رقابت دوازده ایده در زمینه‌ی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای

رقابت دوازده ایده در زمینه‌ی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای

ایده «دستگاه بازیافت بخارات بنزین» در رتبه نخست جای گرفت

نوزدهمین همایش ایده‌شو مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به همت شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با حضور ۱۲ نفر از ایده پردازان جوان از سراسر کشور شامگاه دوشنبه در سالن شهید بهشتی سازمان فنی و حرفه‌ای استان اصفهان برگزار شد.
در این همایش ۱۲ تن از ایده پردازان جوان کشور، هرکدام ۳ دقیقه فرصت داشتند ایده‌های خود درزمینهٔ های کارآفرینی، صنعتی و فنی و مهندسی را در حضور گروه داوری و حاضران تشریح کنند، پس از ارائه هر ۱۲ نفر بر اساس آرای گروه داوری و حضار ۵ نفر برتر راهی دور نهایی شدند در دور نهایی ۵ نفر برتر می‌بایست به سؤالات گروه داوری پیرامون ایده خود پاسخ می‌دادند و سرانجام بر اساس آرای گروه داوری نفرات یک تا پنج به ترتیب مشخص شدند.

ایده یک: صندلی راست، چپ‌دست
در این برنامه ابتدا، علی رمضانی نیا، به تشریح ایده خود بانام «صندلی راست، چپ‌دست» پرداخت و بیان داشت: در این طرح برای اولین بار نوعی صندلی را طراحی کردیم که هم افراد راست‌دست و هم افراد چپ‌دست می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه موفق به ثبت این اختراع‌شده‌ایم افزود: در حقیقت این پروژه تشکیل‌شده از چند کار خلاقانه است و تنها با تعدادی لولا و چند جوش، صندلی‌ها این قابلیت را دارا خواهند شد.

رمضانی نیا با بیان اینکه برای تولید این طرح پیشنهادات خارجی داشته‌ایم خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم توجه به تولیدات داخلی به سمت پیشنهادات خارجی نرفته و سعی کرده‌ایم با تولیدکنندگان داخلی به توافق برسیم.

این ایده‌پرداز جوان از توافق خود با وزارت علوم و دانشگاه‌ها برای تبدیل صندلی‌های عادی به صندلی‌های دومنظوره خبر داد و بیان داشت: تا جای ممکن سعی می‌کنیم که صندلی‌های موجود را به صندلی‌های راست، چپ‌دست تبدیل کنیم اما به‌جای صندلی‌ها فرسوده که امکان بهینه‌سازی ندارند صندلی‌های مخصوص راست، چپ‌دست را خواهیم ساخت.
پس از ارائه رمضانی نیا، هیئت‌داوران، نکاتی را پیرامون لزوم توجه به بعد اقتصادی این پروژه با توجه به تعداد اندک افراد چپ‌دست، و بازار مصرفی این کالا متذکر شدند.

ایده دو: ابزار کار
دومین ایده پرداز این همایش، امید معتمدی با ایده «ابزار کار» بود که به تشریح ایده خودپرداخت و گفت: افراد زیادی دارای مهارت‌های خاصی هستند و یا با حضور در کلاس‌های فنی و حرفه‌ای مهارت جدید را می‌آموزند اما این ابتدای کار است و آن‌ها پس از آموختن حرفه موردنظر با نداشتن و نبود ابزار کار موردنیاز مواجه می‌شوند.
وی ادامه داد: بر اساس ایده «ابزار کار» سایتی طراحی می‌شود تا تولیدکنندگان از سویی در آن برخی ابزارهای خود را که تمایل دارند، به‌صورت امانت ارائه دهند و از سوی دیگر افراد با مهارت‌های خاص از میان ابزارهای موجود، ابزار موردنیاز خود را انتخاب کنند و کار خود را انجام دهند.
معتمدی ادامه داد: با این طرح، هم تولیدکنندگان می‌توانند از ابزار بدون استفاده خود سود ببرند و هم افراد دارای مهارت می‌توانند از مهارت خود در جهت کسب درآمد استفاده کنند.
پس از ارائه ۳ دقیقه‌ای معتمدی هیئت‌داوران درباره ایده وی به مواردی ازجمله عدم شفافیت لازم، عدم توجه به بحث تجاری‌سازی، لزوم توجه به نوآوری در ایده‌ها اشاره کردند.

ایده سه: تصفیه هوا از آلاینده‌های هوایی و دمایی
سومین نفر از ایده‌پردازان نوزدهمین همایش ایده‌شو سید مهریار هاشمیان اصفهانی بود که برای تشریح ایده خود با نام «طرح تصفیه هوا از آلاینده‌های هوایی و دمایی» بر روی صحنه حاضر شد.

هاشمیان اصفهانی با اشاره به روند گرم شدن زمین و لزوم توجه به آن گفت: چرا نباید فکری درباره آلاینده‌های گرمازا بکنیم؟ الآن همه کارخانه‌های آلاینده‌ها و هوای داغ را وارد فضا می‌کنند.

وی بدون اشاره به شیوه اجرای طرح خود گفت: در این طرح قصد داریم تمامی دودکش‌های خانگی را خنک‌کنیم.
هیئت‌داوران بعد از صحبت‌های هاشمیان اصفهانی با انتقاد از عدم بیان نحوه اجرای این طرح توسط وی، عدم شفافیت طرح و چگونگی جزییات آن را به این ایده‌پرداز متذکر شد.

ایده چهار: اگزوز هواساز
پس از هاشمیان اصفهانی، چهارمین ایده‌پرداز این همایش احمدرضا زارعی با ایده «اگزوز هواساز» بر روی صحنه آمد تا به تشریح ایده خود بپردازد.
وی با اشاره به تعداد روزهای با هوای پاک در شهر اصفهان گفت: طبق این طرح اگزوزهای اتومبیل‌ها و دودکش‌ها خود به منبعی برای تولید اکسیژن تبدیل خواهند شد و در کنار آن کربن خشک نیز به دست خواهد آمد که در مخزن‌های جداگانه‌ای ذخیره‌شده و می‌توان از آن در برخی صنایع استفاده کرد.
در ادامه هیئت‌داوران نوزدهمین جشنواره ایده شو ضمن تأیید این ایده از حیث سازگاری با شرایط جامعه به نکاتی ازجمله رفع مشکل آلایندگی خودروها با توجه به نصب برخی حس‌گرها در حال حاضر، عدم امکان استفاده از این طرح در خودروها به دلیل مشکل ذخیره‌سازی کربن خشک و لزوم توجه به مقرون‌به‌صرفه بودن طرح با توجه به هزینه‌ای که برای آن صورت می‌گیرد تأکید کردند.

ایده پنج: دستگاه cnc فلزات ظریف
سینا زارعان، پنجمین ایده‌پردازی بود که برای ارائه توضیحات خود در سه دقیقه در برابر هیئت‌داوران حاضر شد، زارعان که ایده‌ای با نام «دستگاه cnc فلزات ظریف» را داشت گفت: با توجه به نیاز به‌دقت بالا در برش فلزات ظریف دستگاه cnc برای این نوع فلزات می‌تواند از عواقب بعدی که ناشی از عدم برش صحیح است جلوگیری کند.
هیئت‌داوران نیز در تشریح ایده زارعان ضمن انتقاد از عدم شفافیت در توضیح موضوع خواستار توضیح بیشتر وی پیرامون وجه تمایز این دستگاه cnc با سایر دستگاه‌های موجود در بازار شدند.

ایده شش: هوشمند سازی شبکه حمل‌ونقل عمومی کشور به روش GPS Tracking

ایده بعدی «هوشمند‌سازی شبکه حمل‌ونقل عمومی کشور به روش GPS Tracking» ایده رضا قوچخانی بود که توسط وی تبیین شد.

وی گفت: در اتوبوس‌های شهری ۲ مشکل را شناسایی کردیم یکی عدم امکان زمان‌بندی سفر برای مسافران به دلیل غیرقابل‌پیش‌بینی بودن تأخیرها و شرایط ترافیکی و دیگری عدم اطلاع از مسیرها در مسافرت‌ها و درنتیجه استفاده نکردن از اتوبوس‌های شهری و استفاده از روش‌های پرهزینه‌تر دیگر قوچخانی ادامه داد: طبق این طرح با استفاده یک سخت‌افزار GPS، یک سیم‌کارت، و گوشی‌های هوشمند شهروندان، تمام این مشکلات حل می‌شود و شهروند می‌تواند قبل از سفر نزدیک‌ترین ایستگاه به خود، نزدیک‌ترین اتوبوس به ایستگاه و شرایط ترافیکی مسیر، را پیش‌بینی کرده و سفر خود را آغاز کند.
هیئت‌داوران نیز در ادامه، طرح این ایده‌پرداز را طرحی تکراری عنوان کرده و بیان داشتند: بارها و بارها این طرح شنیده‌شده و حتی در خارج از کشور اجرا شده است، از ۴-۵ سال پیش این ایده در اتوبوس‌رانی اصفهان مطرح بوده و زیرساخت‌های فنی هم برای آن پیاده شده اما آنچه در کشور محل بحث بوده اجرای این طرح است.

ایده هفت: ابر شوینده‌ ترمیم‌کننده آنتی‌باکتریال با ریز ذرات منظم
شهاب رحیم زاده ایده‌پرداز بعدی بود که به تشریح ایده خود با نام «ابر شوینده‌ ترمیم‌کننده آنتی‌باکتریال با ریز ذرات منظم» پرداخت.

وی از ثبت طرح خود خبر داد و گفت: این طرح مخصوص همه‌ کسانی است که در کار با فرآورده‌های نفتی دست‌هایشان سیاه می‌شود و برای پاک کردن آن بارها و بارها دستان خود را با مواد شوینده می‌شویند.

رحیم زاده ادامه داد: با این محصول ارگانیک، که ماده اصلی آن خاک‌اره است این افراد تنها و تنها یک‌بار دست خود را خواهند شست و به‌سرعت دستشان پاک می‌شود.

وی این محصول را مناسب نقاشان، تعمیرکاران، تراش‌کاران و ... دانست و گفت: تاکنون به چند کارگاه صنعتی این محصول را فروخته‌ام که ۹۵ درصد از آن‌ها مجدداً سفارش داده‌اند ضمن اینکه این محصول بسیار مقرون‌به‌صرفه است و به ۲ کیلو از آن می‌توان ۵۰ بار دست را شست.
هیئت‌داوران درباره این طرح به لزوم تأیید آن از سوی اداره بهداشت اشاره کرد و ویژگی بارز آن را رساندن به بازار و تجربه شرایط بازار دانست.

ایده هشت: انرژی آزاد جهانی
محمدرضا رئیسی ایده‌پرداز هشت بود که بر روی صحنه آمد و از «انرژی آزاد جهانی» سخن گفت، طبق طرح او از «هیچ» انرژی ساخته می‌شود.
وی افزود: برای این روش برخی از قوانین فیزیک را دور زده‌ایم و با استفاده از آن‌ یک انرژی رایگان و آزاد جهانی خواهیم داشت.
صحبت‌های رئیسی که کاملاً تخصصی و درزمینهٔ فیزیک بود با واکنش داوران روبه‌رو شد، یکی از داوران خطاب به وی گفت: وقتی موضوعی تخصصی است و فرد سه دقیقه در یک جمع عمومی برای بیان آن فرصت دارد حتماً باید آن موضوع را به زبان عمومی بیان کند وگرنه موفق نخواهد بود و تنها متخصصین آن رشته می‌توانند در آن موضوع اظهارنظر کنند.
عضو دیگری از هیئت‌داوران با بیان اینکه قوانین ترمودینامیک قطعاً غیرقابل‌نقض است به همه ایده‌پردازان توصیه کرد وقت و هزینه خود را برای تولید انرژی از راه‌هایی که مغایر با قوانین فیزیک است نگذارند چراکه موفق نخواهند شد.

ایده نه: دستگاه بازیافت بخارات بنزین
شایان عسگری نفر نهم از ایده‌پردازان با ایده «دستگاه بازیافت بخارات بنزین» روی صحنه حاضر شد و به تشریح ابعاد ایده خودپرداخت.
وی گفت: همه ما زمانی که نازل بنزین را در باک قرار می‌دهیم بخارات بنزین که به‌صورت محسوس از کنار نازل خارج می‌شوند را دیده‌ایم.
عسگری ادامه داد: موفق به ساخت دستگاهی شده‌ایم که بر روی نازل قرارگرفته و با استفاده از یک پمپ این بخارات را مکش کرده به دستگاه تقطیرکننده می‌برد و ازآنجا به منبع بنزین برمی‌گرداند.
وی کاربرد دیگر این دستگاه را در بنزین‌گیری تانکرهای سوخت از پالایشگاه عنوان کرد و بیان داشت: در جایگاه‌ها مدرن سوخت برای حل این موضوع کاری که انجام‌شده است قرار دادن یک قطعه پلاستیکی بین نازل و باک بوده تا از خروج بخارات بنزین جلوگیری شود اما این امر گره‌گشا نیست چراکه به‌محض خروج نازل بخارات جمع شده خارج خواهند شد.
عسگری هزینه این طرح را سه میلیون تومان برای هر نازل عنوان کرد و گفت: طبق تحقیقات انجام‌شده روزانه تنها در شهر تهران سی‌وشش میلیون لیتر بخار بنزین هدر می‌رود که این میزان رقم ۲۲۰ میلیارد تومان خسارت را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.
هیئت‌داوران این طرح را یک طرح واقعی دانسته و به این ایده پرداز بابت پرداختن به این موضوع تبریک گفتند.

ایده ده: پشت‌صحنه
سپس دهمین ایده پرداز نوزدهمین همایش ایده‌شو، یعنی مهدی نظارتی زاده با ایده «پشت‌صحنه» بر روی صحنه حاضر شد، نظارتی زاده که طرحی در زمینه‌ی نرم‌افزارهای معرفی کسب‌وکار داشت در بیان ایده خود در ۳ دقیقه کاملاً ناموفق بود و زمان خود را در حالی به پایان رساند که هیچ‌یک از داوران و حضار به‌صورت مشخص طرح او را متوجه نشدند. به همین دلیل هر ۴ عضو گروه داوری از ارائه توضیحات خود انصراف دادند.

ایده یازده: تیوب‌های شتاب‌دهنده
در ادامه، مجید صفدریان با ایده «تیوب‌های شتاب‌دهنده» مقابل گروه داوری قرار گرفت و در ۳ دقیقه فرصت به بیان ایده خود پرداخت و گفت: طبق این طرح با القای الکترومغناطیسی در دستگاه خود انرژی تولید می‌کنیم که بخشی از این انرژی صرف شارژ باتری اولیه می‌شود و مازاد آن قابل‌استفاده است.
هیئت‌داوران نیز در تشریح این ایده با بیان اینکه بحث شتاب‌دهنده‌ها موضوع جدیدی نیست بر لزوم توجه به ابعاد اقتصادی طرح و تجاری‌سازی آن و همچنین بیان تفاوت‌های این طرح با سایر شتاب‌دهنده‌ها تأکید کردند.

ایده دوازده: کارآفرینی در زمینه‌ی متمرکزسازی خدمات MDF
سرانجام سجاد جامش آخرین ایده پرداز، نوزدهمین همایش ایده شو با طرح «کارآفرینی در زمینه‌ی متمرکزسازی خدمات MDF» به روی صحنه آمد.

وی با بیان اینکه طرح من یک طرح کارآفرینی است بیان داشت: بسیاری از لوازم اطراف ما از ام دی اف ساخته‌شده، و این وسایل توسط کسانی ساخته می‌شود که هیچ امکانات و ابزاری ندارند و از ابتدای خرید ام دی اف تا برش آن باید هزینه‌های گوناگونی متقبل شوند تا سرانجام محصول خود را مونتاژ کنند.

جامش ادامه داد: طبق این طرح مرکزی ساخته خواهد شد که همه امکانات لازم برای ام دی اف کاران در آن مهیا خواهد بود آن‌ها می‌توانند با راه‌اندازی این مرکز همه اقدامات لازم را خود انجام دهند و کاهش هزینه‌ها را داشته باشند.

وی با بیان اینکه این طرح نیاز به اعتبار یک میلیارد تومانی دارد گفت: فکری که برای این مشکل کرده‌ایم استفاده از ظرفیت خیریه‌های اصفهان است در حال حاضر ۷۳ مؤسسه خیریه داریم که اگر کمک کنند مشکل تعدادی بیکار به‌صورت مستقیم و تعدادی غیرمستقیم حل خواهد شد.

هیئت‌داوران عدم توضیح موضوع تجاری‌سازی این طرح را یک ایراد دانست و گفت: ایده خوب ایده‌ای است که دارای چشم‌انداز بزرگ و عمل کوچک باشد یعنی علی‌رغم چشم‌انداز بزرگی که دارد کوچک باشد تا زود و کم‌هزینه شکست بخورد این طرح چشم‌انداز بزرگی دارد ولی شکست آن کم‌هزینه نیست و ممکن است یک میلیارد تومان ضرر را به سرمایه‌گذار وارد کند.

نتایج
پس از ارائه طرح آخرین ایده پرداز، ۴ داور این همایش و حضار نظرات خود را در رابطه با ۵ ایده پرداز نهایی بیان کردند بر این اساس علی رمضانی (صندلی راست، چپ‌دست)، احمدرضا زارعی (اگزوز هواساز)، رضا قوچخانی (هوشمند سازی شبکه حمل‌ونقل عمومی کشور به روش GPS Tracking)، شهاب رحیم زاده (ابر شوینده‌ترمیم کننده آنتی باکتریال با ریز ذرات منظم) و شایان عسگری (دستگاه بازیافت بخارات بنزین) به مرحله نهایی راه یافتند.

هر یک از راه‌یافتگان به فینال، در ۴ دقیقه به سؤالات داوران پاسخ داده و در آخر بر اساس رأی هیئت‌داوران شایان عسگری در رتبه یک، شهاب رحیم زاده در رتبه دو، احمدرضا زارعی در رتبه سه، علی رمضانی در رتبه چهار و رضا قوچخانی در رتبه پنج جای گرفتند.