fa-IR
استقبال از کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه شهر هوشمند

استقبال از کسب‌وکارهای نوپا در نمایشگاه شهر هوشمند

نمایشگاه جانبی دومین همایش شهر هوشمند با حضور ۱۴ استارت‌آپ در حوزه خدمات شهری و عمومی برگزار شد و کسب‌وکارهای نوپا توانستند از این فرصت جهت ارتباط با شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی استفاده کنند. غرفه استارت‌آپ‌ها در این نمایشگاه به دنبال همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا زیرمجموعه سازمان فناوری اطلاعات ایران و دبیرخانه دومین همایش شهر هوشمند برپا شد و کسب‌وکارهایی در حوزه‌های حمل‌ونقل، سلامت، امنیت، مدیریت ساختمان، تبلیغات،‌ واقعیت افزوده و گردشگری در آن حضور داشتند.

در مرحله اول برای حضور کسب‌وکارها، اطلاع‌رسانی گسترده‌ای جهت جلب مشارکت استارت‌آپ‌ها انجام شد و ۵۵ کسب‌وکار نوپا طی مدت بیست روز درخواست‌های خود را در سامانه ictstartups.ir ارائه کردند. این مرحله در روز ۲۲ اردیبهشت به ‌پایان رسید و کلیه اطلاعات ارائه‌شده به کارگروه ویژه کسب‌وکارهای نوپای همایش شهر هوشمند در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا ارسال شد. به دلیل محدودیت‌های موجود، ۱۴ استارت‌آپ با ارزیابی‌های اولیه بر اساس وضعیت راه‌اندازی، میزان توسعه و ارتباط با موضوع همایش شهر هوشمند به این نمایشگاه دعوت شدند.

در پایان نمایشگاه این استارت‌آپ‌ها توسط کارگروه ویژه کسب‌وکارهای نوپای همایش شهر هوشمند در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا از سازمان فناوری اطلاعات ایران مورد ارزیابی و داوری قرار گرفتند. این داوری بر پایه ۹ شاخص ارائه‌شده از سوی استارت‌آپ‌ها در زمینه مدل کسب‌وکار، اعتبارسنجی مشتریان، اجرا، پیاده‌سازی و ارتباط با شهر هوشمند اجرا شد و بر اساس امتیاز به‌دست‌آمده از این مرحله، کسب‌وکارهای نوپا رده‌بندی شدند. درنهایت سه استارت‌آپ انتخاب شدند که در مراسم اختتامیه توسط مهندس نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیک این سازمان و جمعی دیگر از مدیران ارشد کشوری موردتقدیر قرار گرفتند. برندگان این رقابت‌ها به شرح زیر جوایز و لوح تقدیر خود را با امضای رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران دریافت کردند:

مقام اول و برنده سه سکه تمام بهار آزادی: استارت‌آپ شارژمان، اپلیکیشن مدیریت شارژ ساختمان

مقام دوم و برنده دو سکه تمام بهار آزادی: استارت‌آپ هم‌یاب ۲۴، سامانه اطلاع‌رسانی کالاهای دیجیتال مفقودی، بررسی و صحت خرید کالای دیجیتال

مقام سوم و برنده یک سکه تمام بهار آزادی: استارت‌آپ رهسپار، سامانه به اشتراک‌گذاری سفرهای شهری و بین‌شهری

 

استارت‌آپ‌ها

غرفه استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه جانبی دومین همایش شهر هوشمند در فضایی به وسعت ۴۴ مترمربع با تجهیزات کامل و آماده برای حضور کسب‌وکارهای نوپا مورداستفاده قرار گرفت. این غرفه با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و برخی از این کسب‌وکارهای نوپا موفق شدند موافقت‌های اولیه جهت همکاری‌های بیشتر با سازمان‌های دولتی و خصوصی را جذب کنند. استارت‌آپ‌های حاضر در نمایشگاه به شرح زیر بودند:
 

می‌بریم

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/13909

mibarim.ir

این استارت‌آپ بر پایه اشتراک مسیر میان رانندگان و مسافران فعالیت می‌کند و با ایجاد شبکه‌ای از افراد، به دنبال کاهش قیمت و افزایش کیفیت سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری است. در برنامه‌ای که توسط این تیم معرفی شده است مسافران می‌توانند مسیر خود را مشخص کنند و در طرف مقال نیز افرادی که در ساعت‌های مشخص‌شده از این مسیر عبور می‌کنند با اشتراک خودرو به کسب درآمد بپردازند.
 

شارژمان

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/16163

sharjeman.com

شارژمان یک سرویس مدیریت شارژ ساختمان است که از طریق اپلیکیشن موبایل و وب قابل‌دسترس است و به مدیر ساختمان این امکان را می‌دهد که شارژ ساختمان را سریع و آسان محاسبه کند، اهالی ساختمان نیز به‌صورت آنلاین مبلغ شارژ واحد خود را پرداخت کنند.
 

تاراکسا

taraxa.ir

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/16084

تاراکسا بر ارائه خدمات هوشمند سازی (شبکه و پلتفرم) مبتنی بر راهکارهای اینترنت اشیا (IoT)، به‌ویژه در حوزه شهری و صنعتی (Long-Range) متمرکز شده است. این استارت‌آپ به‌عنوان یک ارائه‌دهنده راه‌حل فعالیت می‌کند و کسب‌وکارها می‌توانند بر بستر این راه‌حل‌ها خدمات خود را توسعه دهند.
 

کیف‌پی

kifpay.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/9390

این استارت‌آپ در زمینه ایجاد کیف پول اینترنتی فعالیت می‌کند و در این طرح با تلفیق پرداخت موبایلی و باشگاه مشتریان و برخی طرح‌های ارزش‌افزوده تلاش شده است تا هر بنگاه اقتصادی با کمترین زیرساخت ممکن بتواند هزینه کالای خود را از مشتریان از طریق موبایل دریافت کند به آن‌ها امتیاز بدهد.
 

متابازار

metabazar.ir

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/16053

متابازار راه‌حلی برای معرفی و اطلاع‌رسانی کسب‌و‌کارها بر پایه موقعیت و واقعیت مجازی است. فروشگاه‌ها می‌توانند در این برنامه به اطلاع‌رسانی بپردازند و کاربران نیز با مشاهده این اطلاعات از رویدادهای مرتبط با موضوعات موردعلاقه خود بر اساس موقعیت مکانی مطلع می‌شوند.
 

واقعیت افزوده پندار

pendartechs.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/15954

این شرکت اولین ارائه‌دهنده خدمات واقعیت افزوده در ایران است و در زمینه‌های مختلفی مانند تولید محتوای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کند. پندار توانسته است اولین اپلیکیشن واقعیت افزوده حوزه نفت و گاز همچنین اولین اپلیکیشن واقعیت افزوده با قابلیت track سه‌بعدی ایران را تولید کند.
 

سلام دکتر

salamdoctor.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/13066

سامانه نوبت‌دهی آنلاین مطب سلام دکتر در زمینه ارائه خدمات نوبت‌دهی آنلاین مطب برای پزشکان و مراکز درمانی به همراه درگاه پرداخت اینترنتی فعالیت می‌کنند. این سامانه دارای امکاناتی مانند نرم‌افزار موبایل نوبت‌دهی، درگاه پرداخت، کد USSD و نوبت‌دهی تلفنی با امکان لغو نوبت و تعریف اعتبار کاربر جهت استرداد یا واریز به کارت است.
 

تله طب

tele-teb.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/16137

ازجمله امکانات تله طب امکان مشاوره و پیگیری با پزشکان متخصص (دسترسی آسان و سریع) و همچنین دریافت محتوای کاربردی و جذاب آموزشی و اطلاع‌رسانی مراکز درمانی از طریق نقشه و gps، برنامه‌های مراقبتی و خودمراقبتی ویژه هر کاربر با توجه به مشخصات بالینی او و امکانات دیگر است.
 

پلاک ۲۱

pelak۲۱.ir

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/16691

پلاک ۲۱ نرم‌افزار مدیریت و حسابداری ساختمان و مجتمع از طریق اینترنت که به مدیران کمک می‌کند بدون دارا بودن دانش حسابداری، به امور مالی رسیدگی کنند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اخبار و اطلاعیه‌ها را با ساکنان و مالکان به اشتراک بگذارند.
 

رهسپار

rahsepar.net

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/17171

رهسپار راهکاری برای سفرهای ایمن و ارزان است که به‌وسیله اشتراک‌گذاری وسیله نقلیه در سفرهای بین‌شهری صورت می‌گیرد. راه‌حل مورداستفاده این گروه ساخت سیستم بلادرنگ است که در این سیستم آن دسته از مسافرانی که مبدأ و مقصد مشترک دارند بتوانند با یک خودرو شخصی و به‌صورت گروهی سفر کنند.
 

همیاب ۲۴

hamyab۲۴.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/17257

سامانه همیاب ۲۴ بستر اطلاع‌رسانی انواع کالاهای دیجیتال مفقودی و بررسی رایگان دقت و صحت خرید کالای دیجیتال در ایران است که با هدف ارائه خدمات متمایز و ایجاد حس امن در خرید کالاهای دیجیتال فعالیت می‌کند. اطلاع‌رسانی سریع و همگانی، کاهش هزینه و گستردگی جغرافیایی اطلاع‌رسانی، بررسی دقیق خرید کالای دیجیتال و کاهش تأثیرات اجتماعی خرید کالاهای دیجیتال شبه‌دار چهار اصل اولیه این استارت‌آپ است.
 

ای‌ویل

the-arda.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/17624

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد یکی از عمده مشکلات معلولین در کلان‌شهرها، عدم آگاهی از اماکن مناسب‌سازی‌ شده در سطح شهر همچنین مکان‌های آماده ارائه خدمات به این قشر است. این سامانه کلیه اماکن، فضاها و محل‌های مناسب‌سازی ‌شده و ارائه خدمات را به‌صورت نقشه آنلاین در اختیار معلولین قرار دهد.
 

گرتور

gartoor.com

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/17205

گرتور سامانه راهنمای گردشگری و شبکه اجتماعی در زمینه فرهنگ و هنر است. مخاطبان گرتور می‌توانند با استفاده از این سامانه در وب و اپلیکیشن‌های آن، اطلاعات گردشگری و اماکن دیدنی را در اطراف خود یافته و یا این اطلاعات را با دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارند و صاحبان خدمات و کسب‌وکارها نیز می‌توانند فعالیت‌های خود را به مخاطبان گرتور معرفی کنند.
 

صاپست

sapost.ir

http://www.ictstartups.ir/fa/startup/17955

صاپست امکان دریافت مرسولات پستی صرف‌نظر از موقعیت ثابت مکانی را فراهم می‌کند و این راه‌حل مشکلات افرادی مانند مستأجرها، یا مسافران در سفرهای بلندمدت که دارای آدرس متغیر هستند را حل می‌کند. این طرح مورد موافقت اولیه شرکت پست قرار گرفته است و در مرحله مذاکره برای عقد قرارداد و فرآیندهای عملیاتی است.

بازدید سید مصطفی رسولی، شهردار همدان از غرفه استارت‌آپ‌ها
بازدید سید مصطفی رسولی، شهردار همدان از غرفه استارت‌آپ‌ها
بازدید شهاب جوانمردی، مدیرعامل شرکت فناپ از غرفه استارت‌آپ‌ها
بازدید شهاب جوانمردی، مدیرعامل شرکت فناپ از غرفه استارت‌آپ‌ها
بازدید سید ابوالفضل موسوی بیوکی منتخب مردم شهرستان‌های یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی
بازدید سید ابوالفضل موسوی بیوکی منتخب مردم شهرستان‌های یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی
بازدیدکنندگان سازمان فناوری اطلاعات کره جنوبی
بازدیدکنندگان سازمان فناوری اطلاعات کره جنوبی
مهندس نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به استارت‌آپ‌های برگزیده
مهندس نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به استارت‌آپ‌های برگزیده
بازدید امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و امیر شجاعان رئیس مرکز نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت کشور از غرفه استارت‌آپ‌ها
بازدید امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و امیر شجاعان رئیس مرکز نوسازی، تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت کشور از غرفه استارت‌آپ‌ها