انجام پروژه مطالعاتی رصد «اینترنت همه‌چیز»
اتصال پنجاه میلیارد شیء به اینترنت؛

انجام پروژه مطالعاتی رصد «اینترنت همه‌چیز»

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران از انجام پروژه مطالعاتی رصد فناوری «اینترنت اشیاء» خبر داد و گفت: مطابق پیش‌بینی‌ها تا ۵ سال آینده ۵۰ میلیارد شیء در دنیا به اینترنت متصل می‌شوند.

محمد خوانساری ، آخرین اقدامات انجام‌شده برای عملیاتی کردن پروژه راهبردی «اینترنت همه‌چیز» را تشریح کرد و گفت: این پروژه با توجه به راهبردی بودن آن، در یک اکوسیستم منسجم مطرح و عملیاتی خواهد شد.

پنجاه میلیارد شیء به اینترنت متصل می‌شوند

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای اتصال تمامی اشیاء به شبکه اینترنت، اظهار داشت: بر اساس این برآوردها که زمان‌های متفاوتی را شامل می‌شود شاید فراگیری فناوری اینترنت اشیاء (IOT) که نشانه اولیه آن هم‌اکنون وجود دارد، به ۵ سال آینده، سال ۲۰۲۰ و نهایتاً به سال ۲۰۲۵ برگردد و گفته می‌شود حداقل ۵۰ میلیاردشی در این بازه زمانی به شبکه اینترنت متصل خواهند شد.

خوانساری ادامه داد: ازاین‌رو، موضوعات مربوط به مباحث پژوهشی این پروژه را مانند سایر موضوعاتی که ازنظر عملیاتی برای آینده مهم است، در دستور کار قرار داده‌ایم و با هماهنگی معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آن را اجرایی خواهیم کرد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه سیاست‌های کلان این پروژه از سوی معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین می‌شود، تأکید کرد: با هماهنگی شورای راهبری پروژه‌های راهبردی بخش ICT، هر بخش سهمی از این پروژه خواهد داشت.

اکوسیستم اینترنت اشیا در کشور ایجاد می‌شود

وی اضافه کرد: پژوهشگاه ICT طی دو سال اخیر در خصوص موضوعات مطالعاتی این طرح اقدامات خوبی داشته است و هم‌اکنون نیز پروژه مطالعاتی رصد IOT را در دستور کار دارد. این پروژه زمینه لازم را برای داشتن اکوسیستم منسجم «اینترنت اشیاء» از فعالیت‌های پژوهشی گرفته تا ورود به بازار توسط شرکت‌های خصوصی دانش‌بنیان و نیز موضوعات حمایتی، سیاست‌گذاری و پژوهش و فناوری در مورد این طرح، فراهم می‌کند.

خوانساری با تأکید بر اینکه تحلیل‌ها و رصدهای بین‌المللی نشان می‌دهد که موضوع اینترنت اشیاء، در دنیا موجب تحول اقتصادی و رفتاری بر عادات زندگی مردم می‌شود ادامه داد: با استفاده از این فناوری، زندگی مردم به معنای واقعی دیجیتالی می‌شود. چرا که اشیایی که در اختیار مردم است همه به‌نوعی به شبکه وصل می‌شوند. اتصال این اشیاء، تغییر در رفتارها و تغییر در تبادل اطلاعات را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: با توجه به تحولی که اینترنت اشیاء در سال‌های آتی در دنیا ایجاد می‌کند ما در ایران در حوزه پژوهش، کسب‌وکار، زیرساخت‌های مخابراتی، پردازشی و فناوری اطلاعات و نیز لایه اتصال به مردم، نیازمند انجام پروژه‌های مطالعاتی هستیم.

تمام اشیاء هوشمند می‌شوند
به گفته خوانساری در آینده نزدیک هر خدمتی که مردم با آن روبه‌رو هستند، از لباس پوشیدنی تا لوازم آشپزخانه و محل کار، به شبکه وصل می‌شوند و هوشمند خواهند شد.

رئیس مرکز تحقیقات مخابرات ایران تأکید کرد: هوشمندی فضایی را به وجود آورده که احساس فرد در فضای دیجیتال درک می‌شود و انعکاس این احساس به حرکات در محیط دیجیتال تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه کار مطالعاتی برای پیاده‌سازی اینترنت اشیاء از دو سال پیش در قالب ۳ پروژه مطالعاتی آغاز شد که هدف از این مطالعات، رصد فناوری، شناخت چالش‌های کسب‌وکار، حوزه امنیت اینترنت اشیا، ارتباطات و زیرساخت اینترنت اشیا است. هم‌اکنون نیز پروژه مطالعاتی رصد IOT را در دستور کار داریم.

خوانساری خاطرنشان کرد: در این پروژه سازمان‌های مختلفی محورهای مرتبط را در اختیاردارند؛ به‌نحوی‌که سازمان فناوری اطلاعات در تعیین نقشه راه اینترنت اشیاء سهیم خواهد بود. رگولاتوری هم در حال تدوین قوانین و مقررات در خصوص موضوعات امنیتی و محرمانگی اطلاعات و مسائل حقوقی این فناوری است. در همین حال معاونت نوآوری و فناوری وزارت ICT نیز موضوعات مرتبط با نوآوری را در این طرح برای ایجاد اکوسیستم هوشمند سازی اشیاء به‌عنوان هدف نهایی آن، به کار خواهد گرفت.