برگزاری جشنواره ملی کارآفرینی

 همزمان با آغاز هفته مهارت جشنواره ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کوروش پرند - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - ترویج و ارتقاء فرهنگ مهارت‌آموزی، کار و کارآفرینی و هدایت و فراگیر‌کردن هرچه بیشتر آموزش‌های مهارتی و ایجاد انگیزه و عزم ملی برای دستیابی به فرصت‌های شغلی پایدار در مسیر اقتصاد مقاومتی را از اهداف برگزاری این جشنواره ذکر کرد.

وی ادامه داد: هر ساله سوم لغایت نهم مرداد‌ماه به عنوان هفته مهارت شناخته می‌شود که ششم مرداد‌ماه به عنوان روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نام‌گذاری شده است.

پرند از رونمایی دو طرح ملی فاطر (فرزندان ماهر ایران زمین، طلایه‌داران راه توسعه) و طرح ملی انفال (آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیاز مشارکت فعال زنان) در هفته مهارت خبر داد و گفت: به مناسبت این هفته برنامه‌های متعددی توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور طراحی شده است که برگزاری نمایشگاه دستاوردهای آموزش فنی و حرفه‌ای، راه‌اندازی کمپ اطلاع‌رسانی مشاوره مهارت و اشتغال، معرفی ایده‌ها و طرح‌های کارآفرینی ویژه مهارت‌آموختگان و مربیان زن، برگزاری جشنواره مهارتی آرایشگران خلاق و تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی (ره) و شهدا از اهم این برنامه‌ها به‌شمار می‌رود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که موضوع آموزش‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای از اهمیت بالا و بسزایی برخوردار است، گفت: از دو سال گذشته فعالیت جدیدی را در سازمان آغاز کردیم و کارآفرینان را به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای گره زدیم که در این راستا الگو‌ها و روش‌هایی را نظیر آموزش، تولید، بازاریابی و فروش دنبال کردیم. همچنین شبکه ملی نخبگان و استعداد‌های برتر مهارتی را به منظور شناسایی افراد نخبه و مهارت‌آموزان فنی و حرفه‌ای طراحی کردیم.

وی در ادامه با بیان این‌که امروز کشور دچار معضل مدرک‌گرایی شده است، اظهار کرد: متاسفانه از جمله تبعات این امر منتهی به این شده است که فارغ‌التحصیلان کشور نمی‌توانند وارد بازار کار شوند و دلایل آن هم فرهنگ کار است.

پرند گفت: در بند یک سیاست‌های اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر تقویت و ترویج فرهنگ کار، تولید و کارآفرینی تاکید شده است. از این‌رو اهمیت موضوع فرهنگ کار و کارآفرینی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در شرایطی که نرخ بیکاری بالاست و در برخی از رشته‌ها و شغل‌ها افراد علاقه‌ به حضور ندارند باید بر روی فرهنگ کار و کارآفرینی بیشتر متمرکز شویم.

وی گفت: متاسفانه طرز تلقی و فکر نسبت به برخی شغل‌ها باعث شده که کسی علاقه‌مند به حضور در آنها نباشد و ریشه این امر به فرهنگ کار برمی‌گردد که افراد بعضی شغل‌ها را در سطح خود نمی‌بینند یا از آن به عنوان شغلی سخت و طاقت‌فرسا و فاقد درآمد عالی یاد می‌کنند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در بخش دیگری از سخنان خود از اعزام تیم ملی کشورمان به چهل‌وسومین مسابقات جهانی مهارت ۲۰۱۵ برزیل در ۱۷ مرداد‌ماه خبر داد.

وی گفت: در این دوره از مسابقات ۱۷ نفر اعزام خواهند شد که هم‌اکنون اردوهای آماده‌سازی تیم اعزامی به مسابقات جهانی مهارت را در حال برگزاری داریم. این اردوها با هدف آماده‌سازی نفرات برتر و برگزیده چهاردهمین و پانزدهمین مسابقات ملی مهارت و به جهت حضور شایسته جوانانمان در عرصه بین‌المللی در سه مرحله برگزار شده است.

پرند ادامه داد: مرحله‌ی اول اردوها آذرماه سال ۱۳۹۳ با حضور ۱۲۰ نفر از منتخبین برگزار شد که در پایان دوره پس از سنجش شرکت‌کنندگان ۳۹ نفر به اردوی آماده‌سازی مرحله دوم راه یافتند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور افزود: مرحله دوم این اردوها دی‌ماه سال ۱۳۹۳ با حضور ۳۹ نفر برگزیده مرحله‌ی نخست برگزار شد که در پایان هر دوره و ضمن سنجش توانایی مهارتی برگزیدگان ۱۹ نفر به عنوان برترین‌های این دوره انتخاب شدند که در مرحله سوم اردوهای آماده‌سازی اسفند‌ماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت ۱۷ نفر به عنوان برگزیده نهایی انتخاب شدند که این افراد تا زمان اعزام به مسابقات جهانی مهارت برزیل در دوره‌های آماده‌سازی به سر می‌برند.

وی از ۱۴ رشته فردی و سه رشته تیمی شامل مکاترونیک، الکترونیک، رباتیک – تهویه و تبرید، جواهرسازی، فناوری اتومبیل، جوشکاری، تاسیسات الکترونیک، مدیریت شبکه، کاربرد IT در تجارت و فناوری طراحی گرافیک به عنوان رشته‌های چهل‌وسومین مسابقات جهانی مهارت نام برد.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در پایان تاریخ برگزاری مسابقات جهانی مهارت ۲۰۱۵ برزیل را ۲۱ لغایت ۲۴ مرداد‌ماه ذکر کرد و افزود: تیم اعزامی به این دوره از مسابقات ۱۷ نفر از مدل‌آوران دوره چهاردهم سال ۱۳۹۲ و دوره پانزدهم سال ۱۳۹۳ مسابقات ملی مهارت شامل ۱۶ مرد و یک زن هست.

به گزارش ایسنا، براساس نام‌گذاری روزهای هفته مهارت شنبه سوم مرداد‌ماه به عنوان روز آموزش فنی و حرفه‌ای، مردم، امام رهبری و شهدا/ یکشنبه روز آموزش فنی حرفه‌ای، مربی، نخبگان مهارتی و اشتغال پایدار/ دوشنبه آموزش فنی و حرفه‌ای، زنان، مهارت و تدبیر، تغییر سبک زندگی/ سه‌شنبه روز ملی کارآفرینی و آموزش فنی و حرفه‌ای/ چهارشنبه روز آموزش فنی و حرفه‌ای، توسعه بخش خصوصی، اقتدار ملی و توسعه پایدار/ پنج‌شنبه آموزش فنی و حرفه‌ای، دانشگاه، صنعت، افزایش توان ملی/ و جمعه نهم مرداد‌ماه آموزش فنی و حرفه‌ای، عدالت آموزشی، امید و مهارت و افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ نام‌گذاری شده است.