بازار فناوری برای دستاوردهای دانشگاهی راه‌اندازی می‌شود
مذاکره با دانشگاه‌های بزرگ؛

بازار فناوری برای دستاوردهای دانشگاهی راه‌اندازی می‌شود

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران از راه‌اندازی فن بازار دانشگاهی خبر داد و گفت: فن بازار یا بازار فناوری برای دستاوردهای دانشگاهی به‌زودی ایجاد می‌شود.

محسن علی‌اکبریان با بیان اینکه فن بازار به معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات تکنولوژی است، اظهار داشت: در بازار فناوری نیز فن بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند.

وی افزود: در فن بازار یا بازار فناوری  مشاوره‌هایی در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی ارائه می‌شود.

علی‌اکبریان با بیان اینکه تاکنون فن بازارهای منطقه‌ای در برخی استان‌های کشور راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: بنا داریم تا پایان سال ۹۶ یا حداکثر اواسط ۹۷ در همه استان‌های کشور فن بازارهای منطقه‌ای را ایجاد کنیم.

وی در خصوص فن بازارهای تخصصی گفت: از دیگر فن بازارهایی که درصدد هستیم آن را در راستای اجرایی دستاوردها در حوزه‌های خاص ایجاد کنیم، فن بازار تخصصی است؛ فن بازار تخصصی یا بازار فناوری برای حوزه‌های خاص می‌توانند در سطح کل کشور فعالیت کنند.

به گفته دبیر شبکه فن بازار ملی ایران، هنوز در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی این فن بازارها هستیم.

وی با اشاره به ایجاد فن بازارهای دانشگاهی گفت: گروه سوم فن بازارها، فن بازارهای دانشگاهی هستند؛ بنا داریم در دانشگاه‌های مادر و دانشگاه‌های بزرگ که دستاورد تحقیقاتی بزرگ دارند فن بازار دانشگاهی را مستقر کنیم.

علی‌اکبریان گفت: درواقع این فن بازار برای تجاری‌سازی دستاوردهای دانشگاهی راه‌اندازی می‌شود و می‌تواند یک امتیاز خوبی برای دانشگاه و تحقیقات دانشگاهی باشد.

وی با تأکید بر اینکه در نقشه جامع علمی کشور نیز به فن بازار دانشگاهی اشاره‌شده است، عنوان کرد: ما قصد داریم با دانشگاه‌های مادر و برخی دانشگاه‌های آزاد مذاکراتی داشته باشیم تا بتوانیم این نوع فن بازار را راه‌اندازی کنیم.

علی‌اکبریان گفت: البته برای ایجاد فن بازار دانشگاهی فرقی نمی‌کند که دانشگاه دولتی باشد یا آزاد؛ درواقع دانشگاه‌های مادر و صنعتی که توان تولید تحقیقات علمی آن‌ها بالاست، مدنظر ما محسوب می‌شود.