صد و سی هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات ایجاد می‌شود
وزیر ارتباطات:

صد و سی هزار شغل در بخش فناوری اطلاعات ایجاد می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ایجاد ۱۳۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم مربوط به بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، در کشور خبر داد.

محمود واعظی در مراسم بهره‌برداری از نخستین مرکز داده ابری (دیتاسنتر) بخش خصوصی توسط شرکت دانش‌بنیان افرانت، بر سیاست نظارتی و حمایتی دولت یازدهم در زمینه حمایت از بخش خصوصی به‌منظور سرمایه‌گذاری در فناوری اطلاعات تأکید کرد.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته بیش از ۹ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بخش دولتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه‌گذاری شده است، ادامه داد: دیتاسنتر ابری افرانت با هزینه ۴۰ میلیارد تومانی توسط بخش خصوصی به‌صورت ۱۰۰ درصد داخلی راه‌اندازی شده که نوید ایجاد ۱۰۰ شغل مستقیم و هزاران شغل غیرمستقیم را می‌دهد.

واعظی بهره‌برداری از دیتاسنتر داخلی را در راستای تکمیل شبکه ملی اطلاعات برشمرد و گفت: این یکی از گام‌های حرکت در جهت تکمیل پازل شبکه ملی اطلاعات است و در این شبکه جای دیتاسنتر ابری خالی بود که امروز ایجاد شد.

وی به کاهش تعرفه‌های تبادل اطلاعات در داخل کشور طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اشاره کرد و ادامه داد: به‌رغم کاهش ۶۰۰ میلیارد تومانی درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت، این اقدام موجب افزایش دسترسی مردم به امکانات می‌شود که مطمئن هستیم این کاهش درآمد در آینده با کاربری کاربران، برگشت داده خواهد شد.

از حضور سرورهای خارجی در ایران استقبال می‌کنیم

وزیر ارتباطات با اشاره به استقبال از حضور سرورها سایت‌های خارجی به داخل گفت: حضور این سرورها در داخل کشور، موجب کاهش هزینه مردم در استفاده از پهنای باند شده و کیفیت و سرعت ارائه خدمات را افزایش می‌دهد. این موضوع نیاز مردم به محتوای داخلی و خارجی را تأمین می‌کند.

وی در این زمینه به رعایت قوانین داخلی در انعقاد قرارداد با طرف‌های خارجی اشاره کرد و افزود: شرکت‌های ایرانی در مذاکرات این مورد را حتماً مدنظر قرار دهند.

واعظی در مورد تصمیم دولت یازدهم در واگذاری ایجاد دیتاسنتر به بخش خصوصی به‌رغم تصمیم دولت‌های قبل مبنی بر راه‌اندازی ۳۰ دیتاسنتر توسط دولت گفت: امیدوارم در مذاکرات با وزیر نیرو در زمینه کاهش هزینه برق این مراکز به تفاهم دست پیدا کنیم.

وزیر ارتباطات در آستانه هفته دولت، بهره‌برداری از پروژه‌های بخش خصوصی را در راستای سیاست دولت و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: اگر تنها بند ۲۴ اقتصاد مقاومتی را خوب اجرا کنیم تمام مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد.

واعظی سیاست‌های دولت در زمینه مذاکرات خارجی را در جهت حمایت از بخش خصوصی برشمرد و گفت: در حال عبور از مرحله گذار هستیم و بسیار به نتایج مذاکرات خوش‌بین هستم و امیدواریم بخش خصوصی به میدان آید و به‌جای دولت بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کند.

۱۳۰ هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد می‌شود
وی افزود: وارد فصل جدیدی در حوزه شده‌ایم که می‌تواند با ایجاد شغل امکان ایجاد ۱۳۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه را فراهم کند.

واعظی مستقل شدن بخش آی سی تی از حوزه حمل‌ونقل در برنامه ششم توسعه را بسیار مهم دانست و افزود: علاوه بر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه‌ریزی‌های کشور حدود ۱۹/۴ درصد رشد بخشی برای ما درنظرگرفته شده است که اهمیت این بخش را در سیاست‌گذاری‌های دولت می‌رسانند و باید از این فرصت نهایت بهره را برد.

واعظی علاوه بر تأکید برافزایش کیفیت و سرعت خواستار ارائه خدمات متنوع به کاربران شد و افزود: با راه‌اندازی مرکز تبادل ترافیک داده در ۴ شهر بزرگ انتظار داریم مردم محتوای خوب را باکیفیت خوب دریافت کنند که باید به این امر توجه ویژه کرد.