سرمایه کشور مغز فرزندانش است نه نفت و گاز
معاون علمی رییس‌جمهور:

سرمایه کشور مغز فرزندانش است نه نفت و گاز

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: کشوری که به منابع زیرزمینی تکیه دارد پیشرفت نمی‌کند و آینده اقتصاد هر کشور نیروی انسانی آن کشور است.

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با حضور همایش مرکز فن‌آفرینی نوتک که 12 مراد ماه با حضور حمزه قطبی نژاد، مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری دانشگاه شریف و عضو تیم راهبردی نوتک و جمعی از کارآفرینان کشور در سالن جابر بن حیان دانشکده شیمی دانشگاه شریف برگزار شد، ضمن تأکید بر ایجاد خلاقیت و پرورش ایده‌های نو اظهار کرد: آنچه پایه اقتصاد مقاومتی را محکم می‌کند زیست‌بوم است و ما باید آن را در کشور شکل داده و افراد کارآفرین تربیت کنیم.

وی افزود: کشوری که به منابع زیرزمینی تکیه دارد پیشرفت نمی‌کند و آینده اقتصاد هر کشور نیروی انسانی آن کشور است و تصمیم‌گیرندگان کشور باید بفهمند که سرمایه کشور نفت و گاز نبوده بلکه مغز فرزندان است لذا پیشرفت علمی موجود در کشور باید به ثروت تبدیل شود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه این سؤال را مطرح کرد که چرا با وجود تاریخ بازرگانی، فناوری علمی و آوایی چند هزارساله و وجود افرادی چون ابن‌سینا، فارابی و خوارزمی در تاریخ کشور دیگر خلاق نیستیم؟

ستاری نیروی انسانی را نرم‌افزاری برای فعال کردن سخت‌افزار کشور خواند و بر سازمان‌بندی درست تیم کاری برای جلوگیری از شکست تأکید کرد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور اعلام کرد: ما به‌عنوان حامی شرکت‌ها فضا و زیست‌بوم مناسب ایجاد می‌کنیم و برای کار آن‌ها ارزش قائلیم.


شرکت‌های بزرگ صاحب فناوری در کشور نداریم
حمزه قطبی نژاد، مدیر دفتر تجاری‌سازی فناوری دانشگاه شریف و عضو تیم راهبردی نوتک، نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: ما در کشور شرکت‌های بزرگ که صاحب فناوری باشند، نداریم یا کم داریم. کشور ما نیاز دارد با همکاری سازمان‌ها و شرکت‌های خبره در ارتباط باشد تا به بلوغ برسند.
قطبی نژاد، درباره فلسفه وجودی و اهداف و رسالت‌های مرکز فن آفرینی نوتک، اظهار کرد: حدود ۱۰ سال بر شکل‌دهی دانشگاهیان تأکیدداریم و به نظر می‌آید که برای توسعه دانشگاهیان در زمینه کارآفرینی چاره‌ای جز رویارویی با محصولات پیشرفته دنیا نداریم.
دهبیدی پور فعال حوزه کارآفرینی نیز از نتیجه مطالعات خود در این گردهمایی خبر داد و گفت: پایداری و شکست شرکت‌های دانش‌بنیان در گروه انتخاب تیم کاری خوب است.
وی همچنین وجود بازار و فضای کارآفرینی مناسب، وجود سقفی به‌عنوان «منتور» برای حمایت این شرکت‌ها حسب سابقه و تجربه در شرکت‌های مشابه و تأمین منابع مالی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان برای رسیدن به موفقیت لازم دانست.