همکاری وزارت ارتباطات با شهرداری‌ها برای هوشمندسازی شهر
وزیر ارتباطات خبر داد:

همکاری وزارت ارتباطات با شهرداری‌ها برای هوشمندسازی شهر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمادگی این وزارتخانه را برای همکاری در هوشمندسازی شهرهای بزرگ اعلام کرد.
محمود واعظی در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶ با استناد به ۴ مؤلفه اعلامی از سوی اتحادیه اروپا بر ضرورت هوشمند شدن شهرها تأکید کرد و گفت: برای دغدغه‌های امروز شهری چاره‌ای جز شهرهای هوشمند نیست اما توسعه شهرهای هوشمند باید دانش‌محور و پایدار باشد.

وی با اشاره به مؤلفه و ویژگی‌هایی برای حرکت به سمت شهرهای هوشمند گفت: اقتصاد هوشمند، حرکت هوشمند، محیط هوشمند، حکمرانی هوشمند، زندگی هوشمند و مردم هوشمند ازجمله این مؤلفه‌ها است. در همین حال ۴ دلیل برای الزام هوشمند شدن شهرها مطرح می‌شود که شامل رشد سریع فناوری به‌ویژه ICT، پیچیده‌تر شدن زندگی بشر در شهرهای بزرگ، افزایش بهره‌وری و خدمات‌رسانی بهتر به مردم است.

واعظی با بیان اجزای تشکیل‌دهنده شهر هوشمند ازجمله مدیریت، انرژی، ساختمان، حمل‌ونقل، زیرساخت، فناوری، سلامت و مراقبت‌های بهداشتی شهروند، امنیت و فرهنگ خاطرنشان کرد: در ایران برای رسیدن به شهر هوشمند و این مطالبه جهانی، از ابتدای دولت یازدهم بر اساس مطالعه کشورهای پیشرفته، موضوع ICT به‌عنوان اولویت‌های توسعه مدنظر قرار گرفت.

وی به اقدامات انجام‌شده از ابتدای دولت یازدهم دراین‌باره اشاره کرد و گفت: ظرفیت پهنای باند داخلی و خارجی و ظرفیت انتقال کشور برای رسیدن به این منظور افزایش‌یافته و همچنین نسل سوم و چهارم تلفن همراه نیز در کشور راه‌اندازی شده است. علاوه بر این در ابتدای دولت یازدهم هیچ روستایی در کشور اینترنت نداشت که اکنون ۲۱ هزار روستا به اینترنت متصل‌اند و تا پایان دولت، تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پرسرعت مجهز خواهند شد.

وزیر ارتباطات در تشریح اقدامات دولت برای توسعه ICT گفت: در هفته دولت رونمایی خوبی از فاز اول دولت الکترونیک انجام خواهد شد. همچنین در یک سال گذشته ۲۱۰ شرکت دانش‌بنیان مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از وزارت ارتباطات برای توسعه ICT دریافت کرده‌اند.

واعظی همچنین بر لزوم مقررات گذاری برای رفع موانع توسعه ICT در کشور تأکید کرد و گفت: اکنون‌که دنیا به سمت اینترنت اشیاء حرکت می‌کند و اینترنت اشیاء جایگزین تمام فعالیت‌ها خواهد شد باید از امروز برای مقررات گذاری این تغییرات آماده شویم. علاوه بر موضوع مقررات گذاری موضوع مورد اهمیت دیگر، آماده‌سازی امنیتی و فرهنگی است که باید در این دو حوزه نیز، آماده شویم.

وی آمادگی وزارت ارتباطات را برای همکاری با شورای شهرهای بزرگ برای حرکت گام‌به‌گام به سمت شهرهای هوشمند اعلام کرد.