مستر کارت در ایران عملیاتی شد
وزیر ارتباطات خبر داد:

مستر کارت در ایران عملیاتی شد

امکان خرید خارجی با کارت اعتباری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عملیاتی شدن کارت‌های اعتباری بین‌المللی (مستر کارت) در ایران خبر داد و گفت: این کارت‌ها هم‌زمان با هفته دولت در شعب مالی شرکت پست توزیع می‌شود.

محمود واعظی در مراسم رونمایی از پروژه‌های زیرساختی شرکت پست با اعلام این خبر اظهار داشت: هم‌زمان با برداشته شدن تحریم‌ها و در پی توسعه تجارت بین‌المللی ایران فضا برای سازمان‌هایی ازجمله پست، مخابرات، فناوری اطلاعات و شرکت زیرساخت که برای همکاری‌های بین‌المللی فراهم‌شده است و هم‌اکنون موفق شده‌ایم نیازمندی‌های مردم را با عملیاتی کردن کارت اعتباری بین‌المللی برطرف کنیم.

وی افزود: در این رابطه، پروژه ویژن کارت ایرانیان به‌عنوان نماینده شرکت مستر کارت در ایران با شرکت پست قرارداد منعقد کرده است تا نیازمندی‌های مردم برای سفرهای خارجی، خرید مقالات خارجی و حضور در همایش‌های بین‌المللی از طریق کارت‌های اعتباری ممکن شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در این زمینه، مقررشده که این کارت‌های اعتباری در شعبات مالی شرکت پست توزیع شود.

واعظی با بیان اینکه امروز در فاز نخست دو شعبه شرکت ملی پست اقدام به توزیع این مستر کارت‌ها کرده است، گفت: این کارت‌ها بااعتبار ۱۰ هزار دلار شارژ می‌شود و امکان عملیات بانکی را طبق قوانین بانک مرکزی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: هم‌زمان با هفته دولت این پروژه در ۱۵۵ شعب پستی کشور اجرا می‌شود و از طریق این کارت‌های اعتباری امکان استفاده در هر کشور وجود خواهد داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تراکنش مالی با این کارت‌ها تا سقف ۱۰ هزار دلار برای شهروندان امکان‌پذیر است، اضافه کرد: این کارت‌های اعتباری به‌صورت ریالی در شعب پست به فروش می‌رسند و در بیش از ۲۱۰ کشوری که مستر کارت در آن‌ها معتبر است، معتبر خواهد بود.

به گفته واعظی، این اقدام طبق مجوز بانک مرکزی انجام‌شده است و وزارت ارتباطات و شرکت پست آمادگی همکاری با سایر شرکت‌هایی که در این زمینه تحت مجوز بانک مرکزی فعالیت می‌کنند را دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در مورد ملی شدن شرکت پست و مصوبه مجلس شورای اسلامی برای فعالیت اپراتورهای پستی بخش خصوصی گفت: پروانه فعالیت دو اپراتور پستی بعد از هفته دولت اعطا خواهد شد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون قوانین و مقررات فعالیت اپراتورهای پست خصوصی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین‌شده است تا فضای جدیدی برای رقابت در عرصه پست باز شود. در این راستا، نظام‌مندی فعالیت پست در کشور و نظارت بر عملکرد آن را در برنامه داریم.

واعظی خاطرنشان کرد: قرار است رگولاتوری معاونت امور پستی در ذیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات راه‌اندازی شود.