ابلاغ دستورالعمل تأسیس صندوق‌ سرمایه‌گذاری جسورانه
مدیرعامل فرابورس ایران خبر داد

ابلاغ دستورالعمل تأسیس صندوق‌ سرمایه‌گذاری جسورانه

مدیرعامل فرابورس ایران از ابلاغ دستورالعمل تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد و این مهم را تکمیل‌کننده تأمین مالی اقتصاد دانش‌بنیان از مسیر بازار سرمایه عنوان کرد.

امیر هامونی با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه از مهم‌ترین ابزارهای تأمین مالی برای طرح‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شوند گفت: این صندوق‌ها با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دارای فناوری جدید، الگوی نوآورانه کسب‌وکار و در صنایع پیشرفته به تأمین مالی و راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا و همچنین شرکت‌های کوچک اما با پتانسیل رشد بلندمدت کمک می‌کنند و به‌عنوان یک ابزار مهم تأمین مالی در کشورهایی مانند هند، چین، ایالات‌متحده و اروپا مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه پس از ابلاغ دستورالعمل تأسیس این صندوق‌ها به‌زودی کمیته‌ای متشکل از 4 عضو به‌منظور بررسی پرونده‌های دریافتی تشکیل خواهد شد، گفت: موتور محرکه اقتصاد دانش‌بنیان، تبدیل ایده و اختراعات در شرکت‌های دانش‌بنیان به محصولات و خدمات فناورانه در بازار است که در این میان تأمین مالی کسب‌وکارهایی که مبتنی بر دانش هستند ازجمله موضوعات مهم و دغدغه‌های امروز شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های زیادی برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به فرابورس ایران صورت گرفته گفت: این شرکت‌ها با حضور در بازار سرمایه از امکانات متنوع تأمین مالی بهره‌مند شده و توسعه می‌یابند و همچنین با نقش پررنگ خود در هم‌افزایی علم و ثروت و توسعه اقتصاد دانش‌محور به تحقق اهداف علمی و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در حوزه فناوری‌های برتر کمک قابل‌ملاحظه‌ای می‌کنند.

هامونی حضور دانش‌بنیان‌ها در بازار سرمایه با محوریت فرابورس ایران و رشد و توسعه این‌گونه شرکت‌ها در سطح اقتصاد کشور را بسیار مهم دانست و گفت: این امر موجب کاهش تأثیرپذیری اقتصاد و بازار سرمایه از نوساناتی که در بازارهای کالایی جهانی از قبیل فلزات اساسی، مواد و محصولات معدنی، پتروشیمی و ... رخ می‌دهد نیز می‌شود؛ چراکه بسیاری از صنایع فعال در کشور ما کالا محور هستند و با هرگونه نوسان منفی در بازارهای جهانی با کاهش سودآوری روبه‌رو می‌شوند.

وی به تجربه سایر کشورها در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت: به‌عنوان‌مثال ایالات‌متحده پس از بحران مالی سال 2008 میلادی به مدد حضور شرکت‌های دانش‌بنیان مانند اپل، گوگل و ... توانست ساختار بورس خود را ترمیم کرده و توجهات دوباره سرمایه‌گذاران را به بازار سرمایه خود جلب کند. همچنین در سایر کشورهای پیشرو نیز بررسی‌ها حاکی از افزایش سهم خدمات نسبت به تولیدات کالایی در تولید ناخالص داخلی است که لزوم توجه ویژه برای گذار اقتصاد کشور از کالا محوری به خدمات‌محوری را گوشزد می‌کند.

هامونی ورود شرکت آتیه داده‌پرداز به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان به تابلوی معاملات بازار فرابورس و تجاری‌سازی یک اختراع از مسیر بازار دارایی فکری را دو اتفاق مثبتی که به‌تازگی در حوزه تأمین مالی اقتصاد دانش‌بنیان از مسیر فرابورس ایران صورت گرفته ذکر کرد و گفت: ما تمام توان و تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا با ارائه انواع بسترهای تأمین مالی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در تابلوی های‌تک بازار SME و نیز تجاری‌سازی ایده‌ها و اختراعات از طریق بازار دارایی فکری نقش پررنگ و اثرگذاری در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در کشور ایفا کنیم.

مدیرعامل فرابورس ایران با یادآوری امضای تفاهم‌نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بورس و اوراق بهادار به‌منظور به‌کارگیری ظرفیت‌های بازار سرمایه در جهت رشد و توسعه محصولات و خدمات دانش‌بنیان عنوان کرد: به کمک این تفاهم‌‌نامه و ابلاغ دستورالعمل تأسیس صندوق‌های VC، شاهد تسهیل فرایند ورود و تشویق شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در بازار سرمایه خواهیم بود.