شهرک‌ فناوری و کارآفرینی در دانشگاه شهرضا راه‌اندازی می‌شود
رئیس دانشگاه شهرضا:

شهرک‌ فناوری و کارآفرینی در دانشگاه شهرضا راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشگاه شهرضا گفت: بنیان‌گذاری شهرک‌های فناوری و کارآفرینی دانش‌بنیان از اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ دانشگاه شهرضا است.

حمیدرضا کریم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرضا، با اشاره به روند توسعه دانشگاه شهرضا در سال ۹۵ - ۹۴ اظهار داشت: در بخش امور تشکیلاتی در سال گذشته موفق شدیم بنیاد خیران حامیان دانشگاه را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به رشته‌های تحصیلی این دانشگاه، افزود: دانشگاه شهرضا دارای ۶ رشته، مهندسی تکنولوژی کامپیوتر، سخت‌افزار، مهندسی تکنولوژی کامپیوتر- نرم‌افزار، مهندسی کامپیوتر- نرم‌افزار، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و ریاضیات و کاربردها است و درمجموع در بخش روزانه با ۳۷۰ و در بخش شبانه با ۲۷۰ دانشجو فعالیت می‌کند.

رئیس دانشگاه شهرضا با اشاره به وجود ۲۰ آزمایشگاه در رشته‌های مهندسی مکانیک، برق و کامپیوتر و کارگاه‌های دروس عمومی در دانشگاه شهرضا، گفت: تعداد دانشجویان پذیرفته‌شده در دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه ۲۰ نفر است.

وی با اشاره به ایجاد انجمن‌های علمی در دانشگاه شهرضا، گفت: انجمن‌های علمی بازی‌های رایانه‌ای، ریاضی، IEEE، رباتیک، برق، مکانیک، کامپیوتر در دانشگاه شهرضا ایجاد شده است.

کریم‌زاده با اشاره به اخذ تفاهم‌نامه با دانشگاه صنعتی اصفهان، افزود: امضاء تفاهم‌نامه با شرکت داما برای ایجاد مدرن‌ترین آزمایشگاه الکتروشیمیایی و شرکت در انجمن‌ها و نمایشگاه‌های پژوهشی ازجمله فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه است.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه شهرضا، گفت: نشریه دانشجویی مداد، خبرنامه انجمن IEEE، کانون دانشجویی موسیقی، کانون دانشجویی فیلم و عکس، کانون فرهنگی حدیث مهر، کانون دانشجویی تئاتر وحدت و تشکل دانشجویی بسیج ازجمله فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه شهرضا است.

رئیس دانشگاه شهرضا با اشاره به ایجاد درگاه فرهنگی در سامانه نظارت و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، بیان کرد: دانشجوی این دانشگاه موفق شد رتبه نخست جشنواره کشوری دانشجوی بازی‌ساز در بخش‌های فنی، هنری و گیم پلی کسب کند.

وی افزود: کسب مدال برنز در مسابقات کشتی المپیاد کشور، کسب مدال طلا و برنز در مسابقات کشتی انتخابی المپیاد (منطقه‌ای)، کسب مدال برنز در مسابقات تکواندو انتخابی المپیاد دانشجویی (منطقه‌ای) از دیگر فعالیت‌های فرهنگی- دانشجویی این دانشگاه است.

کریم‌زاده بیان کرد: در بخش امور زیربنایی و عمران طرح جامع عمرانی دانشگاه با انتخاب مشاور ذیصلاح در سطح ۲۰۵ هکتار انجام شده و پیگیری برای تأمین امکانات زیربنایی آن در حال انجام است. نخستین ساختمان آموزشی دانشگاه به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع در هفته دولت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و دو بال الحاقی به نخستین ساختمان آموزشی دانشگاه به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع در حال ساخت است.

رئیس دانشگاه شهرضا با اشاره به شروع به احداث نخستین ساختمان خیرساز دانشگاه به مساحت ۲۴۰۰ مترمربع، گفت: تعداد دانشجو در افق طرح، ده هزار نفر است و سرانه زمین به ازای هر دانشجو، ۲۰۰ مترمربع است.

وی با بیان اینکه شعار دانشگاه شهرضا، «با همت و خودباوری در مسیر دانش و فناوری» است، بیان کرد: چشم‌انداز ۱۴۰۴ دانشگاه شهرضا سه دوره ۳ ساله است. ایجاد و توسعه دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی، دانشکده فناوری‌های نوین، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم نوین کشاورزی و منابع طبیعی در چشم‌انداز ۱۴۰۴ دانشگاه شهرضا دیده شده است.

کریم‌زاده با بیان اینکه آموزش بر پایه کارآفرینی و ایجاد روحیه خودباوری یکی از اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ دانشگاه شهرضا است، گفت: رفع نیازهای صنایع داخلی و پیشبرد علمی در سطح بین‌المللی و بنیان‌گذاری شهرک‌های فناوری و کارآفرینی دانش‌بنیان از دیگر اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ دانشگاه شهرضا است.

رئیس دانشگاه شهرضا با انتقاد از اینکه از ماده ۱۸۰ بودجه‌ای به این دانشگاه تخصیص پیدا نکرد، گفت: یک شهر با آموزش عالی آن رشد می‌کند و به ازای هر دانشجو ۳ کار مستقیم و ۷ کار غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه شهرضا به پذیرفته‌شدگان ممتاز در مقطع کارشناسی ماهیانه دو میلیون ریال کمک‌هزینه تحصیلی می‌پردازد، گفت: این آیین‌نامه با هدف شناسایی و حمایت از دانشجویان پذیرفته‌شده ممتاز در مقطع کارشناسی و فراهم آوردن امکانات آموزشی،‌ پژوهشی و رفاهی برای اعتلای سطح کیفی دانشگاه تدوین شده است.

کریم‌زاده با اشاره به شرایط دریافت کمک‌هزینه تحصیلی مقطع کارشناسی، افزود: در مورد دانشجویان پذیرفته‌شده از طریق آزمون ورودی سازمان سنجش، به رتبه‌های زیر ۲۵۰۰ کشوری، در صورت پذیرفته شدن در یکی از رشته‌های این دانشگاه به مدت یک سال تحصیلی مبلغ دو میلیون ریال پرداخت می‌کند. کارهای مقدماتی ایجاد دو رشته کارشناسی ارشد در این دانشگاه انجام شده است و برای ابلاغ آن از دفتر گسترش به دفتر وزیر ارسال شده است.