اختصاص سیصد‌و‌پنجاه میلیارد تومان برای توسعه ICT در روستاها
وزیر ارتباطات اعلام کرد

اختصاص سیصد‌و‌پنجاه میلیارد تومان برای توسعه ICT در روستاها

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بازار ICT در جهان ۳۵۰۰ میلیارد یورو است، گفت: با توجه به اینکه ما یک درصد جمعیت جهانیم، بازار ICT ما نیز باید ۳۵ میلیارد یورویی باشد که ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. اکنون این بازار حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان است و ما می‌توانیم آن را تا ۳/۵ برابر بزرگ کنیم.

محمود واعظی امروز در نشست توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار  اظهار کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، استانداری‌ها و بخش خصوصی چهار بخش ایجاد اشتغال هستند و اگر بتوانند نگاه ویژه‌ای به یکدیگر داشته باشند، ایجاد اشتغال سخت نیست.

او با بیان اینکه بخش خصوصی باید به دنبال درآمدزایی باشد، افزود: درعین‌حال باید به همنوعان خود کمک کنیم؛ بنابراین از بخش خصوصی می‌خواهیم نگاه اعتقادی به ایجاد شغل و به‌ویژه در مناطق محروم داشته باشند.

واعظی همچنین با اشاره به شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: در دو سه سال گذشته، زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات آماده‌شده و ما به دنبال این هستیم با دسترسی به محتوا و توسعه دولت الکترونیک این شبکه را توسعه دهیم.

او ادامه داد: باید مکانیزمی طراحی کنیم که هم‌زمان توفیقات کردستان را به‌عنوان مبنا بگیریم و مشکلاتش را برطرف کنیم و برای استان‌های دیگر انجام دهیم.

واعظی با بیان اینکه در دو سال گذشته بخش دولتی و خصوصی تلاش‌های زیادی برای زیرساخت انجام دادند، گفت: اگر زیرساخت‌ها فراهم نباشد شغل ایجاد نمی‌شود. در این حوزه ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که ۴۸۷ میلیارد تومان در کردستان است و قصد داریم تا پایان دولت ۹۶ میلیارد تومان دیگر در این استان سرمایه‌گذاری کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر نگاه دولت به مناطق محروم و روستایی از اختصاص ۳۵۰ میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌ها در حوزه ICT خبر داد و افزود: باید از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان‌ها تقدیر کرد چرا که کمک به همنوعان و حل مشکل جدی اشتغال در کشور موضوعی ورای نگاه درآمدزایی محسوب می‌شود. همچنین باید توجه داشت ارقامی که توسط شرکت‌ها در زمینه اشتغال داده می‌شود، اشتغال مستقیم است و هر اشتغال مستقیم، سه تا چهار برابر اشتغال غیرمستقیم دارد.

واعظی افزود: در کشور ما آنچه مربوط به صنعت است نیازمند سرمایه‌گذاری عظیم است، بخش دیگر هم کشاورزی است که با توجه به کم‌آبی و مشکلات زمین محدود است، بنابراین باید به سمت خدماتی برویم که با ICT هم‌راستاست و باید به این حوزه توجه بیشتری شود.

او با بیان اینکه بازار ICT در جهان ۳۵۰۰ میلیارد یورو است، ادامه داد: با توجه به اینکه ما یک درصد جمعیت جهانیم، بازار ICT ما نیز باید ۳۵ میلیارد یورویی باشد که ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. در حال حاضر این بازار حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان است و ما می‌توانیم آن را تا ۳/۵ برابر بزرگ کنیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به تحولات ICT بیان کرد: سیطره تحولات حوزه ICT در دهه گذشته که اوجش در پنج سال اخیر بوده در همه بخش‌ها وجود دارد و امروز صحبت از تحول درباره شرایط اقتصادی ازجمله موضوعات مهم اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان شدن فعالیت‌ها بدون ICT امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به فارغ‌التحصیلان حوزه ICT بیان کرد: ما ۱۷ تا ۱۹ درصد فارغ‌التحصیل در حوزه ICT داریم و دغدغه دولت است که برای آن‌ها شغل ایجاد کنیم. البته مشکل ما مشکل مهارت است و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای شاغل شدن نیاز به دوره کارآموزی دارند.

او با اشاره به آغاز برنامه توسعه کسب‌وکار اشتغال پایدار (تکاپو) در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از استان کردستان اظهار کرد: خوشحالم که این برنامه را از کردستان شروع کردیم، زیرا این استان از لحاظ مسائل جغرافیایی، سیاسی، همزیستی مسالمت‌آمیز و سایر موضوعات، استان مهمی است.

همچنین سید ابوالحسن فیروزآبادی «دبیر شورای عالی فضای مجازی» با بیان این‌که برنامه توسعه کسب‌وکار پایدار (تکاپو) در نوع خودش برنامه منحصربه‌فردی است، افزود: این طرح با همکاری دانشگاه، صنعت با گرایش بخش خصوصی و دولت برای اولین بار در استان کردستان پیاده‌سازی شده و ویژگی دیگرش این است که در حوزه هایتک فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: برنامه توسعه کسب‌وکار اشتغال پایدار، نوع توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و حرکت به سمت مدل‌های جدید اقتصادی مبتنی بر دانش‌بنیان‌ها و بر اساس ترکیبی از نوآوری و سرمایه است.

فیروزآبادی با تأکید اهمیت تولید محتوا، اظهار کرد: امیدواریم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه‌هایی برای افزایش بازار اقتصاد فضای مجازی داشته و ما شاهد تولید محتوا باشیم. همان‌طور که در این مدت به بحث کاهش شکاف دیجیتالی توجه شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تأثیر تولید محتوا در توسعه شبکه ملی اطلاعات، بیان کرد: شبکه ملی اطلاعات با برخورداری از محتوای بومی و ملی قابل تفسیر است و برای این‌که شبکه ملی به معنای واقعی کلمه داشته باشیم باید بتوانیم تولید محتوا کنیم.

همچنین نصرالله جهانگرد «رئیس سازمان فناوری اطلاعات» گفت: این نشست و ارائه مطالب معرف سطح مهمی از بلوغ در نظام اداری و اجرایی ماست که بتوانیم از طریق همکاری، سطح بازار را رشد دهیم.

وی ادامه داد: در حوزه توسعه کسب‌وکار درزمینه ICT سه لایه کار انجام‌شده که عبارت است از نقش دولت در تسهیل‌گری زیرساخت‌ها و توسعه ظرفیت‌های بالا در انتقال فناوری، ایجاد سازوکارهای عمومی برای تعیین امنیت و افزایش مهارت در توان آموزی و فراهم شدن امکاناتی در سازوکار استانی که بنیادها به کمک استان‌ها بیاید.

در این نشست همچنین منصوری «معاون توسعه و کارآفرینی و اشتغال» با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که توسط دولت پیگیری می‌شود، اظهار کرد: ایجاد اشتغال فراگیر تحت عنوان تکاپو انجام می‌شود و برای اجرای این طرح مطالعات فراگیری در سطح ملی و منطقه‌ای انجام‌شده است.

وی با بیان این‌که کشور در دو دوره گذار از تمرکز روی صنعت کارخانه‌ای به سمت خدمات مولد رفت، ادامه داد: در صورت تمرکز بر خدمات مولد با تأکید بر حوزه ICT و گردشگری می‌توانیم اشتغال با سرعت‌بالا را پیش‌بینی کنیم.

معاون توسعه و کارآفرینی و اشتغال تصریح کرد: تأکید ما بر تمرکززدایی منجر شد اولویت‌ها و ظرفیت‌های استان‌ها شناسایی شود و از مزایای استان کردستان ظرفیت آن برای تقویت شدن در حوزه ICT است.

منصوری خاطرنشان کرد: کارگروه کارگزاری به‌صورت مشترک بین وزارت ICT، وزارت کار، استانداری کردستان و نمایندگان بخش خصوصی خواهیم داشت و ازاین‌پس پیشرفت‌ها را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم در فواصل بعدی برنامه اجرایی توسعه کسب‌وکار ICT به اجرا درآید.

براری «معاون امور دولت، مجلس و امور استان‌ها» نیز با بیان این‌که هدف ما توانمندسازی استان کردستان است، اظهار کرد: استان کردستان نیروی توانمند در حوزه ICT و همچنین از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است. بیش از ۴۸۰ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت‌ها در این استان سرمایه‌گذاری شده، بیش از هشت شهرستان اینترنت نسل سوم و بیش از پنج شهرستان اینترنت نسل چهار دارند و افزایش ظرفیت پهنای باند استان از پنج به ۵۰ گیگ رسیده است، بنابراین شرایط برای توسعه کسب‌وکار فراهم است.  

همچنین ابطحی «مدیر ملی توسعه فناوری اطلاعات در طرح تکاپو» با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص این طرح، گفت: ما در حوزه اینترنت پرسرعت ۲۷۱ درصد رشد داشتیم در پایان سال ۱۳۹۳، ۱۲ هزار دانشجو فارغ‌التحصیل داشتیم و فعالیت‌هایی در قالب انستیتوی انیمیشن، نرم‌افزاری، آزمایشگاه تولید اپلیکیشن و امنیت انجام‌شده است و البته بیشترین فعالیت ما در حوزه تولید محتواست.

 وی با بیان این‌که بیشترین حجم ما در حوزه سرویس محتواست، ادامه داد: ما با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای تولید بازی متناسب با فرهنگ کشور و تربیت بازی‌ساز همکاری داشتیم و با کنسرسیوم کسب‌وکار اینترنتی نیز برای ایجاد شغل همکاری‌هایی صورت گرفته است.

زاهدی با بیان این‌که موضوع اشتغال از موضوعات مهم در کشورهای درحال‌توسعه است، افزود: ما نیاز به شتاب‌دهنده داریم تا علاوه بر فعال کردن ظرفیت‌های موجود، ظرفیت‌های جدید خلق کنیم. همچنین مهم‌ترین ظرفیت استان کردستان نیروی انسانی است که ظرفیت‌های بالایی دارند و افراد متعهدی هستند.