استقرار هشت واحد تحقیق و توسعه در پارک علم و فناوری لرستان

استقرار هشت واحد تحقیق و توسعه در پارک علم و فناوری لرستان

سرپرست پارک علم و فناوری لرستان از مستقر بودن هشت واحد تحقیق و توسعه در این نهاد خبر داد.

دکتر محمودرضا شاکرمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: واحدهای تحقیق و توسعه در کارخانجات، هسته اولیه فعالیت‌های تحقیقاتی در بخش صنعت هستند که به‌طور عمده فعالیت‌هایی از قبیل ارتقاء کیفیت محصول، طراحی محصول جدید، بهینه‌سازی فرایندها، انتقال و جذب فناوری‌ها، کسب دانش فنی و... را در چارچوب سیاست‌های صاحبان صنایع دنبال می‌کنند.

وی در خصوص اهمیت واحدهای تحقیق و توسعه بیان کرد: واحدهای تحقیق و توسعه (R&D)  با عنایت به زمینه‌سازی جهت ایجاد نوآوری و توسعه فناوری، امکان رقابت‌پذیری در واحدهای فناور، توسعه محصولات و خدمات جدید را فراهم می‌آورند.

شاکرمی افزود: برای اخذ گواهی تحقیق و توسعه لازم است ۴۰ ساعت دوره تحقیق و توسعه توسط مسئول  R&D  شرکت طی شود و در قدم بعدی واحدهای تحقیق و توسعه صنایع در صورت داشتن ایده‌های نو، امکان استقرار در پارک علم و فناوری و بهره‌مندی از مزایای قانونی مناطق آزاد تجاری را خواهند داشت.

سرپرست پارک علم و فناوری لرستان یادآور شد: در راستای توسعه صنایع استان به‌ویژه واحدهای فناور مستقر در پارک و مراکز رشد وابسته- پارک علم و فناوری با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در دی‌ماه ۹۴ اقدام به برگزاری اولین دوره آموزشی تحقیق و توسعه مقدماتی و در اردیبهشت امسال اقدام به برگزاری اولین دوره آموزشی تحقیق و توسعه پیشرفته در استان کردیم که منجر به اخذ ۵ گواهی تحقیق و توسعه توسط واحدهای فناور پارک شد.

وی اضافه کرد: با این شرایط تعداد واحدهای R&D  پارک از ۲ به ۸ واحد افزایش یافت که درمجموع از تعداد ۱۰ واحد R&D استان؛ ۸ واحد در پارک علم و فناوری مستقر هستند.

شاکرمی تصریح کرد: ارتقاء سطح آگاهی و دانش مدیران و کارشناسان شرکت‌ها از اولویت‌های پارک‌های علم و فناوری است و معتقد هستیم باید از ظرفیت‌های نهادهای متولی این امر به‌ویژه دانشگاه‌ها برای ارائه خدمات در راستای توسعه دانش و توانمندی شرکت‌ها و افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان استان استفاده شود.