درآمد غول‌های فناوری از کاربران ایرانی چقدر است؟

درآمد غول‌های فناوری از کاربران ایرانی چقدر است؟

در این گزارش قصد داریم شیوه و مبلغ کسب درآمد شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنیم.
امروزه در سراسر جهان اکثریت مردم به اینترنت دسترسی پیداکرده‌اند و این موضوع باعث شده تا برای سرگرم کردن خود در اینترنت به جست‌وجو بپردازند و یا در شبکه‌های اجتماعی عضو شوند. در ایران آمار نشان می‌دهد که پنجاه میلیون کاربر عضو پیام‌رسان تلگرام هستند. آیا عضویت در پیام‌رسان‌ها یا شبکه‌های اجتماعی سودی برای صاحبان آن‌ها دارد؟
فیس بوک (Facebook‌) با ۱/۲ میلیارد کاربر به‌عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی به‌حساب می‌آید. شبکه گوگل پلاس (Google+‌) با ۵۴۰ میلیون کاربر در رده دوم قرارگرفته است. شبکه لینکدین (Linkedin‌) با ۴۰۰ میلیون کاربر و شبکه توییتر (Twitter‌) با بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر در رده‌های بعدی قرار گرفتند و جزو محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی موجود در دنیا به‌حساب می‌آیند.

شبکه‌های اجتماعی از چه راهی درآمد کسب می‌کنند؟
کاربران با واردکردن اطلاعات شخصی‌شان در فضای مجازی و روابطی که با دوستان خود در این فضا ایجاد می‌کنند و یا با جست‌وجوی مطالب موردعلاقه خود، مطالبی که می‌نویسند و زمان حضورشان در این فضا، اطلاعاتی را به صاحبان شبکه اجتماعی در مورد الگوی رفتاری و علایقشان می‌دهند و این دقیقاً همان چیزی است که مبنای قراردادهای کسب‌وکار و تبلیغات قرار می‌گیرد. شبکه‌های اجتماعی این اطلاعات را به دست می‌آورند و بر اساس آن از طریق تبلیغات کسب درآمد می‌کنند.
برخی از این نرم‌افزارها وابسته به سرویس‌های جاسوسی هستند و نیازی به تبلیغات ندارند و یا برخی دیگر، به شرکت‌های تجاری تعلق دارند و به درآمد از طریق تبلیغات قانع نیستند. این نرم‌افزارها برای کسب درآمد، به فروش اطلاعات کاربران خود می‌پردازند. به‌عنوان‌مثال واتس آپ اطلاعات ۴۵۰ میلیون کاربر را در اختیار دارد و بنا به تأکید زاکربرگ، این شرکت بیش از ۱۹/۵ میلیارد دلار می‌ارزد. این در حالی است که قیمت بودجه ناسا ۱۸ میلیارد دلار تعریف‌شده است؛ یعنی ارزش مالی واتس آپ از بودجه سازمان ناسا بیشتر اعلام‌شده است.
طبق گزارش K-10 شرکت فیس‌بوک به ازای هر کاربری که در این شبکه اجتماعی حساب باز می‌کند حدود ۵/۳ دلار درآمد کسب می‌کند درحالی‌که این شرکت هیچ هزینه‌ای از کاربران دریافت نمی‌کند و تمامی امکانات آن رایگان است؛ اما از تبلیغاتی که توضیح داده شد بهره می‌برد و از اطلاعات کاربران درآمد کسب می‌کند.

درآمد گوگل از کاربران ایرانی چقدر است؟
تقریباً تمام درآمد گوگل از تبلیغات به دست می‌آید و بخش ناچیزی از آن به فروش و گرفتن حق اشتراک برای خدمات خود، برمی‌گردد. ۹۷ درصد درآمد گوگل از طریق «پرداخت کلیکی» تأمین می‌شود و درآمدهای غیر تبلیغاتی تنها سه درصد کل درآمدهای این شرکت را تشکیل می‌دهند.
هر کاربر ایرانی به‌طور متوسط روزانه پنج بار از گوگل استفاده می‌کند که با احتساب حدود ۳۵ میلیون کاربر اینترنت در ایران، گوگل سالانه بالغ‌بر ۸۰۰ میلیارد تومان از کاربران ایرانی سود کسب می‌کند. سود گوگل از کاربرانش توسط کلیک آن‌ها روی لینک‌های تبلیغاتی ظاهرشده در نتایج جست‌وجو است.
طبق بررسی‌ها مشخص‌شده است ۴۰ درصد کلیک‌های کاربران ایرانی روی لینک‌های تبلیغاتی گوگل بوده است که درآمد سالیانه گوگل از هر کاربر حدود ۳/۷ دلار است و درمجموع این موتور جست‌وجو طی یک سال ۲۷۷میلیون دلار از ایرانی‌ها درآمد داشته است. کاربران ایرانی روزانه ۲۵ میلیون بازدید از گوگل دارند که همین موضوع باعث شده تا گوگل اولین سایت پربازدید در کشور ما باشد و ایران دومین رتبه استفاده‌کنندگان از گوگل را داشته باشد.