تیم استارت‌آپ‌ خود را عاقلانه انتخاب کنید.

تیم استارت‌آپ‌ خود را عاقلانه انتخاب کنید.

کارآفرینان در طی روزهای نخست راه‌اندازی استارت‌آپ خود، با مسائلی چالشی همچون یافتن سرمایه‌گذار و اولویت‌بندی استراتژیک کار خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ اما حتی در آن شرایط بسیار دشوار، انتخاب تیم استارت‌آپ مناسب، باید در بالای لیست اولویت‌های شما باشد.

John Paul Engel، رئیس مرکز دانش سرمایه‌گذاری بیان می‌کند که: «استخدام درست اعضای تیم برای موفقیت شما حیاتی است. » باید بتوانید افرادی را پیدا کنید که به کار بچسبند و آن را رها نکنند؛ یعنی افرادی که پیش برنده کار باشند و بتوانند صرف‌نظر از منابع و چالش‌های پیش رو، وظایفشان را انجام دهند.

یک تیم استارت‌آپی خوب، فرهنگی می‌سازد که شرکت را شبیه خانواده‌ای می‌کند که اعضایش از اینکه عضو این خانواده هستند احساس خوبی دارند. این‌که بتوانید با حسی خوب شروع به کار کنید و بدانید چه تمایل به استخدام چه افرادی دارید و چه شخصیت‌هایی را دوست ندارید استخدام کنید، از اهمیت بالایی برخوردار است. Tim Eisenhauer، یکی از بنیان‌گذاران و روسای Axero(یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار اجتماعی بوت‌استرپ است که به کمک 23 نفر از کارکنانش رشد یافته است.) بیان می‌کند که «شما به افرادی نیاز دارید که بخورند، بخوابند و آرمان‌ها و اهداف شرکت را مانند هوا تنفس کنند. شما به افرادی نیاز دارید که به اهداف شرکت خیلی بیشتر از یک حس انجام‌وظیفه باور داشته باشند.»

Ryan Sanders، مدیر عملیات و یکی از بنیان‌گذاران BambooHR (سیستم اطلاعات آنلاین منابع انسانی) بیان می‌کند «ازآنجاکه معمولاً در استارت‌آپ‌ها منابع مالی با دقت بیشتری خرج می‌شود، اگر به دنبال افرادی با تجربه‌های بالا باشید، ممکن است همیشه قادر به استخدام اولین انتخاب خود در یک استخدام جدید نباشید». اگر در استخدام، نگرش افراد برایتان اهمیت دارد و تمایل دارید که افراد استخدام‌شده در حین کار یاد بگیرند و آموزش ببینند، می‌توانید فردی با تجربه‌های کمتر را استخدام کرده تا بتوانند در حین کار آموزش ببیند.

Ryan Sanders دوست دارد که افرادی دارای خصوصیات زیر را استخدام کند:

- فروتنی و تواضع (Humility): چراکه افراد فروتن قابل‌تعلیم و خودآموز هستند.

- صداقت (Honesty): شما نیاز به کارکنانی دارید که در هر وضعیتی قابل‌اعتماد باشند.

- سخت‌کوشی (Hard-working): افراد سخت‌کوش در کارهایی که انجام آن‌ها به زمان نیاز دارد و ممکن است طول بکشد، صبور بوده و تمایل به انجام کارها تا پایان دارند.

اینکه استارت‌آپ‌ها انتخاب یک تیم درست را اولویت اصلی خود قرار دهند بسیار ضروری است، اما طی کردن با احتیاط مسیر انتخاب تیم نیز، بسیار مهم است. Kurt Greene مالک شرکت Arrow G Consulting, LLC بیان می‌کند «اشتباه رایجی که در این زمینه وجود دارد انجام خیلی سریع این کار است. ممکن است در مرحله شروع یک کسب‌وکار فشار زیادی برای انجام سریع همه کارها متحمل شوید ولی باید در مورد مرحله «ایجاد تیم مناسب» خیلی با احتیاط برخورد کنید.»

از دام‌های بالقوه دیگر، طرفداری از متخصصان فنی با مهارت‌های مدیریتی یا رهبری بیشتر است. «در یک استارت‌آپ، رهبران باید بدانند که چگونه افراد، پروژه‌ها و مشکلات را از همان ابتدا مدیریت کنند.» او می‌گوید، آموزش یک رهبر قوی برای تکنولوژی کسب‌وکارتان بسیار راحت‌تر از این است که یک متخصص تکنولوژی را برای نحوه‌ی مدیریت یک تیم آموزش دهید.

Helen Wheeler مشاور اصلی شرکت Alexander Mann Solutions(ارائه‌دهنده خدمات مدیریتی و جذب استعداد و اهمیت آن در فرآیند مصاحبه) تذکر می‌دهد «اگر نمی‌دانید که چگونه با فردی به‌درستی مصاحبه کنید، حتماً این مهارت را یاد بگیرید. مصاحبه یک علم است و شما واقعاً باید برای درک بهتر آن زمان زیادی را صرف کنید.»

Helen Wheeler همچنین اظهار می‌کند که کارآفرینان از اینکه به کارکنان جدید خود اجازه ساخت فرهنگ شرکت را بدهند، نمی‌ترسند. او هشدار می‌دهد که «ممکن است ایده‌هایی برای چشم‌انداز کسب‌وکارتان داشته باشید، اما اگر فقط برای رسیدن به این چشم‌انداز افراد تیم را استخدام کنید، احتمال دارد جایگاهی که استارت‌آپ ممکن است به آنجا برسد را از دست بدهید.»

درنهایت اینکه، Richard Gravelin مدیر فروش منطقه‌ای انتشارات شرکت بازرگانی دانشگاه هاروارد، بیان می‌کند «باید به تنوع و تناسب فرهنگی در انتخاب تیم هم توجه داشته باشید. تنوع، کلید ساخت تیم‌های دارای مهارت‌های تصمیم‌گیری، همکاری و خلاقیت قوی است. در انتشارات بازرگانی دانشگاه هاروارد، ما با شرکت‌های مختلف در مورد هوش عاطفی و تناسب فرهنگی و اینکه چگونه هردوی آن‌ها برای استخدام اعضای تیم مناسب حیاتی هستند، صحبت می‌کنیم».