سهم بازی‌های ایرانی در بازار ایران به پنج درصد رسیده است
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگوی ویژه؛

سهم بازی‌های ایرانی در بازار ایران به پنج درصد رسیده است

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از رشد فروش بازی‌های ایرانی در بازار ایران به پنج درصد خبر داد و افزود: طبق آخرین پژوهش‌ها که توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای انجام شده، ایرانی‌ها ۴۶۰ میلیارد تومان در سال برای بازی‌های ویدئویی هزینه می‌کنند.

حسن کریمی قدوسی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه‌شنبه‌شب شبکه دو سیما بیان کرد: از سال ۱۳۸۵ با مصوبه ۵۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی با عنوان بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سه مسئولیت اصلی، حمایت، نظارت و جریان‌سازی تشکیل شد.

وی افزود: بر اساس آخرین آمارهای رسمی، در کشور ۲۳ میلیون نفر گیمر داریم که به‌طور متوسط حدود یک ساعت در روز بازی می‌کنند.

قدوسی ادامه داد: اکنون میانگین سنی بازی‌کنندگان، ۲۱ سال است اما ۳ سال پیش این رقم ۱۶ سال بود.

وی اضافه کرد: ۱۲ درصد این افراد کودک، ۳۳ درصد نوجوانان، ۲۹ درصد جوانان،‌ ۲۵ درصد میان‌سال و یک درصد، کهن‌سال هستند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: ۶۷ درصد کسانی که بازی می‌کنند مرد و ۳۳ درصد زن هستند.

کریمی قدوسی با بیان اینکه بودجه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای کمتر از 7 میلیارد تومان است گفت: حجم فروش بازی‌های رایانه‌ای در کشور ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است.

وی افزود: ۶۵ درصد فروش بازی در کشور برای بازی‌های موبایلی، ۲۰ درصد برای بازی‌های رایانه‌ای و ۱۵ درصد برای کنسول‌های بازی است درحالی‌که در جهان تنها ۳۲ درصد فروش بازی در موبایل است.

قدوسی اضافه کرد: علت این است که هزینه خرید بازی‌های موبایلی ارزان‌تر و فرصت مردم برای بازی در موبایل بیشتر است.

قدوسی افزود: عمده بازی‌های موجود در بازار قاچاق است که در قالب دانلود و رایت بر روی سی‌دی و توزیع آن است و قاچاق مرزی نداریم.

وی با بیان اینکه در یک سال و ۴ ماه گذشته تعامل بسیار نزدیکی با کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داشتیم گفت: تاکنون هزاران لینک توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای فیلترینگ به مراجع زی ربط اعلام شده است.

قدوسی افزود: در ۲ سال گذشته ستاد مبارزه با بازی‌های غیرمجاز رایانه‌ای را تشکیل دادیم که در همه استان‌های کشور با همکاری ادارات کل ارشاد، نمایندگی دارد.

وی گفت: در تهران، ۱۳۶۷ مرکز توزیع بازی‌های رایانه‌ای داریم که از این تعداد اکنون ۱۴۷ مرکز شناسایی شدند که بازی غیرمجاز توزیع می‌کردند و هزار و ۲۲۰ مرکز مجاز هستند.

قدوسی افزود: در یک سال گذشته تقریباً ۴ هزار و ۷۴۷ بازی موبایل را رده‌بندی سنی کردیم که در نوع خود کار بزرگ و سختی بود.

مهدی سالم کارشناس حوزه ارتباطات و فضای مجازی هم با حضور در این برنامه گفت: باید در راستای سالم‌سازی فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای حرکت کنیم.

وی افزود: می‌توان از طریق فیلترینگ، سایت‌های عرضه‌کننده بازی‌های غیرمجاز رایانه‌ای را بست.

سالم با تأکید بر اینکه باید نگاه حاکمیتی کلان‌تر وجدی‌تری بر روی بازی‌های رایانه‌ای حاکم باشد، گفت: باید زیست‌بوم تولید بازی‌های کامپیوتری در کشور شکل بگیرد.