فرصت پیش‌شتاب‌دهی چهار هفته‌ای مایتی لبز برای کارآفرینان جوان خاورمیانه در قلب اروپا

فرصت پیش‌شتاب‌دهی چهار هفته‌ای مایتی لبز برای کارآفرینان جوان خاورمیانه در قلب اروپا

با ظهور پدیده‌ای تحت عنوان زیست‌بوم استارت‌آپی در فضای کسب‌وکار کشورها، طیف گسترده‌ای از نهادها و خدمات شکل می‌گیرند که در جهت رشد و رونق هرچه بیشتر فضای به وجود آمده به فعالیت و ارائه خدمات می‌پردازند. شتاب‌دهنده‌ها جزو نهادهایی هستند که در این زیست‌بوم وظیفه آماده‌سازی تیم‌های مستعد برای ورود به حوزه کسب‌وکار را بر عهده‌دارند و برنامه‌های مختلفی برای تیم‌های منتخب خود در نظر می‌گیرند.

در این میان بسیاری از کارآفرینان در عین داشتن ایده‌ای قدرتمند، به خاطر آگاهی نداشتن از شرایط و ضوابط حاکم بر این اکوسیستم از جذب شدن در برنامه‌های شتاب‌دهی بازمی‌مانند که همین مسئله ممکن است باعث شود ایده آنان هیچ‌گاه به عرصه واقعیت نرسد. به همین منظور برنامه‌هایی تحت عنوان پیش شتاب‌دهی درنظرگرفته شده‌اند که می‌توانند این مسیر را برای کارآفرینان مستعد هموارتر کنند. «مایتی لبز» یکی از این برنامه‌هاست که باهدف آماده‌سازی کارآفرینان بالقوه برای قدم گذاشتن در مسیر موفقیت در سطح جهانی، درصدد خدمت‌رسانی به این قشر برآمده است.

«مایتی لبز» (Mighty Labs) یک برنامه پیش شتاب‌دهنده برای کارآفرینان در حال رشدی است که آمادگی تبدیل ایده‌های خود به کسب‌وکاری پررونق را داشته باشند. تیم سامان دهنده این برنامه پیش شتاب‌دهی در پایتخت کنونی استارت‌آپ‌های اروپا یعنی برلین مستقرند، و آماده‌اند ایده‌های کارآفرینان را با همکاری خودشان به خدمات و محصولاتی قدرتمند تبدیل کنند. بازاریابی، تیم یابی، تدوین مدل کسب‌وکار و آماده‌سازی کارآفرینان برای داشتن ارائه‌ای مناسب جهت جذب سرمایه ازجمله ویژگی‌های مایتی لبز به شمار می‌روند.

یادگیری و تولید نمونه‌های اولیه در برنامه مذکور با شبکه‌سازی درخوری نیز همراه می‌شود که همین موضوع، دروازه بزرگ و متمایزی به سمت تحقق ایده‌های کارآفرینان در حد و اندازه‌های جهانی خواهد گشود.

مایتی لبز به‌عنوان یک پیش شتاب‌دهنده، به کارآفرینان کمک می‌کند پیش از جذب سرمایه اولیه یا شرکت در برنامه‌های شتاب‌دهی، قدم‌های اولیه خود را به‌سوی راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا بردارند.

شرکت‌کنندگان در این برنامه ضمن آشنایی با رویه‌های کارآفرینی در اروپا، دوره تمرینی فشرده‌ای را پشت سر خواهند گذاشت و با کارآفرینان دیگر تبادل اطلاعات و تجربه خواهند کرد تا پس از بازگشت به خانه، برای راه‌اندازی کسب‌وکارشان آمادگی بیشتری داشته باشند. گفتنی است این دوره مایتی لبز بر کارآفرینان خاورمیانه و شمال آفریقا متمرکز خواهد بود.

این برنامه، متشکل از ۲ دوره ۱۰ روزه دریکی از سرزنده‌ترین فضاهای همکاری (Co-Working Space) برلین تحت عنوان بتاهاوس برگزار می‌شود و یک مرحله منتورینگ آنلاین و فشرده را نیز در بر خواهد داشت. بتاهاوس که درواقع نهاد مادر مایتی لبز به‌حساب می‌آید یک فضای همکاری برای کسانی است که دوست دارند ایده‌های کاری خود را در کنار دیگر کارآفرینان انتخاب کنند و تجربیات خود در این زمینه را با یکدیگر در میان بگذارند.

دوره اول مایتی لبز از ۲۴ مهر تا ۳ آبان ۱۳۹۵ فعالیت خواهد کرد و با شرکت کارآفرین‌هایی از سراسر دنیا روی پرورش محصول، طراحی کسب‌وکار و تبادل ایده‌ها متمرکز خواهد بود.

دوره دوم از ۲۷ دی‌ماه تا ۷ بهمن ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد و بر منتورینگ شخصی و بازاریابی متمرکز خواهد بود. این دوره با رویدادی تحت عنوان مایتی پیچ خاتمه می‌یابد که در آن به شرکت‌کنندگان فرصت داده می‌شود ایده‌هایشان را در مقابل یک گروه بین‌المللی متشکل از فرشتگان سرمایه‌گذار (Angel Investors)، منتور ها، افراد تأثیرگذار و حامیان ارائه کنند.

کارآفرینانی که به دنبال راه‌اندازی ابتدایی محصولشان هستند، می‌خواهند به یک شتاب‌دهنده ملحق شوند و یا به دنبال جذب سرمایه اولیه برای پروژه‌های نوپای خود هستند ازجمله مخاطبان برنامه پیش شتاب‌دهی مایتی لبز به شمار می‌روند.

۴ هفته برنامه آموزشی همراه با اقامت در بتاهاوس برلین، قرار گرفتن در جمع ۵۰۰ نفره کارآفرینانی از سرتاسر جهان، شانس برخورد با کارآفرینان موفق در سطح جهانی، منتورشیپ و تمرکز منطقه‌ای، ازجمله نقاط تمایز مایتی لبز به شمار می‌آیند. ضمن آنکه برخلاف بسیاری از برنامه‌های مشابه، پس از گذراندن این برنامه پیش شتاب‌دهی مالکیت ایده یا کسب‌وکار شما به‌طور کامل در دستان خود شما باقی خواهد ماند و با آمادگی کامل به کشور خود بازخواهید گشت.

گفتنی است برخی از تیم‌ها شانس استفاده از تعداد محدودی بورسیه مالی را نیز خواهند داشت.