از راه‌اندازی اولین دیتاسنتر ابری خصوصی تا انتقال دیتاسنتر تلگرام

از راه‌اندازی اولین دیتاسنتر ابری خصوصی تا انتقال دیتاسنتر تلگرام

مدیرعامل یک شرکت اینترنتی از الزام تلگرام برای انتقال سرورهایش به ایران خبر داد.

اولین دیتاسنتر کلود (ابری) خصوصی کشور صبح امروز از سوی شرکت افرانت و با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد و مدیرعامل این شرکت از فراهم شدن مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران خبر داد.

فریدون قاسم‌زاده درعین‌حال عنوان کرد: پس‌ازاینکه تلگرام ملزم به انتقال سرور به ایران شد هم‌اکنون دولت ایران چند ارائه‌دهنده خدمات دیتاسنتری خصوصی ایرانی را برای انتقال سرور به ایران تعیین کرده است.

وی گفت: سرورهای توزیع‌شده یکی از استانداردهای معمول دنیاست و اگر محدودیت‌های تحریم نبود شرکت‌هایی مثل گوگل از سال‌ها پیش سرورهای خود را در ایران مستقر کرده بودند.

مدیرعامل این شرکت اینترنتی همچنین اظهار کرد: برای برخی شرکت‌ها ازجمله تلگرام انتقال سرور به ایران الزامی شده و این شرکت‌ها ملزم‌اند تا پایان سال سرور خود را در ایران مستقر کنند.

وی افزود: دولت ایران چند شرکت ازجمله افرانت را برای میزبانی انتقال سرورهای تلگرام به ایران تعیین کرده است.

اولین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران طی سه سال گذشته با استفاده از توان داخلی با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی و با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد تومان ایجادشده است.

این دیتاسنتر که امروز به بهره‌برداری رسید ۲ مگاواتی و در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ مترمربع که شامل سالن‌های سرور و تجهیزات زیرساخت آی تی با ظرفیت هزار سرور ابری و ذخیره‌سازی ۶ پتابایت اطلاعات می‌شود.

بر اساس اظهارات مدیرعامل افرانت این شرکت در نظر دارد ۱۰۰ سرور ابری را به‌صورت رایگان برای مدت یک سال به کارآفرینان معرفی‌شده از سوی وزارت ارتباطات واگذار کند.