fa-IR
اعطای هزار و بیست‌وهشت میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد

اعطای هزار و بیست‌وهشت میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: این صندوق تاکنون ۱۰۲۸ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت کرده است.

دکتر بهزاد سلطانی با اشاره به فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۱ گفت: تاکنون بیش از ۱۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور از تسهیلات این صندوق استفاده کرده‌اند.

وی مبلغ تسهیلات پرداختی شده به این تعداد شرکت را ۱۰۲۸ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: از ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتباری که در اختیار صندوق قرار داده‌شده، تاکنون ۱۰۲۸ میلیارد تومان آن به شرکت‌های دانش‌بنیان به‌صورت تسهیلات پرداخت‌شده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر نیز حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان درخواست از دریافت تسهیلات از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان داریم که اعتبار موجود صندوق برای پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها کافی نیست.

سلطانی خاطرنشان کرد: دولت تا پایان سال پرداختی دیگری به صندوق خواهد داشت که امیدواریم با آن بتوانیم این میزان تقاضا را هم پوشش دهیم، هرچند که تا پایان سال پیش‌بینی ما این است که هزار میلیارد تومان دیگر درخواست از  سوی شرکت‌های دانش‌بنیان به صندوق برسد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ۱۰۲۸ میلیارد تومان تسهیلات صندوق تاکنون توانسته حرکت خوبی در پیشروی کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد کند، گفت: این میزان تسهیلات در شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال‌زایی خوبی در کشور داشته و جنبش خوبی را در برخی علوم ازجمله بیوتکنولوژی، داروهای پیشرفته و نیز ICT و بازی‌های رایانه‌ای ایجاد کرده است.

سلطانی نرخ سود تسهیلات این صندوق را یازده درصد اعلام و تصریح کرد: این سود از میزان ۱۴ درصد به یازده درصد کاهش پیداکرده و اگر نرخ بهره بانکی همچنان کاهش پیدا کند، بازهم این میزان سود تسهیلات کاهش داده می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۶۹ شرکت طرح خود را به لحاظ فنی با موفقیت به پایان رسانده‌اند و در مرحله تنفس و بازپرداخت تسهیلات قرار دارند و تعداد شرکت‌های ناموفق بسیار کمی داشته‌ایم.

وی افزود: با نظارت و ارزیابی که ما از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان داریم بالای ۹۰ درصد آن‌ها به نتیجه توسعه فناوری می‌رسد  و ازآنجاکه بازار فروش هم از قبل برای آن‌ها پیش‌بینی‌شده می‌توانند محصولات خود را به‌راحتی و در زمان کوتاهی به فروش برسانند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه سقف صدور ضمانت‌نامه برای قراردادهایی تا سی میلیارد تومان افزایش داده‌شده است، گفت: در حال حاضر ۹۹ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان مشکل ضمانت‌نامه از طریق ما را ندارند و برای قراردادهای بزرگی هم که دارند می‌توانند برای ضمانت‌نامه از طریق صندوق اقدام کنند.

سلطانی با بیان اینکه سهم‌بندی برای استان‌ها در ارائه تسهیلات از طریق صندوق وجود ندارد، گفت: هر استانی که تلاش بیشتری کند به همان اندازه هم می‌تواند از مزایای صندوق بهره‌مند شود.

وی با اشاره به وجود ۵۳ شرکت دانش‌بنیان در کرمانشاه گفت: این تعداد ۲/۲ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را تشکیل می‌دهد و این در حالی است که کرمانشاه ۲/۵ درصد جمعیت کشور را دارد، بنابراین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان استان باید بیشتر از این‌ها شود.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از ارائه ۵۱ طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان استان کرمانشاه به صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۲۰ طرح با مبلغ ۲۴/۵ میلیارد ریال تسهیلات مصوب شده که میزان کم تسهیلات نشان می‌دهد که عمده طرح‌های این شرکت‌ها کوچک بوده است.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه با توجه به تعداد بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آن استعداد زیادی درزمینهٔ تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان دارد، از استاندار و مسؤولین دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا درزمینهٔ افزایش تعداد شرکت‌های که می‌توانند دانش‌بنیان شوند، تلاش کنند.