شتاب توسعه ICT با سرمایه‌گذاری خارجی
همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در کسب‌وکار فاوا برگزار شد

شتاب توسعه ICT با سرمایه‌گذاری خارجی

همایش سه‌روزه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات روز گذشته با حضور ۱۹ شرکت از ۱۱ کشور هنگ‌کنگ، ترکیه، امارات، ارمنستان، چین، نیجریه، کره جنوبی، آلمان، هند، کانادا و روسیه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آغاز به کار کرد. این همایش باهدف معرفی توانمندی‌های علمی و تکنولوژیک ایران در حوزه ICT، معرفی مزیت‌های رقابتی ایران در تولید نرم‌افزار و محتوا، تجهیزات و زیرساخت‌های ICT و خدمات الکترونیک، تهیه فهرستی از فرصت‌های آماده سرمایه‌گذاری در حوزه ICT ایران، اعلام قوانین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران و روش‌های تأمین مالی پروژه‌ها به شیوه سرمایه‌گذاری خارجی برگزار شد. رئیس کمیسیون ارتباطات و فناوری اطلاعات اتاق ایران در آیین افتتاح این همایش گفت: در شرایطی که تحریم‌های اقتصادی ارتباط ایران را با صنایع بزرگ جهان قطع و امکان توسعه کشور را از تولیدکنندگان سلب کرده است، بااین‌حال با گشایش مجدد دروازه‌های تجارت جهانی رو به ایران فرصتی برای سایر کشورها فراهم‌شده تا برای توسعه بازارهای خود به فکر سرمایه‌گذاری در ایران باشند. محمدرضا طلایی افزود: اگرچه در این مدت پیشرفت‌های نسبی در این حوزه وجود داشته؛ بااین‌حال، حوزه مذکور در بازارهای جهانی ناشناخته است و انتظار می‌رود با برگزاری همایش‌هایی ازاین‌دست ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری کشور معرفی شود. وی افزود: بر این اساس، اتحادیه نرم‌افزار کشور با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در جهت معرفی قابلیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور در صنعت فاوا قدم برداشته و شرایط را برای همکاری ۱۹ شرکت از ۱۱ کشور فراهم کند.

ICT موتور محرک اشتغال کشور

در ادامه، عضو هیئت‌مدیره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به روند پرفراز و فرود توسعه اقتصادی بیان کرد: توسعه یک امر اتفاقی نیست، همچنین در مسیر جهانی توسعه یک حرکت واگرا نیست. همه کشورها بر اساس روند توسعه در جهان حرکت کرده و جایگاه و مسیر خود را در این جریان پیدا می‌کنند. آن چیزی که باعث کندی یا تندی روند توسعه اقتصادهای جهانی می‌شود در هنر شناختن ابداعات جهانی و بومی‌سازی متناسب با مبنای ظرفیت‌های کشور است. پدرام سلطانی اشاره کرد: کشورهایی که بر این روند جهانی جامعه اطلاعاتی مستقر شدند و ظرفیت‌های خودشان را با حرکت جامعه اطلاعات و ارتباطات پیوند زدند، توانستند مسیر را سریع‌تر طی کنند. این در حالی است که در نقشه تقسیم‌کار جهانی در هر منطقه‌ای از دنیا این فرصت برای یک یا چند کشور وجود دارد که بتوانند موتور رشد و توسعه باشند. وی افزود: در منطقه خاورمیانه با توجه به ظرفیت انسانی که در ایران وجود دارد، کشور ما می‌تواند در این منطقه موتور محرکه و پیشگام باشد. بر اساس آمار معتبر تعداد مهندسان در ایران به نسبت کل جمعیت در دنیا یک است. این آمار و ظرفیت انسانی که در کشور ایجادشده با هر صاحب سرمایه و ایده‌ای حرف می‌زند. به همین دلیل پس از امضای برجام یکی از بخش‌هایی که بیشترین اقبال را برای جذب سرمایه دارد ICT و استارت‌آپ‌ها است.

سلطانی: اصولاً شاکله ICT در کشورهای پیشرو در این صنعت بر این است که دولت به‌عنوان سیاست‌گذار و تعیین‌کننده استانداردها فعالیت کند و توسعه با بخش خصوصی داخلی یا اشتراک بخش خصوصی با سرمایه‌گذار خارجی‌شکل بگیرد.


وی ادامه داد: مقالات و گزارش‌ها را که در روزنامه‌ها و مجلات معتبر مرور می‌کنیم، می‌بینیم بیشترین توجه و تمرکز بیش از صنعت نفت و گاز روی صنعت ICT است. بر این اساس باید توجه به این صنعت بیشتر و بیشتر شود و بستر برای گسترش سرمایه‌گذاری هم‌زمان داخلی و خارجی فراهم شود. جالب اینکه سرمایه‌گذار خارجی بیشتر از داخلی متوجه و متمرکز این موضوع است که یکی از ایرادات وارده بر بخش خصوصی و گفتمان ضعیف بخش خصوصی و دولتی است. عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بیان کرد: فرصت‌هایی ازاین‌دست می‌تواند شرایط را با آهنگ سریع‌تری تغییر دهد. شبکه‌های اجتماعی و حضور فزاینده شهروندان در اینترنت و استفاده از اینترنت با آهنگ رشد دورقمی جامعه ما را در ابعاد مختلف تکان می‌دهد و همه این‌ها منشأ در فضای مجازی دارد. ما با یک‌روند اجتناب‌ناپذیر پیوستن و استفاده شهروندان از اینترنت و موبایل مواجهیم و نمی‌توانیم آن را کند یا متوقف کنیم، بلکه سیاست اصلی مبنی بر توسعه آن است.

وی افزود: کوشش دولت در حوزه ارتباطات طی این سه سال قابل‌ستایش است. البته دستاوردها می‌توانست با حضور بخش خصوصی رشد بیشتری پیدا کند. ما اعتقادداریم در حوزه ICT، نیاز بیشتری به آزادسازی و حضور بخش خصوصی داریم. اصولاً شاکله ICT در کشورهای پیشرو در این صنعت بر این است که دولت به‌عنوان سیاست‌گذار و تعیین‌کننده استانداردها فعالیت کند و توسعه با بخش خصوصی داخلی یا اشتراک بخش خصوصی با سرمایه‌گذار خارجی شکل بگیرد. سلطانی خاطرنشان کرد: باید روی بخش توسعه تمرکز وجود داشته باشد، چرا که در غیر این صورت در استفاده از ظرفیت‌ها عقب می‌مانیم و روند توسعه با بوروکراسی موجود و عدم استقرار دولت الکترونیک با کندی مواجه می‌شود. فرصت ایجاد شغل را باید در نظر بگیریم. حوزه ICT به‌عنوان یک کاربر موتور اشتغال کشور خواهد بود و فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد به‌ویژه در شرایطی که معضل بیکاری برای دولت دغدغه اصلی است. وی ادامه داد: چارچوب اقتصاد کشور تاکنون بر پایه نفت و گاز بوده که ذاتاً اشتغال‌زا نیست درحالی‌که سرمایه‌گذاری برای اشتغال در این صنعت چند برابر ICT است. اپلیکیشن های روی موبایل هرکدام یک فرصت شغلی است. حوزه نفت و گاز گره‌گشای اقتصاد کشور ما نخواهد بود. ما باید به دنبال ایجاد به دلیل بومی‌سازی مدل‌های کسب‌وکار مبنی بر ICT باشیم که سرعت بیشتری به توسعه بدهد.

ایجاد کریدور ICT در مهرشهر کرج

سخنران دیگر این مراسم معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که مطالب خود را با اشاره به چند اتفاق خوب در حوزه ICT آغاز کرد و گفت: در حوزه ICT در کشور چند اتفاق خوب رخ‌داده است، توسعه پهن باند، دسترسی به اینترنت برای حجم وسیعی از مخاطبان و صدور پروانه‌های تازه برای ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت (FCP) باهدف رشد اقتصادی کشور است. زمینه‌ای فراهم شد تا رشد اقتصادی کشور از منظر خاصیت توانمندسازی صنعت ICT موردحمایت قرار بگیرد. امیرحسین دوایی بیان کرد: در حال حاضر در کشور سی‌وهفت میلیون کاربر اینترنت وجود دارد و ضریب نفوذ اینترنت ۴۷ درصد است. حدود ۲۸/۱مشترک اینترنت پرسرعت هستند که نوزده میلیون مشترک از طریق تلفن همراه به اینترنت متصل‌اند و تعداد ارتباطات مشترکان تلفن همراه هفتادوشش میلیون نفر است. وی افزود: از منظر شاخص‌های کلان بخش ICT، زیرساخت اصلی شبکه فیبر نوری در مدت روی کار آمدن دولت یازده از پنجاه‌ویک هزار کیلومتر به پنجاه‌وهفت هزار و صد و پنجاه‌وهشت کیلومتر و ظرفیت شبکه دیتای کشور از ۶۲۴ گیگا بیت، به چهار هزار گیگا بیت بر ثانیه رسیده است. همچنین ظرفیت دسترسی بین‌المللی با رشد هشت‌درصدی ۵۶۴ گیگا بیت شد.
توسعه مراکز داده استانی چهار برابر شده و ارتباط دستگاه‌های اجرایی به شبکه تبادل داده ملی (NIX) به ۱۰۹ دستگاه رسیده است؛ در همین حال پوشش پایش فضای فرکانسی کشور ۵۶ درصد شده و ۱۱۰ گیگاهرتز از این فضا تحت پوشش قرار دارد. وی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ۹۲ تا سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه پهن باند تحت بستر شبکه ملی اطلاعات است که پیش‌بینی‌شده بیش از دوسوم آن را بخش غیردولتی محقق کند. ۱۱ هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت، شانزده هزار و پانصد میلیارد ریال برای نظارت بر طیف امواج فرکانسی، چهارده هزار و پانصد میلیارد ریال توسط دولت برای توسعه خدمات روستایی و مناطق کمتر توسعه‌یافته و ۱۱ هزار میلیارد ریال برای توسعه فناوری فضایی سرمایه‌گذاری شده که حدود پنج هزار میلیارد ریال آن توسط بخش غیردولتی محقق خواهد شد.

معاون وزیر اطلاعات اظهار کرد: ایجاد و توسعه کریدور علم و فناوری یکی دیگر از بخش‌های ICT است که ماهیت متفاوتی از سایر بخش‌ها دارد، این کریدور از چند پهنه جغرافیایی تشکیل می‌شود، دو پهنه اصلی یکی منطقه ویژه پیام در مهرشهر کرج است که یک بخش پذیرش شرکت‌های توزیع‌کننده سقف در حوزه IT از طریق سرمایه‌گذاری بین‌المللی فعالیت می‌کند. بحث دیگر ایجاد یک شهر ICT است. درواقع، طرح ایجاد کریدورهای علم فناوری باهدف توسعه فناوری‌های نوین و با سرمایه‌گذاری حدود ۱۴ ریال در کشور ایجاد خواهد شد. وی افزود: راه‌اندازی پارک اینترنت اشیا یا IOT در جاده کرج که ۲۰ هکتار زمین خریداری‌شده تا با احداث آن شرکت‌های داخلی و خارجی با رویکرد تولید نرم‌افزارهای (اپلیکیشن) قابل‌رقابت در جهان در آن مستقر شوند. برآورد می‌شود تا سال ۲۰۲۵، اثربخشی صنعت ICT در اقتصاد جهانی به ۲۰ هزار میلیارد دلار برسد و فضای رقابت در اقتصاد بین‌الملل را تغییر دهد.

دوایی گفت: حجم سرمایه‌گذاری دولت در بخش زیرساخت‌ها بالغ‌بر ۳۵۰ میلیارد تومان از آذر سال گذشته تاکنون است که حدود دو برابر آن از سمت بخش خصوصی انجام‌گرفته است که درمجموع به رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. پیش‌بینی‌شده در برنامه پنج‌ساله شش توسعه کشور بیش از ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) صورت گیرد که ۲۰۰ میلیارد ریال آن را دولت انجام خواهد داد. وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی برنامه‌هایی برای حمایت از ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی دارند. بااین‌حال در تولید محتوای داخلی فضای مجازی، راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی بومی (OTT) و شبکه‌های ایرانی توزیع محتوا (CDN) را در برنامه داریم که با ایجاد مراکز تبادل اطلاعات داخلی (IXP) و رسیدن تعرفه آن‌ها به حداقل، علاقه‌مندی برای سرمایه‌گذاری در این بخش مشهود است. معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان یادآور شد: در حال حاضر سهم ترافیک ارتباطات داخلی و خارجی مساوی است که انتظار می‌رود تا سال آینده سهم ترافیک داخلی به ۶۰ درصد برسد. همین امر باعث شده ISP به‌عنوان مراکز تبادل داده‌های داخلی با تعرفه صفر در کشور ایجاد شود، شرکت‌های خدمات اینترنتی و اپراتورها مایل‌اند سرمایه‌گذاری کنند. برای نمونه می‌توان به ایجاد CDN در شیراز اشاره کرد که ظرفیت ISP و مشتری داخلی هم‌زمان وجود دارد. این مسئله موجب ارتقای تکنولوژی و تقویت CDN در کشور شده و سودآوری اقتصادی را در پی خواهد داشت.

میهمانان خارجی
یکی از سخنرانان این همایش خانم مارتینا لوبون، مدیرکل نمایشگاه‌های CEBIT هانوفر بود که گفت: همه‌ساله حدود صد و هشتاد هزار غرفه مشارکت‌کننده و ده میلیون بازدیدکننده در نمایشگاه‌های آلمان شرکت می‌کنند. باوجود اینترنت، نمایشگاه‌ها همچنان به‌عنوان یک ابزار مدرن و چندکاره در بازاریابی به‌حساب می‌آیند که تأثیرات اقتصادی و اجتماعی قابل‌توجهی را به دنبال دارند. کشور آلمان به دلیل بهره‌وری بالا اقتصادی، سطح بالای رقابت درزمینهٔ تکنولوژی با کشورهای دیگر و دارا بودن افراد متخصص و مجرب درزمینهٔ برگزاری نمایشگاه، تبدیل به بهترین مکان نمایشگاهی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی شده است.

وی ضمن برشمردن مزایای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی اظهار کرد، بسیاری از شرکت‌های صاحب‌نام همچون TUI، Continental،Volkswagen و شرکت‌های بزرگ بیمه حضور قدرتمندی در هانوفر دارند. گسترش سریع و عظیم رسانه‌های اجتماعی، دیجیتالی شدن و … تأثیر بسزایی در ایجاد فرصت‌ها، رقابت‌ها و کسب‌وکار جدید در اروپا دارند. دیگر سخنران خارجی این همایش معاون مرکز تحقیقات الکترونیک و ارتباطات کره جنوبی بود که با اشاره به راه‌اندازی صنعت ICT این کشور از سال ۱۹۷۰ بیان کرد: کره جنوبی از سال ۱۹۷۰، بخش ICT را فعال کرد و ظهور این تکنولوژی باعث شد GDP کره رشد چشمگیر ۶۰ درصدی داشته باشد و در این میان سهم ICT از رشد GDP بالغ‌بر هشت درصد بود. دکتر یونگ بی چویی گفت: دولت کره جنوبی در سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۳ یک صندوق به ارزش بیش از ۳/ ۵ میلیارد دلار باهدف سرمایه‌گذاری روی واحد R&D صنعت ICT راه‌اندازی کرد. سیاست‌گذاری و تعیین مقررات متمرکز دولت، تشویق کسب‌وکارهای ICT برای ورود به بازارهای جهانی و ایجاد بازار آزاد در این صنعت رموز موفقیت کره در ICT بوده و برنامه آن برای ۲۰ سال آینده تقویت و به‌روز کردن زیرساخت‌ها است.