم می‌شود.

این شبکه امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر مسئولان ارشد مرتبط با این پروژه رسماً به بهره‌برداری رسید.

آنچه در افتتاح این شبکه ملی بر آن تأکید شده است دسترسی مردم به اطلاعات در فضای مجازی با سرعت بیشتر، کیفیت بهتر و هزینه کمتر خواهد بود و هیچ‌گونه محدودیتی در سرعت دریافت این اطلاعات بر روی این شبکه وجود ندارد. به‌نحوی‌که کاربران در استفاده از ترافیک داخلی ارتباطات هزینه بسیار کمتر را نسبت به استفاده از شبکه‌ها و سایت‌های خارجی شاهد خواهند بود.