آیین‌نامه شهر هوشمند تدوین می‌شود

آیین‌نامه شهر هوشمند تدوین می‌شود

رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: مذاکره برای تدوین آیین‌نامه‌ای در حوزه شهر هوشمند با وزارت مسکن و شهرسازی و شورای عالی مسکن در حال جریان است.

نصرالله جهانگرد در مراسم اختتامیه دومین همایش «زیرساخت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر هوشمند» که روز گذشته در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، با بیان این‌که مطرح‌شدن موضوع شهر هوشمند و شهر الکترونیکی در کشور به ۲۰ سال پیش بازمی‌گردد، گفت: در کشورمان شاهد سه دوره تحول در کشورمان بوده‌ایم که شامل گذر از آنالوگ به دیجیتال، گذر به شبکه‌های ATM و اکنون گذر به شبکه‌های IP هستیم.

وی افزود: مسئله مهم در مسئله توسعه فناوری اطلاعات در ایران این است که با تأخیر در توسعه مواجهیم و گام‌هایی که ۱۵ یا ۲۰ سال پیش باید برداشته می‌شد، به‌موقع انجام‌نشده است. این تأخیرها هزینه‌های بسیار بزرگی در سطح ملی به کشور تحمیل می‌کند.

جهانگرد با بیان این‌که هزار شهر در کشور به فناوری ۳G مجهز شده و تا پایان سال آینده این شهرها به ۴G نیز مجهز می‌شوند، گفت: باید ببینیم از این شبکه چه استفاده‌ای خواهیم کرد و برایش آماده‌باشیم. متأسفانه توسعه در نظام ارتباطات ایران به‌صورت سینوسی بوده و بعد از ۴-۵ سال خیز و شتاب در کار، ناگهان متوقف می‌شویم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: دلیل افت‌وخیز در توسعه فناوری اطلاعات این است که این موضوع به یک مطالبه عمومی بدل نشده است. درنتیجه وقتی یک مدیر علاقه‌مند به این موضوع بر سر کار می‌آید توسعه اتفاق افتاده و با تغییر مدیر کار متوقف می‌شود.

وی درباره اهمیت موضوع شهر هوشمند در کشور گفت: درحالی‌که پیش‌بینی‌ها می‌گوید تا ۳۰ سال آینده میانگین جمعیت شهرنشین دنیا به ۷۵ درصد می‌رسد، اکنون ۷۰ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند. البته تقاضا برای توسعه فناوری اطلاعات در روستاها حتی از شهرها بیشتر است، به‌ویژه روستاهایی که فاصله‌شان با مناطق شهری زیاد است به‌خوبی می‌دانند که از طریق اینترنت کارهای خود را آسان‌تر انجام دهند.

جهانگرد گفت: هوشمند سازی شهرها می‌تواند کیفیت زندگی مردم را افزایش دهد و امور بازمان و هزینه کمتر انجام شود. این در حالی است که اکنون اتلاف وقت و هزینه در نظام اداری ایران به خاطر بروکراسی موجود بسیار زیاد است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات اظهار کرد: مذاکراتی با شورای عالی شهرسازی و وزارت مسکن و شهرسازی انجام داده‌ایم تا آیین‌نامه‌ای در حوزه شهر هوشمند تعریف کرده و حداقل‌ها را تعریف کنیم تا هر شهر باسلیقه خودش در این حوزه پیش نرود. در حوزه اینترنت اشیا هم کار را آغاز کرده‌ایم و به‌زودی پارک تخصصی این حوزه دایر می‌شود.

شهر هوشمند می‌تواند کیفیت زندگی مردم را بهبود دهد
در این مراسم همچنین مهدی چمران -رئیس شورای عالی استان‌ها و رئیس شورای شهر تهران- گفت: شهر هوشمند می‌تواند بسیاری از مشکلات را سروسامان دهد و این موضوع تنها در بحث ترافیک و حمل‌ونقل نیست. متأسفانه در سیستم سنتی ما این تفکر وجود دارد که همه کارها باید با مراجعه حضوری شکل بگیرد درحالی‌که خیلی کارها با یک تلفن قابل انجام است.

وی افزود: هوشمند شدن شهرها نه‌تنها سبب چابک سازی کارها می‌شود که از فساد اداری نیز می‌کاهد.

رئیس شورای شهر تهران بیان کرد: در تهران تلاش زیادی برای هوشمند شدن شهر اتفاق افتاده است اما هنوز راه زیادی در پیش داریم. برای مثال در سال ۸۲ برنامه ما این بود که زمان صدور پروانه ساختمانی را به ۱۵ تا ۱۸ روز کاهش دهیم؛ اما اکنون اگر یک نفر ظرف ۶ ماه پروانه بگیرد خیلی هم خوشحال می‌شود. این در حالی است که دفاتر الکترونیکی و سیستماتیک شده و بسیاری از کارها از این طریق انجام می‌شود.

چمران گفت: زیربنا و عوارض را با دستگاه محاسبه کرده و صورتحساب را پرینت می‌کنیم. سپس به‌صورت دستی به آن عوارض متفرقه را که گاهی رقم آن به میلیارد می‌رسد اضافه می‌کنیم که این شیوه درست نیست. چرا که فساد در همین نقطه شکل می‌گیرد و متقاضی برای کاهش این رقم به دنبال راه خواهد گشت.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان این هوشمندی یک شهر تنها به سیستم و دستگاه نیست، گفت: هوشمندی مدیران نیز اهمیت بسیاری دارد و باید در طراحی شهر هم هوشمندانه کارکنیم. برای مثال یک نفر برای پروانه ساختمان باید به ثبت، دارایی، بانک، دادگستری و دفاتر اسناد رسمی که هرکدام باهم فاصله‌دارند مراجعه کنند. آیا نمی‌توان کاری کرد که شخص کارهای خود را به‌صورت الکترونیکی انجام دهد؟

وی افزود: البته سیستماتیک شدن کارهای عوارضی هم دارد. برای مثال در یک اداره‌ای که ارجاعات الکترونیکی شده بود، به خاطر قطعی سیستم ساعت‌ها مردم معطل شدند تا یک پرونده از یک کارمند، به کارمند بغل‌دستی‌اش ارجاع شود.