جواز تأسیس صنایع کوچک ازاین‌پس در کوتاه‌ترین زمان صادر می‌شود
اصلاح و بهبود صدور مجوزهای کسب‌وکار از اولویت‌های مهم دولت است

جواز تأسیس صنایع کوچک ازاین‌پس در کوتاه‌ترین زمان صادر می‌شود

فرشاد مقیمی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این مطلب افزود: فرایند تأسیس صنایع کوچک با صنایع بزرگ متفاوت است و در آینده‌ای نزدیک صدور جواز تأسیس صنایع کوچک طی فرآیندی ساده در کوتاه‌ترین زمان ممکن میسر خواهد بود.

وی همچنین با بیان اینکه صدور مجوزها از شاخص‌های اساسی سنجش رتبه کسب‌وکار کشورها در دنیا به شمار می‌رود، اظهار داشت: اصلاح و بهبود صدور مجوزهای کسب‌وکار از اولویت‌های مهم دولت یازدهم است. کاهش بوروکراسی اداری، حذف مجوزهای غیرضروری و اصلاح روند دریافت مجوزها به‌منظور تسریع در صدور می‌تواند در بهبود فضای کسب‌وکار و رونق واحدهای صنعتی بسیار مؤثر باشد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک در ادامه با اشاره به‌ضرورت بهبود فضای کسب‌وکار بر بازنگری مجوزهای دستگاه‌های اجرایی در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تعدادی از مجوزهای زائد را حذف کرده است.

مقیمی با اشاره به فرآیند حذف مجوزها بیان داشت: برخی از این مجوزها در داخل سازمان بررسی و تصمیم‌گیری شد و درباره برخی دیگر مراجع بالاتر به جمع‌بندی برای حذف این موارد رسیدند.

وی همچنین افزود: ضرورت وجود این مجوزها در مقاطعی از زمان احساس شده اما با بررسی بیشتر مشخص شد که در جهت کاهش بوروکراسی اداری و تسهیل در فضای کسب‌وکار وجود این مجوزها اکنون ضرورت ندارد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به حذف پروانه اتمام کار پروژه توسعه خوشه‌ها تصریح کرد: با فرآیندی که در توسعه خوشه‌ها طی می‌شود برای اتمام پروژه لزومی به صدور پروانه برای متقاضی نیست و فرآیندهای کنونی برای نظارت کفایت می‌کند.

وی درباره حذف مجوز تغییر کاربری یا تغییر فعالیت اظهار داشت: در طراحی که برای فعالیت جدید یا تغییر کاربری واحد صنعتی ارائه می‌شود، تمام مسائل لحاظ شده و لزوم صدور یک مجوز جداگانه ضرورتی ندارد؛ به همین منظور برای تسهیل در فعالیت واحدها این مجوز هم حذف‌شده است.

مقیمی گفت: علاوه بر این، تعدادی از مجوزها هم اصلاح شدند تا مشکل کاهش زمان و هزینه در صدور مجوزها برطرف شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از مجموع ۱۹ مجوز سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور تاکنون ۱۰ مجوز به‌طور کامل حذف‌شده است، افزود: ساده‌سازی روند صدور جواز تأسیس واحدهای تولیدی کوچک فرصتی برای استقبال بیشتر از تولید و رونق فضای کسب‌وکار خواهد بود و این مهم می‌تواند به مصرف بیشتر تولیدات داخلی منتهی شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: بنگاه‌های کوچک در بیشتر کشورهای جهان مهم‌ترین برنامه اجرایی برای دستیابی به توزیع عادلانه درآمد و ثروت، ایجاد اشتغال، افزایش بهره‌وری، رشد اقتصادی و کارآمدترین شیوه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی تلقی می‌شوند.

وی همچنین فراهم کردن بسترهای مناسب برای کارآفرینی و نوآوری در جذب و هدایت سرمایه‌ها در مسیر توسعه اقتصادی کشور را حیاتی دانست و افزود: گسترش صنایع کوچک در جامعه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای کاهش بیکاری و استفاده از ظرفیت‌های بالقوه اقصی نقاط کشور است.

مقیمی اظهار داشت: بیکاری از معضلات اساسی کشور است که اساسی‌ترین راهکار در این زمینه توسعه خوشه‌های صنعتی به‌عنوان یکی از الگوهای موفق سازمان‌دهی صنایع کوچک و متوسط است که کاستی‌های صنایع کوچک و متوسط را رفع و مزیت‌های مختلف صنایع کوچک مانند انعطاف‌پذیری و تنوع را تقویت می‌کند.