کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی شد

کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی شد

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از طراحی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات در این وزارتخانه خبر داد و گفت: این کریدور با رویکرد جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تقویت سرمایه‌گذاران خطرپذیر و خلاق و افزایش تولید محتوای فناورانه در کشور طراحی‌شده است.
امیرحسین دوایی روز شنبه در نشستی با خبرنگاران با تشریح جزییات این برنامه اظهار داشت: در راستای تحقق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شش پروژه به این وزارتخانه محول شده که ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از این موارد است. 

وی با یادآوری اینکه امروز کشورهای مطرح در حوزه فناوری اطلاعات (آی تی) ازجمله کره جنوبی راهبرد ایجاد کریدورها و مناطق ویژه فناوری را طراحی و پیاده کردند، اظهار داشت: ایجاد محیط اجتماعی ارزشی جذاب برای افراد خلاق، کمک به توسعه خوشه‌های فناوری با مزیت رقابتی، اشتغال‌زایی غیرمتکی به دولت، سرمایه‌گذاری خطرپذیر و ایجاد زیرساخت‌های قانونی برای ایجاد شرکت‌های بین‌المللی از اهداف ایجاد این مناطق ویژه است.
دوایی درباره مزیت‌های اقتصادی توسعه فعالیت‌های مبتنی بر اطلاعات در ایران گفت: امروز بازار اپراتوری در ایران ۲۰۰ هزار میلیارد ریال (۲۰ هزار میلیارد تومان) گردش اقتصادی دارد که سه‌چهارم آن مبتنی بر انتقال پیامک و صوت است اما انتظار می‌رود در آینده سود این شرکت‌ها به سمت داده‌ها سنگینی کند.
وی یادآور شد: در سایر کشورها سهام شرکت‌های اپراتوری تلفن همراه چندان برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست چون آینده قابل‌توجهی ندارد بلکه خدمات مبتنی بر داده‌هاست که برای سرمایه‌گذاران ایجاد جذابیت می‌کند.
دوایی خاطرنشان کرد: در ایران پیش‌بینی می‌شود حجم بازار اپراتوری در آینده به بیش از سه برابر افزایش‌یافته و حدود ۶۷ میلیارد تومان سود اقتصادی را نصیب اپراتورها کند که سهم صوت و پیامک به ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت و جای خود را به خدمات دیگری چون پهنای باند، اینترنت و اطلاعات مبتنی بر موبایل می‌دهد.
وی یادآور شد: شرکت‌های فعال در حوزه آی تی باوجود تحریم‌ها در سال‌های گذشته توسعه خوبی داشته‌اند و برخی نرم‌افزارهای تولیدی آن‌ها در بازارهای جهانی نیز به فروش رفته است.

هدایت تسهیلات به سمت شرکت‌هایی که در کریدورها حضور می‌یابند 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره پرداخت تسهیلات به شرکت‌های فناور از محل وجوه اداره شده این وزارتخانه گفت: تاکنون ۲۱۶ شرکت درمجموع یک هزار و ۸۰ میلیارد ریال (۱۰۸ میلیارد تومان) وام با سود ۱۲ تا ۱۷ درصد از محل این اعتبارات دریافت کرده‌اند که ۱۷۰ مورد آن مربوط به دوره جدید است.
دوایی اظهار داشت: رویکرد جدید این وزارتخانه در تخصیص وام تغییر کرده و دیگر به دنبال ایجاد پهنه‌های جدید با سرمایه دولت نیست بلکه قصد دارد از ظرفیت‌های موجود برای جذب سرمایه‌گذار استفاده کند.
وی تهران را بااستعدادترین محل جغرافیایی برای ایجاد کریدور اطلاعاتی عنوان کرد و افزود: هرچند در کریدور طراحی‌شده بیشتر از زیرساخت‌های موجود در تهران و البرز استفاده‌شده اما محدود به این دوخطه نیست بلکه در مشهد، اصفهان، تبریز و یزد نیز زیرساخت‌های موردنیاز برای ایجاد کریدور وجود دارد.
دوایی منطقه ویژه فرودگاهی پیام را ازجمله زیر بخش‌های این کریدور معرفی کرد و گفت: حدود سه هزار و شش‌صد هکتار از زمین‌های این فرودگاه با رویکرد جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی و داخلی و باهدف ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان آماده‌سازی می‌شود و با یک مشاور سنگاپوری در این زمینه قرارداد منعقدشده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای پارک فناوری فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) در کیلومتر ۱۹ جاده کرج که تحت تملک این وزارتخانه است نیز برنامه استقرار تولید تجهیزات برتری بخش پیش‌بینی‌شده است تا شرکت‌ها از زیرساخت‌های موجود آن برای تولید نرم‌افزارهایی با توان رقابت در سطح جهانی استفاده کنند.
وی استفاده از ظرفیت پژوهشکده‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز سایت بومهن این وزارتخانه را از دیگر بخش‌های این کریدور عنوان کرد که در این میان سایت بومهن می‌تواند نقش پشتیبان را برای ترافیک کشور ایفا کند.
دوایی با یادآوری تبدیل پست‌بانک به بانک تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: این نهاد به‌عنوان نهاد مالی فعالیت‌های دانش‌بنیان انتخاب‌شده است.
به گفته معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشکده علمی - کاربردی پست و مخابرات با همکاری سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی نقش تأمین نیروی انسانی متخصص موردنیاز در این کریدور اطلاعاتی را بر عهده‌دارند.

افزایش ۶/۵  برابری شبکه ملی اطلاعات

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یادآوری افزایش ۶/۵ برابری شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: ظرفیت زیرساختی خوبی برای تولید ثروت در کشور ایجادشده که برای بهره‌گیری از آن تخفیف‌های تعرفه‌ای درنظرگرفته شده است.
دوایی افزود: چهار مرکز تبادل ترافیک در تهران، مشهد، تبریز و شیراز ایجادشده و راه‌اندازی دو مرکز دیگر یکی در چابهار در دستور کار است.
وی ادامه داد: برای بهره‌گیری از این مراکز ترافیک شرایط تعرفه‌ای جدیدی وضع‌شده است و هزینه کسانی که به این مراکز ترافیک متصل شوند رایگان تمام می‌شود، ضمن آنکه اپراتورهای همراهی که از این مراکز استفاده کنند، از تخفیفات ویژه برخوردار می‌شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در سطح استانی نیز کارگروه‌های استانی برای اختصاص تسهیلات از محل وجوه اداره شده وزارت ارتباطات به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان پیش‌بینی‌شده است که تاکنون ۷۵ شرکت استانی از این تسهیلات استفاده کرده‌اند.
وی اختصاص ۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأسیس شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار در استان‌ها، اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های مستقر در شتاب‌دهنده‌های استانی با همکاری صندوق کارآفرینی امید و اعطای وام قرض‌الحسنه به افراد حقیقی و شرکت‌ها برای تولید نرم‌افزارهای کاربردی ایمن و محتواهای چندرسانه‌ای تلفن همراه در استان‌ها با رویکرد ارتقای محتوایی شبکه ملی اطلاعات را ازجمله اقدام‌های مالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از سرمایه‌گذاران عنوان کرد.
دوایی افزود: بر این اساس به شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد سراسر کشور با همکاری صندوق امید درصورتی‌که این شرکت‌ها از شتاب‌دهنده‌های استانی باشند، وام پرداخت می‌شود.
وی اظهار داشت: همچنین این وزارتخانه در تفاهمی با صندوق کارآفرینی امید ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای شرکت‌هایی درنظرگرفته که قصد تولید نرم‌افزارهای کاربردی تلفن همراه را دارند و این صندوق نیز ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای این شرکت‌ها لحاظ کرده است.
وی با یادآوری اینکه ۱۲۰ هزار برنامه کاربردی ایرانی ویژه تلفن‌های همراه در فروشگاه‌های نرم‌افزاری داخلی و خارجی به فروش می‌رسد، اظهار داشت: البته این بدان معنی نیست که همه برنامه‌های طراحی‌شده به ارزش اقتصادی رسیده‌اند اما برخی از آن‌ها به مدت طولانی در فهرست فروش فروشگاه‌های نرم‌افزاری خارجی وجود داشته‌اند.
دوایی خاطرنشان کرد، همه اقدام‌های اولیه برای بهره‌برداری سرمایه‌گذاران و افراد خلاق از تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات در استان‌ها انجام می‌شود و تنها تأیید نهایی آن در تهران است.

گسترش بی‌ضابطه پارک‌ها در قالب سفرهای استانی 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ناموفق بودن تجربه ایجاد پارک‌های فناوری در کشور گفت: پارک‌های فناوری که بر اساس قانون و مصوبه شورای گسترش وزارت علوم تأسیس شدند، همگی موفق هستند و برخی شرکت‌ها گردش مالی بالایی دارند.
دوایی گفت: اتفاقی که در دوره قبل افتاد، این بود که به‌جای تصویب ایجاد پارک فناوری از مسیر قانونی، از طریق سفرهای استانی تصویب شد وگرنه پارک‌هایی که درگذشته ایجادشده‌اند، در سطح منطقه‌ای و جهانی شناخته‌شده هستند که می‌توان به پارک علم و فناوری اصفهان اشاره کرد.
وی با تأکید بر اینکه ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات مرحله مطالعاتی خود را پشت سر گذاشته و قرار است وارد مرحله اجرایی شود، گفت: برای نمونه رویکرد ما در منطقه ویژه پیام در استان البرز، ایجاد شهرک صنعتی بین‌المللی است.
دوایی خاطرنشان کرد: کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات محمل کسانی خواهد بود که در فعالیت‌های خود نوپا و نوآور هستند.