استارت‌آپ‌ها می‌توانند سهم ده‌درصدی بازار سرمایه را به دست بگیرند/ لزوم راه‌اندازی بازار ایده در کنار فرا بورس
در گفت‌وگوی مدیر یک صندوق جسورانه

استارت‌آپ‌ها می‌توانند سهم ده‌درصدی بازار سرمایه را به دست بگیرند/ لزوم راه‌اندازی بازار ایده در کنار فرا بورس

به باور مدیر یک صندوق جسورانه بورس طرح نوآورانه می‌تواند در بورس عرضه شود اما هنوز سازوکار عرضه اولیه شرکت‌های تکنولوژیک در بورس ایران وجود ندارد و در فرا بورس با راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه گام‌های اولیه برداشته‌شده است.
عطاالله افتخاری گفت: مشاوره مالی و ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در غالب تأمین مالی اختصاصی در حالی برای نخستین بار از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در بازار سرمایه کشور آغازشده که می‌توان در آینده سهم ویژه‌ای برای بازار آن‌ها در بورس اختصاص داد.

وی  ادامه داد: زنجیره ارزش و فضای تأمین مالی استارت‌آپ‌ها به‌گونه‌ای است که از مرحله ایده و تشکیل تیم‌های کاری تا ورود شتاب‌دهنده‌ها درنهایت خروجی آن‌ها طوری است که یکسری استارت‌آپ‌ها با محصول حداقلی به وجود می‌آیند که به مرحله اجرایی می‌رسند و در مقابل آن‌ها استارت‌آپ‌های مفهومی نیز وجود دارند.

افتخاری با بیان اینکه کار صندوق‌های جسورانه در مدیریت دارایی‌ها دریافت و بزرگ کردن خروجی شرکت‌های شتاب‌دهنده است، گفت: تأمین مالی برای استارت‌آپ‌هایی که هنوز درآمدزایی و جریان نقدی مثبت ندارند کار بسیار پر ریسکی است، چرا که در این فرایند محصول اولیه وجود دارد ولی به‌اندازه کافی فروش نرفته که درآمدزایی اتفاق بیفتد.

دانش‌آموخته مدیریت اجرایی دانشگاه شریف در مورد تأمین مالی طرح‌های نوآورانه عنوان کرد: تأمین مالی طرح‌های پر ریسک نمی‌تواند از طریق اوراق بدهی ازجمله اوراق مشارکت یا وام بانکی صورت گیرد و به‌طور عمده تأمین مالی از طریق سهام رخ می‌دهد، بطوریکه سرمایه‌گذار با کارآفرین شریک و حدود ۱۰ یا ۳۰ درصد سهام طرح کارآفرین را مالک می‌شود که بر این اساس علاوه بر حمایت مالی از طریق بازاری که در اختیار دارد به کارآفرین کمک می‌کند.

اتفاقی که می‌افتد اینکه استارت‌آپ همراه با سرمایه‌گذار بزرگ می‌شود و سرمایه‌گذار از محل سهامی که روزی به قیمت ارزان و کوچک خریداری کرده به بازدهی یا سود سرمایه‌ای دست می‌یابد.

به باور مدیر صندوق سرمایه اختصاصی (private equity fund)  صندوق جسورانه تأمین سرمایه لوتوس پارسیان طرح نوآورانه می‌تواند در بورس عرضه شود اما هنوز سازوکار عرضه اولیه شرکت‌های تکنولوژیک در بورس ایران وجود ندارد و در فرا بورس با راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه گام‌های اولیه برداشته‌شده است.

افتخاری با بیان اینکه در حال حاضر ۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه از سازمان بورس موافقت اصولی دریافت کرده‌اند گفت: در گام بعدی باید بازاری برای معامله سهام شرکت‌های نوآورانه یا استار تاپ‌ها به وجود آید.

می‌توان انتظار داشت طی دو سال آینده بازاری مشابه سازوکار فرا بورس ایجاد شود تا سهام طرح‌های نوآورانه و استارت‌آپ‌ها در آن بازار خریدوفروش شود. در این مکانیزم می‌توان سهام این شرکت‌ها را به شرکت‌های بزرگی فروخت که در زنجیره فروش و تکنولوژی آن‌ها ازجمله شرکت‌های تلکام جایگاه ویژه‌ای برای خود دارد.

وی درباره اینکه ریسک سرمایه‌گذاری صندوق‌های جسورانه با توجه به اینکه طرح‌های نوآورانه همیشه به تجاری‌سازی نمی‌رسند چگونه پوشش داده می‌شود، گفت: در ایران برای نخستین بار سرمایه‌گذاری‌های مشترک اختصاصی رخ می‌دهد ولی در بازارهای سرمایه دنیا به‌طورمعمول افق سرمایه‌گذاری‌ها بین ۵ الی ۷ سال و حتی ۱۰ سال برای صندوق‌ها درنظرگرفته می‌شود.

مدیر صندوق سرمایه اختصاصی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان گفت: شخصی که سرمایه خود را وارد این صندوق‌ها می‌کند باید برای دست یافتن به بازدهی به افق بلندمدت فکر کند، اما با تنوع سبد سرمایه‌گذاری ریسک سرمایه‌گذاری نیز پوشش داده می‌شود ازجمله اینکه در فینتکس یا حوزه بهداشت و سلامت و یا فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری می‌کنند و اگر از بین ۱۰ استارت‌آپ تنها یکی از آن‌ها به سودآوری برسد می‌تواند زیان سرمایه‌گذاری ۹ استارت‌آپ دیگر را پوشش دهد.

افتخاری در مورد اندازه بازار استارت‌آپ‌ها برای سرمایه‌گذاری گفت: اگر دو بورس نزدک و وال‌استریت را مقایسه کنیم ارزش جندان متفاوتی بین این دو وجود ندارد. ارزش بورس ایران در حال حاضر حدود سیصد هزار میلیارد تومان با برخورداری از ۴۰ صنعت متنوع است که به نظر یک‌دهم این رقم یعنی سی هزار میلیارد تومان آن می‌تواند به‌راحتی به حوزه تکنولوژی اختصاص یابد.

در حال حاضر تجزیه صنعت در بورس آمریکا وجود دارد که حدود ۲۰ درصد ارزش ۲۰ تریلیون دلاری بورس آمریکا متعلق به شرکت‌های تکنولوژیک همچون گوگل و یاهو و اپل و فیس بوک و آمازون و شرکت‌هایی از این قبیل است که زمانی در سیلیکون‌ولی کار خود را شروع کرده‌اند.

در بورس سی هزار میلیارد تومانی ایران می‌توان به‌جای ۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه  ۳۰ صندوق به این بازار افزوده شود.