پارک علم و فناوری قزوین، ظرفیتی عظیم در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان

پارک علم و فناوری قزوین، ظرفیتی عظیم در حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان

باوجودآنکه بیش از یک دهه از تأسیس پارک‌های علم و فناوری در استان‌های کشور می‌گذرد اما هنوز بسیاری از افراد جامعه اطلاعات و آگاهی زیادی از این مراکز و کارکردهای آن ندارند.

پارک‌های علم و فناوری مراکزی برای دانشمندان و نخبگان جوانی است که با گردآمدن در این فضاها در پی درانداختن طرح و ایده‌ای نو و رونق کسب‌وکار و تولید هستند. 
پارک علم و فناوری سازمانی است که به‌وسیله متخصصان حرفه‌ای مدیریت می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکت‌های حاضر در پارک و مؤسسه‌های متکی بر علم و دانش است. 
پارک‌های علم و فناوری باهدف افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکت‌های حاضر در پارک و مؤسسه‌های متکی بر علم و دانش تأسیس‌شده‌اند. 
برای دستیابی به این هدف پارک علم و فناوری، جریان دانش و فناوری را در میان دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار، به حرکت انداخته و مدیریت می‌کنند و رشد شرکت‌های متکی بر نوآوری را از طریق مراکز رشد و فرآیندهای زایشی تسهیل می‌کند. 
پارک همچنین خدمات مناسب دیگری به همراه فضاهای کاری و تسهیلات باکیفیت بالا فراهم می‌کند. 
پارک علم و فناوری استان قزوین از اسفند سال ۹۰ در فضایی به مساحت ۳۰ هکتار ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال فعالیت هست. 
موقعیت این پارک به لحاظ جغرافیایی در نزدیکی دو مرکز مهم دانشگاهی استان انتخاب‌شده است و فاصله آن تا نزدیک‌ترین شهر صنعتی کمتر از ۱۵ کیلومتر است. 
این پارک در ابتدا به‌عنوان پارک دانشگاهی در سال ۸۷ و ذیل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۸۹ توسط وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری گشایش یافت و سپس بر اساس سیاست وزارت علوم، مبنی بر مرجعیت پارک‌های علم و فناوری در حوزه فناوری هر استان و هماهنگ‌کننده مراکز رشد استان، بر اساس مصوبه شصت و یکم کمیته فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌صورت پارک استانی فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین تبدیل‌شدن به قطب علمی و فناوری منطقه، در راستای جذب و تجمیع شرکت‌های فناور و تجاری‌سازی نتیجه تحقیقات با تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه را چشم‌انداز این پارک اعلام کرد. 
دکتر یوسف گرجی افزود: کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش‌محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌های تحقیقاتی و تولیدی و خدماتی جامعه، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکت‌های متکی بر دانش، کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌های بین‌المللی و داخلی، افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت‌های فناور داخلی در سطح بین‌المللی، حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری و حمایت از موسسه‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و مهندسی نوآور باهدف توسعه فناوری و کارآفرینی اهداف تشکیل این پارک‌ها هستند. 
وی اضافه کرد: راهبرد پارک بر تمرکز روی نقاط قوت علمی دانشگاه و از طرف دیگر توجه به نیازهای اقتصادی استان، ارائه خدمات با ویژگی برتر و قیمت ارزان‌تر از طریق ایجاد مراکز رشد در زمینه‌های تخصصی پارک، تمرکز روی زمینه‌های معدن و کانی‌های غیرفلزی، صنایع شیمیایی و شوینده، علوم کشاورزی، مکاترونیک، فناوری اطلاعات و درعین‌حال برقرار کردن امکان فعالیت دیگر صنایع در صورت واجد شرایط بودن است. 
گرجی با اشاره به روند رو به رشد و مستمر ارائه خدمات به واحدهای فناور و دانش‌بنیان از سوی پارک ادامه داد: علاقه داریم امکانات و زیرساخت‌های متنوعی را در اختیار نخبگان جوان قرار دهیم که توسعه و ارتقای این مهم، نیازمند همکاری و برنامه‌ریزی بیش‌ازپیش دستگاه‌های اجرایی هست. 
وی امضای تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مختلف را ازجمله فعالیت‌های انجام‌شده در پارک عنوان کرد و افزود: به‌منظور توسعه و تقویت ارتباطات، بهره‌مندی از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های سایر ارگان‌ها، ایجاد هم‌افزایی در توانایی‌های طرفین، تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاه‌های مرتبط استانی منعقدشده است و صنایع با فناوری بالا و دارای بخش‌های تحقیق و توسعه مخاطبین پارک هستند که تعدادی از آن‌ها ازجمله تام لوکوموتیو، ماشین‌سازی نیرومحرکه، بسا پارس صنعت، زنجان برنز، سامانه‌های کنترل دقیق در پارک حضور دارند. 
گرجی درباره تفاهم‌نامه‌های پارک گفت: تفاهم‌نامه‌های خارجی پارک علم و فناوری استان قزوین برابر با مورد و مجموع تفاهم‌نامه‌های پارک با مراکز و نهادهای داخل کشور به ۱۵ مورد می‌رسد. 
وی افزود: در سال ۹۵ برنامه‌ریزی مشترکی با شرکت شهرک‌های صنعتی استان صورت گرفته که واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های صنعتی که هنوز فعال نشده‌اند در پارک فعال شوند. میزان صادرات محصولات فناورانه پارک هشت میلیون دلار بود


گرجی خاطرنشان کرد: مجموع صادرات محصولات فناورانه و دانش‌بنیان پارک علم و فناوری استان قزوین به خارج از کشور در سال گذشته بالغ‌بر هشت میلیون دلار بوده است. 
وی با اشاره به مهم‌ترین موانع و مشکلات پارک علم و فناوری استان گفت: بخشی از مشکلات، زیرساختی است مانند تأمین آب شرب که جهت رفع آن جلسات متعددی با دستگاه‌های مرتبط برگزارشده است و استاندار محترم نیز در بازدید اخیر خود از پارک قول مساعد پیگیری داده است. 
گرجی عدم آشنایی مردم نسبت به پارک‌ها و مراکز رشد را از دیگر موانع مهم در این زمینه اعلام کرد و ادامه داد: البته در چند سال گذشته این آشنایی بهبودیافته است که آمار درخواست پذیرش‌های ما نیز گویای آن هست و ما هم برنامه‌های جامعی را جهت آشنایی طیف گستره مخاطبین با ساختار مراکز رشد و پارک تدارک دیده‌ایم. 
وی حمایت از رویدادهای کارآفرینی، دوره‌های آموزشی و برگزاری تورهای بازدید از واحدهای فناور که از مدت‌ها پیش ادامه داشته است را ازجمله اقدامات پارک علم و فناوری استان در جهت آشنایی مردم با فعالیت‌های این پارک‌ها اعلام کرد. 
این مسئول یادآور شد: برخی مشکلات نیز از ناآشنایی سایر دستگاه‌ها از ظرفیت‌ها و تسهیلات دیده‌شده در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است که با امضای تفاهم‌نامه‌ها و جلسات مشترک تلاش در رفع آن داریم. فرهنگ‌سازی حضور خیرین در کارهای جدید کار دشواری است 


وی با تأکید بر حضور خیرین در پیشبرد امور پارک‌های علم و فناوری خاطرنشان کرد: در خصوص مجمع خیرین مسئله‌ای که وجود دارد نگاه سنتی به امور خیر است که بسیاری از خیرین دارند و ایجاد فرهنگ حضور خیرین در کارهای جدید به‌ویژه در حوزه علم و فناوری کار دشواری است. 
گرجی گفت: امروزه اقدامات گسترده‌ای در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری صورت می‌گیرد که در پارک علم و فناوری استان قزوین، بخش عمده‌ای از این قبیل فعالیت‌ها با امور کارآفرینی همراه است. 
وی افزود: خیرین و نیکوکاران که علاقه به پیشرفت جامعه دارند و با نیت خیر برای رفع مشکلات جامعه تلاش می‌کنند، می‌توانند با گرایش به حوزه فناوری و تزریق سرمایه‌های خود در این زمینه اقدامات ارزشمندی انجام دهند چرا که بهبود وضعیت اشتغال آثار مطلوب بسیاری به دنبال دارد. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین با اشاره به تشکیل مجمع خیرین حامی فناوری در استان از سال گذشته افزود: تشکیل این مجمع، گامی مثبت و ارزشمند در پارک علم و فناوری استان قزوین محسوب می‌شود زیرا فرهنگ کار خیر را در جامعه نهادینه می‌سازد؛ لازم است تا با توجه بیش‌ازپیش خیرین محترم، عملی شدن تصمیمات و برنامه‌های اجرایی تحقق یابد. 
وی بر لزوم حمایت از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی اساتید و دانشجویان توانمند کشور تأکید کرد و ادامه داد: پارک علم و فناوری استان قزوین این آمادگی را دارد تا با توجه به توان و ظرفیت خود از برنامه‌های تحقیقاتی و ایده‌های خلاقانه دانشجویان حمایت کند. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: اقدامات بسیاری برای حمایت و جذب دانشجویان و نخبگان توانمند استان قزوین و سایر استان‌ها صورت گرفته است و اکنون طرح‌های مطرح‌شده در کمیته پذیرش پارک علم و فناوری در قالب واحدهای فناور، اقدامات و برنامه‌های علمی خود را با محوریت کارآفرینی دنبال می‌کنند. بیش از ۸۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری قزوین حضور دارند 


گرجی اظهار کرد: حضور و فعالیت بیش از ۸۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری استان قزوین که تعدادی از آن‌ها دارای مجوز دانش‌بنیان هستند و به‌صورت روزافزون بر تعداد این واحدها افزوده می‌شود، بیانگر تلاش مسئولان پارک علم و فناوری استان قزوین در راستای حمایت از نخبگان است. 
این مسئول یادآور شد: در چند ماه آینده یک ساختمان جدید به مجموعه پارک علم و فناوری استان قزوین افزوده می‌شود که می‌توان بیش از ۱۰۰ شرکت و واحد فناور جدید را در این محیط جذب کرد. 
وی با اشاره به روند رو به رشد و مستمر ارائه خدمات به واحدهای فناور و دانش‌بنیان از سوی پارک اظهار کرد: همچنین سوله چندمنظوره نیز از دیگر فضاهای جدیدالاحداث پارک است که مجتمع کارگاهی شماره یک آن‌هم اکنون در حال استفاده و فاز بعدی نیز در حال تکمیل شدن است. 
گرجی گفت: طرح جامع پارک علم و فناوری که در سال گذشته به تصویب رسید، در چند ماه اخیر برنامه رو به رشدی را برای انجام امور عمرانی طی کرده است و انتظار می‌رود با توجه به اهمیت گسترش فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی، سرعت اجرای اقدامات اجرایی در این زمینه ارتقا یابد. 
وی با اشاره به‌ردیف بودجه سالانه استانی اختصاص‌یافته به پارک علم و فناوری تصریح کرد: بهبود این مهم نیز یکی از اموری است که می‌تواند در رشد خدمات قابل‌ارائه به نخبگان و کارآفرینان مفید و مؤثر باشد تا ضمن توسعه برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی، میزان جذب افراد جویای کار رشد کند. 
گرجی در ادامه با بیان اینکه مسئولان پارک علم و فناوری علاقه فراوانی به توسعه امور پژوهشی و تحقیقاتی دارند، خاطرنشان کرد: واحدهای صنعتی داخل و خارج از استان می‌توانند با استقرار در پارک علم و فناوری و راه‌اندازی مراکز تحقیق و توسعه (R&D) خود علاوه بر اینکه محصولات نو و مخاطب پسندی را به بازار عرضه می‌کنند، زمینه اشتغال آفرینی را بیش از گذشته در جامعه فراهم کنند. 
گرجی گفت: پارک علم و فناوری می‌تواند برای تمام واحدهای تازه‌وارد، زیرساخت‌های خدماتی موردنیاز مانند اینترنت، برق، خطوط تلفن و آب شرب را تأمین کند تا روند برنامه‌های موردنظر آن‌ها با پویایی و سرعت دنبال شود. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین یادآور شد: در حال حاضر اقداماتی برای گسترش تعاملات بین‌المللی و استفاده از ظرفیت برندهای خارجی در پارک علم و فناوری استان قزوین برنامه‌ریزی و اجراشده است که همچنان ادامه دارد و تلاش می‌شود طی رایزنی با مسئولان مربوطه تعدادی از برندهای معتبر را جذب کنیم؛ چرا که تحقق این مهم، رشد سرمایه‌گذاری را نیز به همراه دارد.  مرکز رشد تخصصی هنر در پارک قزوین راه‌اندازی می‌شود 


وی از راه‌اندازی یک مرکز رشد تخصصی هنر در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این کار موجب شکوفایی جنبه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جامعه می‌شود. 
گرجی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی هنر در پارک علم و فناوری قزوین، گفت: هرچند وظایف ذاتی این مجموعه ایجاد ظرفیت در راستای اقتصادی کردن فعالیت‌ها است، اما تلاش داریم با توجه به نیاز هنرمندان برای در اختیار داشتن فضایی که بتوان از آن برای آموزش نیروهای جوان بهره‌برداری کرد، با توجه به امکانات موجود، در خصوص آموزش علاقه‌مندان به عرصه هنر نیز به‌مرور اقدام‌های مؤثری را انجام دهیم. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین یادآور شد: با ایجاد مرکز رشد تخصصی هنر در پارک علم و فناوری، علاقه‌مندان این رشته در زمینه‌های گوناگون ازجمله خطاطی، نگارگری و سایر رشته‌ها می‌توانند به مرکز رشد وارد و از زیرساخت‌های موجود آن استفاده مطلوب را ببرند. 
گرجی اضافه کرد: برنامه‌ریزی در زمینه فعالیت‌های هنری و پیوند زدن آن با اقدام‌های اقتصادی می‌تواند موجب معرفی هرچه بهتر کارهای هنری به گروه‌های مختلف سنی نیز شود. 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از اصلی‌ترین رسالت‌های پارک است برای تحقق این امر در مرحله اول لازم است شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی‌شده و فرایند پذیرش درباره آن‌ها صورت گیرد، ازاین‌رو واحد پذیرش پارک استان با ارائه اطلاعات و مشورت‌های لازم در مصاحبه حضوری اولیه، تدوین و ارائه برنامه کاری در دوره رشد مقدماتی برای هر واحد و بررسی کارشناسی ایده‌های ارائه‌شده و جلسه کارشناسی برای هر واحد درباره پذیرش آن اقدام می‌کند.  قزوین می‌تواند به پایلوت انرژی‌های نو در کشور تبدیل شود


وی در ادامه همچنین با اشاره به راه‌اندازی مرکز رشد تخصصی انرژی‌های نو در آینده نزدیک گفت: استان قزوین می‌تواند به‌عنوان پایلوت انرژی‌های نو مطرح باشد و با توجه به عقد تفاهم‌نامه همکاری جهت راه‌اندازی یک مرکز رشد تخصصی انرژی‌های نو، این موضوع در اولویت کاری تمام واحدهای ستاد پارک علم و فناوری استان قرار دارد. 
گرجی تعداد واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان استان را ناکافی دانست و ادامه داد: با توجه به موقعیت استان قزوین به‌عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی و صنعتی، امیدواریم با تقویت و افزایش این واحدها نقش مؤثری در زمینه بهبود اقتصاد کشور ایفا کنیم. 
وی سند توسعه فناوری نانو را نیز یکی از سندهای در دست تهیه پارک علم و فناوری استان عنوان کرد و افزود: امروزه نانو در تمام زمینه‌های مختلف کاربردهای فراوانی دارد، اما متأسفانه در استان قزوین به‌جز چند شرکت محدود از آن استفاده نمی‌کنند و امیدواریم بتوانیم با تدوین این سند از آن استفاده و در جهت تسریع برنامه‌های توسعه‌ای کوتاه‌مدت و بلندمدت بکار گیریم. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین با تأکید بر تقویت ارتباط بین دانشگاه و صنعت افزود: ارتباط دانشگاه با صنایع صاحب‌تجربه و مهارت و احصای نیازهای آنان و قرار دادن امکانات آن‌ها در اختیار دانشگاه موجب افزایش کیفیت محصولات و درنتیجه قطع وابستگی به خارج، شکوفایی اقتصاد، بازاریابی محصولات و همچنین افزایش دانش دانشگاه‌ها می‌شود. 
گرجی با اشاره به اینکه در حال حاضر واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان در عرصه‌های گوناگون علمی فعالیت دارند، ادامه داد: برخی از این واحدها طی سال‌های گذشته با حمایت‌های ارائه‌شده در این مجموعه حضورداشته‌اند که باید ازاین‌پس برای استقلال خود تلاش کنند. 
وی مستقل شدن شرکت‌های فعال در پارک علم و فناوری را برای توسعه خود امری لازم و ضروری عنوان و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی چند ماه آینده اقدام‌های مطلوبی در این زمینه انجام می‌شود. 
گرجی خاطرنشان کرد: تا زمانی که بهره‌برداری مالی و نفع اقتصادی از طرح‌ها و اقدام‌های صورت گرفته برای واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری ایجاد نشود، نمی‌توان رشد و پیشرفت را برای ایده پردازان و صاحبان کسب‌وکار انتظار داشت و به همین دلیل توجه به عرصه‌های اقتصادی اهمیت فراوانی دارد. 
وی ادامه داد: ایده پردازان جدیدی که به مراکز رشد در عرصه‌های مختلف وارد می‌شوند باید به فعال کردن ظرفیت‌های اقتصادی و بهره‌برداری مالی از طرح‌های خود توجه فراوان کنند زیرا این کار مزایای بسیاری به همراه دارد. 
به گفته وی، استفاده از توانمندی شرکت‌ها از یکدیگر و روابط متقابل پارک علم و فناوری با آن‌ها موجب پویایی، توسعه روزافزون و شکوفا شدن ظرفیت‌های اجرایی شده و تحقق اهداف مدیریتی آن‌ها را در زمان کوتاه‌تری به همراه خواهد داشت. 
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین ادامه داد: شناخت بازار هدف از سوی ایده پردازان و در نظر گرفتن بهترین راهکار فروش محصولات همواره از اهمیت بسزایی در امر موفق شدن واحدهای فناور داشته و پارک علم و فناوری استان نیز در این راستا برنامه‌ریزی مطلوبی را برای واحدهای فناور و دانش‌بنیان انجام داده است. 
این مسئول ایجاد تنوع در محصولات تولیدشده را موضوع مهمی دانست و گفت: واحدهای فناور و دانش‌بنیان باید به این امر مهم توجه داشته باشند زیرا اقوام و اقشار مردمی و گروه‌های مختلف سنی دارای نیازهای متفاوتی هستند. 
وی در پایان یکی از مشکلات واحدهای فناور را خیلی بزرگ فکر کردن برشمرد و افزود: این مسئله موجب می‌شود گاهی اوقات از برخی مسائل کوچک و اقدام‌های پایه غفلت کرده و برخی نیازهای کوچک اما مهم مردم را فراموش کنیم.