سهم جمعیتی نسل چهارم موبایل ۲۰۰ درصد رشد کرد

سهم جمعیتی نسل چهارم موبایل ۲۰۰ درصد رشد کرد

رئیس دانشکده پست و مخابرات گفت: سهم LTE و LTE advanced از یک میلیارد نفر در میانه‌سال ۲۰۱۳ به بیش از ۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ افزایش‌یافته است.

وحید یزدانیان در کارگاه بین‌المللی «توسعه نقشه راه پهن باند بی‌سیم» که با همکاری دانشکده‌ی پست و مخابرات و اتحادیه‌ی جهانی مخابرات برپا شده است، با اشاره به شعار اتحادیه جهانی مخابرات در روز جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: «کارآفرینی ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌منظور تأثیرات اجتماعی» شعاری است که در نظر گرفته شده و بررسی تجارب جهانی نشان‌دهنده تأثیرگذاری مثبت و مؤثر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گسترش بنگاه‌های اقتصادی است.

وی با بیان اینکه گزارش‌های منتشرشده توسط نهادهای ناظر و مسئول در کشورهای مختلف جهان بیانگر آن است که ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و جرائم سازمان‌یافته نظیر تروریسم و افراطی‌گری در جهان، بیکاری است، گفت: بنابراین توجه به کارآفرینی مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند تأثیر مهمی در ثبات اجتماعی داشته باشد.

او افزود: در جهانی که صنعت و تجارت بر اساس سرعت و رقابت شکل می‌گیرد، توسعه کسب‌وکارهای وابسته به ارتباطات و فناوری اطلاعات وابسته به توسعه پهن باند است و تنها کشورهایی می‌توانند به این ارزش دست یابند که برنامه‌های مدونی برای توسعه پهن باند داشته باشند.

رئیس دانشکده پست و مخابرات گفت: از سوی دیگر آمارهای جهانی نشان‌دهنده روند رو به رشد پوشش جهانی موبایل در نسل‌های ۳ و ۴ است به‌نحوی‌که در سال ۲۰۱۶ حدود ۶ میلیارد نفر از جمعیت جهان تحت پوشش این دو نسل قرارگرفته‌اند و سهم LTE و LTE advanced از یک میلیارد نفر در میانه‌سال ۲۰۱۳ به بیش از ۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ افزایش‌یافته است.

وی اضافه کرد: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که توسعه پهن باند سیار تضمین‌کننده آینده کسب‌وکارهای مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

یزدانیان با بیان اینکه کشور ایران اهمیت این موضوع را درک کرده است، ابراز کرد: برنامه‌های گسترده‌ای را در سطح سیاست‌گذاری برای توسعه پهن باند تدوین نموده و از کلیه‌ی فعالان ارتباطات و فناوری اطلاعات خود نظیر اپراتورها درخواست نموده است که برنامه‌های توسعه خود را در این زمینه تدوین و اجرا نمایند.

وی بیان کرد: رگلاتوری و سازمان‌های دولتی ایران نیز همراه با بخش خصوصی، موضوعات مختلف کلان نظیر تعرفه گذاری، مدیریت فرکانس، سرویس‌های قابل‌عرضه بر بستر پهن باند سیار را موردتوجه قرار داده‌اند.

او افزود: ما بر این باوریم که ایجاد همگرایی بین اجزای برنامه‌های توسعه ملی با سایر برنامه‌های توسعه کشورهای منطقه و ایجاد وحدت رویه در برنامه‌نویسی می‌تواند ضریب اطمینان از پیاده‌سازی برنامه‌ها ارتقاء بخشد و بر این اساس جمهوری اسلامی ایران میزبانی این دوره‌ی آموزشی را برعهده‌گرفته است.

 

رئیس دانشکده پست و مخابرات گفت: ایران ضمن اعلام آمادگی در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک با اتحادیه جهانی مخابرات از طریق بدنه آموزشی خود یعنی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات، آرزومند است برگزاری این دوره آموزشی باعث ایجاد این وحدت رویه در سطوح ملی و منطقه‌ای شده و باعث توسعه همکاری‌ها با اتحادیه جهانی در زمینه تربیت نیروی انسانی شود.